Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Siro ve Sabancı Üniversitesi, batarya ekosistemi için insan kaynağını birlikte yetiştirecek

Siro ve Sabancı Üniversitesi, batarya ekosistemi için insan kaynağını birlikte yetiştirecek

admin admin -
9 0
Siro ve Sabancı Üniversitesi, batarya ekosistemi için insan kaynağını birlikte yetiştirecek

 

Togg ve Farasis Energy iştirakinde pak güç depolama tahlilleri geliştirmek üzere kurulan Siro Silk Road Pak Güç Depolama Teknolojileri ile teknoloji ve güç alanındaki çalışmalarıyla topluma katkı sağlayan Sabancı Üniversitesi, Türkiye’de birinci sefer batarya ve güç depolama alanında lisansüstü programlar tasarlamak için niyet mektubu imzaladı.

 

Sürdürülebilir bir dünya için pak güç depolama tahlilleri geliştiren Siro ile “Birlikte yaratmak ve geliştirmek” misyonuyla bilginin üretimine ve geliştirilmesine katkıda bulunan Sabancı Üniversitesi, batarya teknolojileri alanında insan kaynağı yetiştirmek için güçlerini birleştirdi. Siro ve Sabancı Üniversitesi ortasında imzalanan niyet mektubuna nazaran Türkiye’de birinci sefer elektrikli mobilitede ve yenilenebilir güç kaynaklarından elde edilen gücün saklanmasında kullanılan bataryaların teknolojisi alanında uzmanlaşmak üzere yüksek lisans ve doktora düzeyinde mühendislik programları tasarlanacak. Program kapsamında yalnızca teknik mevzularda değil mühendislik ve tasarım etabından başlayarak üretim, entegrasyon, ikincil ömür ve geri kazanıma kadar bataryanın sürdürülebilir ömür döngüsü doğrultusunda eğitimler oluşturularak hayata geçirilecek.

Siro İdare Konseyi Lideri Gürcan Karakaş, Farasis Lider ve CEO’su Binbo Chen, Farasis Milletlerarası İş Geliştirme Lider Yardımcısı Feng Zhang, Siro Ticari Genel Müdürü Naci Özgür Özel, Siro Teknik Genel Müdürü Zafer Kara ile Sabancı Üniversitesi Genel Sekreteri Ali Çalışkan ve Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet Yıldız’ın hazır bulunduğu toplantıda muahedeye tarafları temsilen Naci Özgür Özel ve Ali Çalışkan imza attılar. 

İmzalanan niyet mektubu çerçevesinde hayata geçirilmesi planlanan lisansüstü programlarında  batarya kimyası, batarya mekatroniği, batarya imalatı ve batarya yazılımı üzere hususlarda uzmanlaşmak mümkün olacak. Üniversite eğitiminin tamamlayıcısı olarak Türkiye, ABD ve Çin’deki Siro ile Farasis tesislerinde staj programları, dünyanın farklı üniversitelerinde öğrenci değişim programları ve burslar üzere öğrencilerin ufkunu açacak çalışmalar da planlanıyor.

 

“Temiz güç için tüm imkanlarımızla gençlerin yanında olacağız”

 

İmza merasiminde konuşan Siro Ticari Genel Müdürü Naci Özgür Özel batarya teknolojileri ile güç depolama alanındaki insan kaynağının tüm dünyada son derece hudutlu olduğunu belirterek, şunları söyledi: 

 

“’Temiz güç depolama tahlilleriyle dünyayı yaşanabilir kılmak için varız”’ vizyonuyla faaliyet gösteren Siro, geniş bir bölgede batarya ekosistemini  bütünsel olarak uçtan uca inşa etmeyi hedefliyor ve batarya ekosisteminin gereksinimi olan sofistike ve uzman insan kaynağını yetiştirmeyi sorumluluğu olarak görüyor. Dünyada az ülkede bulunan bir teknoloji olması  nedeniyle batarya teknolojileri alanında son derece kısıtlı sayıda insan kaynağı bulunuyor. Hasebiyle bu hususta insan yetiştirmemiz, yetkinlikleri geliştirmemiz işimizin ve ekosistemin sürdürülebilirliği açısından da kritik kıymet taşıyor. Bu kapsamda pak bir gelecek ve yeni kuşaklar için Sabancı Üniversitesi ile bir ortaya geliyoruz. Ülkemizin en kıymetli üniversitelerinden ve disiplinler ortası programlar tasarlamak ve yürütmek bahislerinde öncü Sabancı Üniversitesi ile iş birliği yapmaktan büyük memnunluk duyuyoruz. İş birliği kapsamında Ar-Ge Laboratuvarlarımızla, geliştirme merkezlerimizle, üretim tesislerimizle ve uzmanlığımızla batarya ekosisteminin muhtaçlıkları doğrultusunda tüm evrelerde genç yetenekleri yetiştirmeyi ve nihayetinde de yetiştirdiğimiz gençlerle de batarya ekosistemini birlikte büyütmeyi ve Siro’yu bölgenin en kıymetli güç oyuncularından biri haline getirmeyi hedefliyoruz.”

 

“Yenilikçi teknolojiler üreterek bilim ve eğitimle topluma katkı sağlıyoruz”

 

Sabancı Üniversitesi Genel Sekreteri Ali Çalışkan ise şöyle konuştu:

 

“Sabancı Üniversitesi olarak üniversite-sanayi işbirliklerini çok önemsiyoruz. Yenilikçi teknolojiler üreterek, topluma katkı sağlayan projelere her vakit takviye veriyoruz. Disiplinler ortası eğitim anlayışına sahip bir üniversiteyiz. Bunun bir yansıması olarak Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal arabası olan Togg ile Farasis Energy iştirakinde kurulan ve pak güç depolama tahlilleri geliştiren Siro ile ülkemiz için çok değerli bir projeyi başlattık. Türkiye’nin milletlerarası alanda itibar projesi olan Togg’un en düzgün halde desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu manada pak gücün en kritik ögelerinden biri olan batarya teknolojileri de büyük bir ehemmiyet taşıyor. Biz de Siro ile birlikte batarya ve güç depolama sanayisinde Türkiye’de bir birinci olan bu projeyi hayata geçiriyoruz. Sabancı Üniversitesi olarak Siro ile imzaladığımız bu niyet mektubu ile batarya teknolojilerinde ülkemizin gereksinimi olan uzman insan kaynağının yetişmesine katkı sağlayacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Projenin bu kademeye gelmesinde emeği geçen üniversitemiz çalışanlarına ve Siro takımına teşekkürlerimi sunarım.”

Siro ve Sabancı Üniversitesi önümüzdeki bir yıl içerisinde işbirliği yapılabilecek ilgili programların netleştirilmesi ve gerekli planlamaların yapılabilmesi için çalışmalarını yürütecek.

İlginizi Çekebilir;  Coante yeni koleksiyonuyla Türkiye'de ilk kez UNICERA'da

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar