Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Sürekli Yorgunsanız Dikkat! Duygusal Tükenmişlik Yaşıyor Olabilirsiniz

Sürekli Yorgunsanız Dikkat! Duygusal Tükenmişlik Yaşıyor Olabilirsiniz

admin admin -
56 0

Kişinin hayatının rastgele bir alanında ki ağır gerilimin neden olduğu ve ruhsal uygun oluşu üzerinde bozucu bir tesire neden olan bir kavram olarak tanımlayabiliriz. Duygusal tükenmişliğin nedenleri kelam konusu olduğunda temel olarak akıllara iş hayatındaki sorunları getirse de iş hayatındaki sorunlar dışında duygusal tükenmişliğe neden olan pek çok farklı faktörler yer almaktadır. Aile ve partner alakasında ki sıkıntılar, sıhhat meseleleri, ekonomik, iş hayatındaki dengesizlikler, daima ve süratli değişen hayat şartları, kayıplar, kişinin baş etme düzeneklerinin zayıf olması, daima baskı altında hissetmek mükemmeliyetçi beklentiler ve çok sorumluk algısı duygusal tükenmişliğe neden olan faktörler ortasında sıralanabilir. 

 

Profesyonel takviye alın!

Ne yazık ki bireyler duygusal tükenmişlik yaşadıklarını fark edemiyor ya da geç fark edebiliyorlar. Farkına varılsa da dayanak alma konusunda şahıslar daha az adım atabiliyorlar. Bunun temel sebeplerinden biri ve en değerlileri duygusal tükenmişliğin anksiyete ya da depresyon gibisi ruhsal hastalıklar kadar önemsenmemesi, sorunları çok fazla büyüttüklerine dair manipüle ediliyor olmaları ya da duygusal tükenmişliği olağanlaştırıyor olmaları olabilir. Ne yazık ki çoklukla duygusal tükenmişliğin son kademelerinde yani kayıplar arttıkça şahıslar takviye için terapiye başvurabiliyorlar. Hâlbuki duygusal tükenmişlik profesyonel yardım gerektiren bir durumdur. Psikoterapi bilhassa kişinin gerilimini yönetebilmesi için baş etme sistemlerini gelişte bilmesine yardımcı olabilmektedir. 

 

Duygusal tükenmişlik belirtileri nelerdir?

Duygusal tükenmişlik yaşayan şahıslarda; daima yorgun ve güçsüz hissetme hali, iştah ve uykuda fonksiyonel olmayan değişimler, kalp çarpıntısı ve nefes darlığı üzere fizikî semptomlar, özel yaşama ya da iş hayatına karşı ilgisizlik ya da isteksizlik, kişinin kendisini bedelsiz ve yetersiz hissetmesi, denetim etmekte zahmet yaşadığı telaş hissinin olması, iş hayatı üzere günlük işlevselliğinde düşüşlerin olması, kendisi toplumsal ortamlardan izole etmek üzere belirtiler temel olarak görülebilinir.

İlginizi Çekebilir;  Kaygınızı Doğru Yönetip Fırsata Çevirebilirsiniz

 

Duygusal tükenmişlikle başa çıkabilmek için neler yapılabiliriz?

 

1.Yaşadıklarının fark etmek; 

Kendinize ‘’Ne yaşıyorum hangi hisleri en çok hangi olay durum ya da bireylerin yanında hissediyorum?’’ üzere sorulara yanıt bularak belirtilerinizi tanımlayabilirsiniz.

 

2.Sosyal dayanak kaynakları; 

Aile ve arkadaş üzere toplumsal dayanak sistemleriyle bağlantı halinde olmak, hisleri paylaşmak ve gerekli görülen durumlarda onlardan dayanak almak epey kıymetli.

 

3. Değişim için harekete geçmek;

Probleme neden olan kaynağı belirledikten sonra değişim için harekete geçecek adımlar atmak kıymetli. Örneğin bu durum romantik bağlantıda ki bir duygusal tükenmişlik ise partnerinize bunu tabir etmek, tahlil tekliflerini konuşmak, uzman dayanağı almak ya da alakayı sonlandırabiliyor olmak atılacak adımlara örnek olarak verilebilir. 

 

4.İş ve Özel hayat istikrarını sağlayın; 

Yeterlilik (iş hayatı, sorumluluklar) ve keyif (aktivite, hobiler) alanlarınız ortasında istikrar sağlamak duygusal tükenmişlik üzerinde hami bir rol oynayacaktır. 

 

5.Düzenli spor ve istikrarlı beslenme; 

Ruh ve vücut bütündür. Hislerin değişmesi için birçok vakit davranış değişikliğinde bulunmak kişiyi hissettirebilir. Duygusal tükenmişlik yaşayan bireylerde daha az istek ve hareketsizlik şahısların tükenmişliği daha ağır yaşamalarına neden olabilmektedir.

  

5.Gevşeme idmanları;

Stres seviyesini azaltıcak nefes antrenmanı, meditasyon ve basamaklı kas gevşetme üzere tekniklerden faydalanın. 

 

6.Profesyonel dayanak alın; Bazen yorulabilir olduğunuzdan daha güçsüz hissedebilirsiniz. Birtakım hislerle baş etmek olağandan daha sıkıntı gelebilir. Bu son derece olağan ve doğal bir durumdur. Dayanak almak herkes kadar bu süreçte sizin de hakkınız. Hissettiğiniz hisleri küçümsemeyin ruh sıhhatinizi önemseyin ve dayanak almaktan çekinmeyin. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar