Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Süs bitkisi üreticilerinden “KDV” çağrısı

Süs bitkisi üreticilerinden “KDV” çağrısı

admin admin -
15 0

Süs bitkisi üreticilerinden “KDV” çağrısı

Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Standı Fuarı 18’inci defa açıldı. Açılış merasiminde konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, daha güzel koşullarda üretim yapılması için Tarım Kanunu’nda yer aldığı üzere ulusal gelirin en az yüzde 1’inin üreticiye verilmesi gerektiğini söyledi. Programda kesimde yüzde 20 olan KDV oranının yine düzenlenmesi için merkezi hükümete davette bulunuldu.

Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Standı Fuarı açıldı. Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Birliği mesken sahipliğinde bu yıl 18. kere düzenlenen standın açılışına Demokrat Parti (DP) Genel Lideri Gültekin Uysal, İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, Ödemiş Belediye Lideri Mehmet Eriş, onur konuğu kent Bilecik Belediye Lider Vekili Melek Mızrak Subaşı, İzmir Köy-Koop Birliği İdare Şurası Lideri Neptün Soyer, siyasi partilerin, kooperatiflerin temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

“Başka Bir Tarım Mümkün”

Açılış merasiminde konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ vizyonu ile verdiği dayanakların üreticiye değerli katkılar sağladığını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öz kaynakları ile açılan Bayındır Süt Fabrikası ile üreticinin emeğine sahip çıktıklarını belirten Lider Vekili Özuslu, “Hem o bölgenin beşerlerine istihdam yaratıyoruz hem de bölgede üretilen günlük 100 ton sütü işleyerek, katma pahasını artırıyoruz. Üreticilerimizin kendini yeterli hissederek daha çok ürettiği, kazandığı sistemi yarattık” diye konuştu.

“Türkiye üretmek zorunda”

Konuşmasında dalın yaşadığı meselelere da dikkat Mustafa Özuslu, “Sektör, Türkiye’ye 80 milyon dolar kazandırdı. Takviye veriliyormuş üzere yapmak değil, hakikaten dayanak vermek kıymetli. Takviyenin verilmesi, çiftçinin ve üreticinin yüzünü güldürerek, üretmesini sağlayacak. Şayet refah içerisinde yaşamak istiyorsak, Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’deki her bir vatandaşımızın birinci sınıf yurttaş olarak yaşamasını istiyorsak, Türkiye üretmeye devam etmek zorunda. Merkezi iktidara davette bulunuyorum. Yasa ‘gayrisafi ulusal hasılanın yüzde birini üreticiye, çiftçiye ver’ diyor. Veriyor muyuz? Vermiyoruz. Bunu versek çiftçi daha güzel koşullarda üretim yapar. Bu talebi bir kere daha tekrarlamak istiyorum. Gayri safi ulusal hasılanın yüzde birini çiftçiye verin. Çiftçiyi destekleyin. Bizim çiftçimiz, üreticimiz Hollanda, Fransa, İsrail, Alman çiftçisi kadar kıymetli.”

İlginizi Çekebilir;  Efes Selçuk'ta Eğitime Destek Büyüyor: "Çocuklarımız Hiçbir Şeyden Mahrum Kalmasın İstiyoruz"

“Sektör Avrupa ile yarışır hale gelene kadar desteklenmeli”

Ödemiş Belediye Lideri Mehmet Eriş de bölümde KDV oranının çok yüksek olduğunu belirterek, “Süs bitkileri, fidancılık üreticilerini her alanda desteklemek zorundayız. Bu dal Avrupa ile yarışır hale gelene kadar desteklenmeli, yüreklendirilmeli. Bunu fazlası ile hak ediyor. Bölgede 2 bini aşkın süs bitkisi üretici var. 20 bin aile geçimini sağlıyor. Bereketli bir iş kolu. Hammadde ve bakım masrafları manasında çok fazla takviye vermek gerekiyor. Bütün büyük kentlere teşekkür ediyorum. Evvelki periyotlarda Ankara, İstanbul üzere kentlerde Avrupa’dan gelen ağaç ve süs bitkileri dikilirdi. Artık bu sonlandırıldı. Kendi üreticimizin önünü açmış oluyoruz” dedi.

“Hep birlikte bu hoş kentin kıymetlerini büyüteceğiz”

Bilecik Belediye Lider Vekili Melek Mızrak Subaşı da fuarın Ödemiş’in ziraî potansiyelini ve bitki çeşitliliğini sergilemedeki değerine değinerek, “Ödemiş’in ziraî ve doğal zenginliklerini daha da ileri taşımak için birlikte çalışacağımıza inanıyorum. Daima birlikte bu hoş kentin kıymetlerini büyütecek, gelecek kuşaklara aktaracağız” dedi.

“Milli iktisada büyük katkısı var”

Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Birliği İdare Şurası Lideri Muammer Ardıcak, süs bitkileri ihracatının ulusal iktisada katkısına değinerek, “Dünya iklim krizi ile uğraş ediyor. İklim krizinden, sarsıntılar, yangınlar, susuzluk kapımızda. Bu meselelerin tahlili ağaçlandırmadan geçiyor. El birliği ile daima birlikte ülkemizi yeşillendirmek için ağır efor harcayalım” diye konuştu.

“Pırlantada bile sıfır olan KDV bu dalda yüzde 20”

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Lider Yardımcısı ve Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) İdare Heyeti Lideri Savaş Akcan da kesimde KDV’nin çok yüksek olduğuna dikkat çekti. Akcan, “Herkes iklim krizinden, global ısınmadan, yeşilin katledilmesinden bahsediyor. Lakin bununla gayret edecek bu kesimin KDV’si yüzde 20. Lütfen Meclis’te sesimizi duyurun. Pırlantada bile sıfır olan KDV, bu dalda yüzde 20. O nedenle önemli bir maliyet oluşturuyor. Sesimizi Meclis’te duyurarak, yeni bir düzenleme yapılmasını sağlayın. Siyasilerden dayanak, yardım ve anlayış bekliyoruz” formunda konuştu.  

İlginizi Çekebilir;  Prof. Dr. Reşat Öngören: "Muharrem Ayı birlik ve beraberliğe vesile kılınmalı"

Konuşmaların akabinde fuarın açılışı yapıldı. Süs Bitkileri ve Fidancılık Standı Fuarı, 5 Kasım’da sona erecek. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar