Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Soyer: “Nerede Olursanız Olun Demokrasiyi Talep Edin”

Soyer: “Nerede Olursanız Olun Demokrasiyi Talep Edin”

admin admin -
55 0

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, 2. ESİAD Yatırım Zirvesi’nde iş dünyasına seslendi. Hukuk, insan hakları, tabiatla ahenk ve demokrasi olmadan iktisadın olmayacağını söz eden Lider Soyer, “Türkiye’nin neresinde olursanız olun, lütfen hükümetten ve lokal idarelerden demokratik şartların tesis edilmesini talep edin. Bu sizin en doğal hakkınız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, bu yıl ikinci sefer düzenlenen Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Yatırım Zirvesi’ne katıldı. Finansmana erişim, milletlerarası paydaşlıklar ve sermaye piyasası imkânları üzere mevzu başlıklarının görüşüldüğü tepe Hyatt Regency İzmir İstinye Park’ta düzenlendi. Tepeye Lider Tunç Soyer’in yanı sıra İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, İzmir Ticaret Odası İdare Heyeti Lideri Mahmut Özgener, ESİAD Yüksek İstişare Kurulu Lideri Sıtkı Şükürer, ESİAD İdare Konseyi Lideri Sibel Güçlü, sivil toplum ve meslek kuruluşu liderleri ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.

“Hukuk, insan hakları, tabiatla ahenk ve demokrasi olmadan iktisat olmaz”

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Lider Tunç Soyer, “Çok uygun biliyoruz ki yanlışsız yatırımların belirlenmesi ve yatırım finansmanı kendinden menkul bir olgu değil. Yatırım, tarihî ve toplumsal süreçlerin bir sonucu, siyasi ve demokratik şartların ise bir göstergesidir.  Bugün Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken hala daha yatırım zorluğu çeken bir ülke olmamız elbette arzulanacak bir durum değil. Münasebetiyle bu dorukta yatırım imkanlarını konuşurken ülkemizdeki genel siyasi ve demokratik şartları da gözden geçirmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz Mart ayında düzenlediğimiz İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde bugün bu salonda bulunan tüm paydaşlarımızla birlikte sağlıklı bir ekonomik gelişme için nasıl bir tabana muhtaçlığımız olduğunu çok net tanım etmiştik; hukukun üstünlüğü, tabir özgürlüğü, insan hakları, tabiatla ahenk ve demokrasi olmadan iktisat olmaz. Olursa enflasyon olur, yoksulluk olur, işsizlik ve hatta kıtlık olur” tabirlerini kullandı.

“Geride hiç kimsenin kalmadığı bir Türkiye maksadına inanıyoruz”

Başkan Soyer, tüm kurum ve kurallarıyla işleyen bir demokrasinin bu ülke insanlarının en temel hakkı olduğunu söyleyerek “Bu temel hakkın tecellisinde en ufak bir eksiklik dahi olduğunda, bunu yatırım ve finansman konusunda da büyük bir zafiyet olarak yaşıyoruz.  Bu yüzden ülke genelinde ve lokal ölçekte, yalnızca beş yılda bir sandığa giderek değil, hayatın her anında, demokrasinin üniversal unsurlarına ve hukukun üstünlüğüne tam saygılı bir sistem inşa etmek zorundayız. Bu sistemi oluşturmakta geciktiğimiz her bir gün ülkemizdeki yatırımların daha da azalması manasına geliyor. Bu doruğa katılan tüm bedelli iş insanlarımız, yatırım fonu ve kurumsal finans kuruluşlarımız, Türkiye’nin neresinde olursanız olun, lütfen hükümetimizden ve biz lokal idarelerden üstte tanım ettiğim demokratik şartların tesis edilmesini talep edin. Bu sizin en doğal hakkınız. Daha çok şeffaflık, daha çok sesinize kulak verilmesi sizin hakkınız. Demokratik kuralların işlemediği toplumlarda makul zümreler bir müddetliğine elbette zenginleşebilir. Lakin bizim bunu ekonomik kalkınma olarak kabul etmemiz mümkün değil. Zira refah, toplumun tabanında adil bir formda dağılmamışsa, orada güçlü bir iktisattan kelam edemeyiz. Biz, geride hiç kimsenin kalmadığı bir Türkiye gayesine inanıyoruz. Bu amacı, ülkedeki yatırımların artmasının en temel şartı kabul ediyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  EA SPORTS FC 24'Ün Kadrosundaki 17.000'i Aşkın Futbolcunun Reytingleri Açıklandı

“Gelecek beklenen değil, inşa edilendir”

Başkan Soyer, konuşmasının son kısmında İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde alınan kararlara vurgu yaparak, “Cumhuriyetin 100. yılında bu büyük mirasa yakışır bir iktisada sahip olmanın tüm şartlarını, stratejilerini ve anahtar aksiyonlarını İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde söz kelime tanım etmiştik. Bu tanımın karılmasına makul bir küme değil, bu ülkenin tüm iş dünyası, personel ve çiftçi kuruluşları katılmıştı. İktisadın can damarını elinde tutan bu kümelere alanında ihtisas sahibi çok sayıda akademisyen ve uzman da eşlik etti. Nihayetinde 303 unsurluk bir kararlar manzumesiyle, Geleceğin Türkiyesi hayalimizi daima birlikte inşa ettik. Zira daima söylediğim üzere gelecek beklenen değil, inşa edilendir” dedi.

“Halka arz yapıp borsadaki insanları mağdur etmek garip bir şey”

İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban ise iktisatta daralmanın, krizin konuşulduğu devirlerde en değerli hususlardan bir adedinin de yatırım ve yatırımın finansmanı olduğunu söyleyerek “Dünyada endüstrinin gelişmesiyle daima bu finansman konusu gündeme gelmiş. Bugün finansman modelleri burada uzun uzun pahalandırılacak. Bunların bir kısmında da epeyce yeterliyiz. Yaptığımız işte farklı bir bakış açısında olmamız gerekiyor. Örneğin sermaye piyasası konusu gündeme geldiğinde, burada halka arza gidip belirli bir finansman sağlamayı düşünürken, manipülasyonla şirketimizin pahasını artırarak borsadaki insanları mağdur etmek garip bir şey. Büyük yatırımcının küçük yatırımcıyı boğarak işletmesini dönem almaya çalışması da bu türlü. Artık dijital yatırımcılık dışında herkes emlakçılık da yapıyor. Organize Sanayi Bölgelerinde bile ilerde pahası artar diyerek yüzlerce dönüm yer alıyorlar. Her ne olursa olsun olayı sağlıklı bir biçimde ele aldığımızda hem işi düzgün yürütür hem de kendimizi daha önemli anlatırız” tabirlerini kullandı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ise doruğa görüntü iletiyle katıldı.

İlginizi Çekebilir;  ABD Başkonsolosu Abella Soyer'i ziyaret etti

“Büyürken iklim değişikliğine ahenk önemli”

Dünyanın pandemiyle başlayan çoklu kriz ortamının tesirlerinin devam ettiğini tabir eden İzmir Ticaret Odası İdare Şurası Lideri Mahmut Özgener, “Pandemi devri dünyaya tıpkı vakitte, globalleşme ve hür ticaret akımları, sıhhat sistemleri, iklim değişikliği ve gelir dağılımı üzere bahisleri yönetmekte yetersiz kaldığını da gösterdi.  Global özgür ticaret; bankalar, ilaç şirketleri, çok uluslu şirketler, büyük teknoloji şirketlerini büyütürken, KOBİ’ler ve hizmet şirketleri kaybeden tarafta yer aldı. Bugün dünya, hür ticaret ve globalleşmenin, finansal liberalizasyon dalgasını da ardına alarak ortaya çıkardığı tabloyu eleştiriyor. Vardığımız noktada ortak kanı; artık verimliliğin ve hakkaniyetin prensip olarak benimsenmesi tarafında. Dünya ile tıpkı eksende olmak için, her kural altında hacimsel büyümeyi salt muvaffakiyet kriteri olarak kabul etmemeliyiz. Büyürken; iklim değişikliğine ahenk, besin ve güç altyapısının güçlendirilmesi, kamu sıhhati yatırımları ve işgücü mevzularına eğilmemizin özel kıymet taşıdığını düşünüyoruz.  Bu kaideler altında, bizlerin atabileceği adımlardan biri de pak güç kesimine yapacağımız yatırımlar olacaktır. Yenilenebilir güç kaynaklarının kullanımının arttırılması ve endüstride pak ve emniyetli güç dönüşümünün, yatırım kararlarında birinci planda yer alması gerektiğini vurgulamak isterim” dedi.

“Yanlış siyasetlerin faturasını ödemek durumunda bırakılıyoruz”

“Acı ve sıcak gerçeklerimiz” kelamlarıyla konuşmasına başlayan ESİAD Yüksek İstişare Kurulu Lideri Sıtkı Şükürer, “Türkiye 1 trilyon dolara koşan ulusal geliri ile büyük bir ülkedir. Fakat istikrarlı ve sağlıklı gelişimini devam ettirebilmek için memleketler arası toplumun gerek ekonomik gerekse üniversal hukuk kuralları itibariyle uyumlu bir üyesi olma durumundadır. Yanlış siyasetlerin faturasını tüm toplum olarak ödeme durumunda bırakılıyoruz” dedi. Şükürer, tıpkı vakitte yaşamakta olduğumuz yüksek enflasyon, çok bozulan gelir dağılımı, vahim sefalet endeksi, toparlanması fakat ek vergilerle mümkün olabilecek bütçe açıklarımız, ithalata bağımlı bir ülkede kolay düzeltilemez cari açığımız, net bedeli ekside seyreden döviz rezervlerimiz, her an denetimden çıkabilecek döviz kurları, EYT  ile tamamıyla istikrarı bozulmuş toplumsal güvenlik sistemimiz, tavana vurmuş genç işsizlik ve finansmana erişimi kısıtlanmış iş dünyasına vurgu yaptı.

İlginizi Çekebilir;  ASCE GYO halka arz ediliyor

“Yatırım için yargının bağımsızlığını tesis etmemiz gerekiyor”

ESİAD İdare Şurası Lideri Sibel Kuvvetli, Türkiye iktisadının büyümesinde tüketimin değerli rol oynadığına dikkat çekerek “Büyümemizde tüketim kıymetli bir rol oynuyor. Yatırımın büyümeye katkısının ise ne yazık ki düşük kaldığını görüyoruz. Yatırıma, üretime ve ihracata dayalı sürdürülebilir bir büyüme için, niceliksel istikametten niteliksel tarafa evrilmemiz gerekiyor. Rekabet gücümüzü artırmak ve dünya ticaretinden daha fazla hisse alabilmek için katma bedeli yüksek üretime geçmemiz kural. Bir başka şart da, üçüz dönüşüm olarak isimlendirdiğimiz, yeşil, dijital ve toplumsal dönüşüm. Bu çerçevede, bilim-teknoloji-üretim-yatırım ekosisteminin oluşturulması son derece kıymetli. Yatırımların önünün açılması için, öncelikle hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığı bakımından itimat ortamını tam olarak tesis etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar