Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suphan, geri kazanım projeleriyle sudan tasarruf sağlıyor

Suphan, geri kazanım projeleriyle sudan tasarruf sağlıyor

admin admin -
8 0

 

SUPSAN, GERİ KAZANIM PROJELERİYLE SUDAN TASARRUF SAĞLIYOR

Türkiye’nin en büyük supap üreticisi Supsan, sürdürülebilirlik stratejileri doğrultusunda evaporatör arıtma sisteminden sonra yağmur suyu toplama sistemi ve arıtma atık su geri kazanım projesini de hayata geçirdi. 

Sistemler için tesiste bulunan gereçler kıymetlendirilerek tekrar kullanılırken, toplam 16 tonluk yağmur suyu toplama kapasitesine sistemin konseyimi Supsan çalışanları tarafından gerçekleşti. Supsan, her iki sistem sayesinde 6 ayda yüzde 10’luk su tasarrufu sağladı.

 

Borusan Küme şirketlerinden Supsan, iklim, insan ve inovasyon odak noktaları ile ele aldığı sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda toplam 9 milyon kesim üretim kapasitesine sahip üretim tesisinde, evaporatör arıtma sisteminden sonra yağmur suyu toplama sistemi ve arıtma atık su geri kazanım projesini de hayata geçirdi. 

 

Yağmur suyu depolaması için tesiste bulunan ve kullanılmayan konteynerler (IBC) projeye entegre edilerek 16 ton yağmur suyu toplama kapasitesine ulaşan şirket, sene sonuna kadar yağmur suyu toplama sistemini 26 tona çıkarmayı hedefliyor. Supsan bu proje ile birebir vakitte, tesis içerisinde tüketilen su kadar atık su oluşturan arıtma aygıtlarının atık suyunu geri kazanarak toplumsal su tüketim alanlarına transfer ediyor.

 

Yağmur suyu ve arıtma atık suyu ile tasarruf sağladı

 

Supsan Genel Müdürü Atınç Ocak, sürdürülebilirlik konusunda Supsan’ın kesimde öncü çalışmalar gerçekleştirmeye devam ettiğini söyledi. Proje hakkında görüşlerini paylaşan Ocak şunları söyledi: 

 

“Sene içerisinde başlattığımız yağmur suyu toplama sistemi ve arıtma atık su geri kazanım projesi ile Nisan-Ekim periyodunda %10 su tasarrufu sağladık. Yağmur suyu toplama sistemini kendi gruplarımızca kurduk ve sistem suramı için gerekli gereçleri tekrar satın almak yerine tesiste bulunan gereçleri değerlendirdik. Yağmur suyu toplama sistemi ve arıtma atık su geri kazanım projesi ile tesisimize kazandırdığımız suyu, toplumsal alanlarımızda kullanıyoruz. ‘Dönüşüm bizimle başlar’ bakış açısıyla ilerlediğimiz bu yolda, sürdürülebilirlik alanında kesimimize örnek olan bir çalışmayı daha hayata geçirmekten memnuniyet duyuyoruz.”

İlginizi Çekebilir;  Tugay; "Yüreği bağımsızlık ve hürriyet için çarpan asil bir milletin çocuklarıyız"

Doğadan ilham alıp, geleceğe ilham veriyor

Borusan Holding ve Küme şirketleri sürdürülebilirliği iş süreçlerinin temel taşı olarak görüp kapsayıcı bir halde ele alırken iklim, insan ve inovasyon odak alanlarında çalışmalarını yürütüyor. Sürdürülebilirliği, paydaş temelli bir yapılanma olarak gören ve doğayı iş süreçlerine katarak, tüm hayat için “fayda” üretmek ismine çalışan Borusan, dünyadan ilham alıyor, geleceğe ilham veriyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar