Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Sosyal Medya Hesaplarını Korumanın 6 Yolu

Sosyal Medya Hesaplarını Korumanın 6 Yolu

admin admin -
53 0

Dijitalleşmenin giderek yayıldığı ve herkesin birbiriyle basitçe temas kurabildiği toplumsal medya ortamında, kullanıcılar dijital varlıklarını yansıtan güçlü çevrimiçi hesaplar oluşturmaya odaklanıyor. Türkiye’de internet kullanımına yönelik yapılan bir araştırma, nüfusun %83’ünün internet kullanıcısı olduğunu, %73’ünün ise toplumsal medya platformlarını faal bir halde kullandığını gösteriyor. Aktif bir toplumsal medya hesabına sahip dijital hayat, heyecan verici tecrübeler sunsa da elde edilen datalar, 62,5 milyon toplumsal medya kullanıcısının mevcut risklerle karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Kullanıcıların sosyal medyadaki birçok tehlikeden habersiz olarak güvenlik ve gizliliklerine ziyan verecek yanlışlar yaptığını belirten Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, toplumsal medya kullanıcılarının dijital kimliklerini muhafazasının 6 yolunu paylaşıyor.

 

Dijitalleşmenin yayılmasıyla birlikte artan toplumsal medya kullanımı, günümüzün değerli bağlantı araçlarından biri haline geldi. Bu platformlar, kullanıcıların dijital kimlik oluşturmalarına ve toplumsal irtibatlarını sürdürmelerine imkan sağlarken, kimi tehditleri de beraberinde getiriyor.

Türkiye’de internet kullanımına yönelik yapılan bir araştırma, nüfusun %83’ünün internet kullanıcısı olduğunu, %73’ünün ise toplumsal medya platformlarını faal bir formda kullandığını gösteriyor. Yine tıpkı araştırmadan elde edilen sonuçlara nazaran 14 ila 64 yaş ortası internet kullanıcıları günde ortalama 7 saat 24 dakika internette vakit geçiriyor. Dünya genelinde ise bu durum ortalama 6 saat 37 dakika olarak kaydediliyor. Sonuçlar, Türkiye’de toplumsal medya kullanımının dünyaya kıyasla ne kadar yaygın olduğunu ortaya koyuyor. 

 

62,5 Milyon Toplumsal Medya Kullanıcısı Tehdit Altında

 

Dijital ortamın barındırdığı tehditler hakkında kâfi bilgiye sahip olmayan ya da kendilerine fazla güvenen toplumsal medya kullanıcıları kimlik hırsızlıkları, taklitçilik ve saklılık sıkıntılarıyla karşılaşabiliyor. Sayısı 62,5 milyonu bulan toplumsal medya kullanıcısının dijital ortamda birçok tehlikeye maruz kaldığını söyleyen Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, “Sosyal medya, bağlantılarınızı yahut mesleğinizi çevrimiçi ortamda geliştirmek için uygun ortamı sağlasa da kapalılık problemleri, siber hücumlar ve zorbalıklara karşı kullanıcıları gaye haline getirebiliyor. Bu nedenle mevcut risklerin şuuruyla hareket etmek, sizi ve sevdiklerinizi dijital ortamın tehlikelerine karşı koruyor.” açıklamasında bulunarak, toplumsal medya kullanıcılarının dijital kimliklerini müdafaasının 6 yolunu paylaşıyor.

İlginizi Çekebilir;  The Sims 4 For Rent Genişleme Paketi Yayınlandı!

 

1. Mümkün olduğunca çevrimiçi geçirdiğiniz vakti sınırlayın. Dijital dünyada çok fazla vakit geçirilmesi bilgisayar korsanlığına, toplumsal mühendislik akınlarına, tacize yahut prestiji tehlikeye atan konuşmalara maruz kalmaya davetiye çıkarıyor. Türkiye’deki internet kullanımının sıklığı ele alındığında toplumsal medya kullanımının azaltılması, kullanıcıları muhtemel tehditlerden uzak tutuyor.

 

2. Şahsî bilgilerinizi paylaşmaktan kaçının. Çevrimiçi alışveriş, internet bankacılığı yahut makul hizmetlere kayıt yapılmadığı sürece, ferdî bilgiler paylaşılmamalı ve herkese açık hale getirilmemeli. E-posta adresi, telefon numarası, konut adresi ve öteki tanımlanabilir ferdî bilgilerin paylaşılması, kullanıcıları siber saldırganların amacı haline getiriyor.

 

3. Çevrimiçi hesaplarınızı güçlü parolalar ile koruyun. Hesapların büyük ve küçük harfler içeren, en az 8 karakterden oluşan güçlü parolalar ile korunması, siber tehditlere karşı caydırıcı bir tedbir oluşturuyor. Hesapların sık sık gözden geçirilerek, en son zımnilik ayarlarının ve özelliklerin yeni tutulması değer taşıyor. Birebir vakitte hesap girişlerinde 2FA ve MFA tahlillerinin kullanılması, parolaların açığa çıkma ihtimaline karşı ek güvenlik katmanı sağlıyor.

 

4. Gardınızı asla düşürmeyin. Sosyal medya yahut başka platformlar aracılığıyla yayılan dolandırıcılıklara ve başka toplumsal mühendislik planlarına karşı dikkatli olunmalı. Rahatsız eden konuşmalar ayrıntılı bir halde incelenerek, kuşkulu gönderilen irtibatlara tıklanmaması ve para vadeden şahıslarla irtibata geçilmemesi kıymet taşıyor.

 

5. Paylaşım yaparken risk almayın. Kişiyi ve aile üyelerini savunmasız bırakabilecek, pozisyon yahut seyahat planları üzere görüntü ve fotoğrafların paylaşılması, siber hatalılara davetiye çıkarıyor. Saldırganlar bu sayede prestiji zedeleyebilecek ve dijital yahut fizikî dünyada çeşitli ziyanlara maruz bırakabilecek hassas bilgileri bireye karşı kullanabiliyor. Hesaplarınızın kapalılık ayarlarını denetim ederek her şeyi herkesle paylaşmayın.

 

6. Temel görgü kurallarını kullanın ve sorumlu bir kullanıcı olun. Günlük hayatta uygulanan tüm bağlantı kurallarının, çevrimiçi dünyada da geçerli olduğunun unutulmaması gerekiyor. Spam yapılmaması, uydurma haber yahut hassas medya içeriklerinin paylaşılmaması ve diğerlerini rahatsız edebilecek davranışlardan kaçınılması ülkü bir internet ortamının oluşmasında kıymetli etkenler ortasına giriyor.

İlginizi Çekebilir;  MSP'lerde Yeni İş Modeline Geçmenin 5 Yolu

 

Laykon Bilişim Hakkında:

Laykon Bilişim Teknolojileri, bilişim güvenliği alanındaki profesyonel eser ve tahlilleri ile tahlil ortaklarına satış ve takviye veren bir teknoloji şirketidir. Yenilikçi teknolojinin, tüm bölümlerdeki hizmet sağlayıcılara, telekomünikasyon şirketlerine ve BT tedarikçilerine dağıtımını yapan Laykon Bilişim Teknolojileri, bayi kanalının teknolojiyi benimseme sürecini hızlandırmaktadır. 2016’da 500 milyon kullanıcıyı koruyan Bitdefender’in Türkiye distribütörü olarak hizmet vermeye başlayan Laykon Bilişim Teknolojileri, 2018 yılında önder güvenlik duvarı sağlayıcısı WatchGuard, 2019 yılında felaket kurtarma ve iş sürekliliği alanında faaliyet gösteren Narbulut yedekleme tahlilleri ve 2020 yılında bilgi sızıntısı tedbire tahlili CoSoSys DLP eserlerinin distribütörlüğünü üstlenmiştir. Bilişim bölümünde uzun yıllardır müşteri sadakati ve bayi kanalı yapılanması çalışmalarında bulunmuş uzman takımı ile siber güvenlik, iş sürekliliği ve bulut tahlilleri alanında kullanıcılarına yeni teknolojiler götürmeye devam eden Laykon Bilişim Teknolojileri, gereksinim duyulan hizmetleri, gelişmekte olan teknoloji tahlilleri pazarının gerektirdiği çeviklik ve esneklikle sunma konusunda uzmanlaşmıştır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar