Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Tüpraş Ventures’dan Robotik Teknolojilere İlk Yatırım

Tüpraş Ventures’dan Robotik Teknolojilere İlk Yatırım

admin admin -
63 0

Tüpraş’ın teşebbüs sermayesi şirketi Tüpraş Ventures, Tüpraş’ın sürdürülebilir rafinaj iş alanını emniyet ve operasyonel mükemmeliyet odağında destekleyecek yenilikçi adımlar atıyor. Bu kapsamda robotik teknolojiler alanında faaliyet gösteren AISField teşebbüsüne yatırım yapan Tüpraş Ventures, dijitalleşme alanındaki yenilikçi robotik eser portföyünün genişletilmesi, eser ve hizmetlerin yurt içi ve yurt dışı müşteri ve yatırımcılara tanıtımı faaliyetlerinde teşebbüse katkı sağlayacak.  AISField’in robotik tahlillerinden olan, içinde eser varken de tank taban bakımı yapabilen ATEX sertifikalı robot Tüpraş rafineri alanlarında kullanılmaya başlandı.  

 Tüpraş, Stratejik Dönüşüm Planı kapsamındaki dört iş kolundan sürdürülebilir rafinaj alanına yönelik dijitalleşme ve robotik uygulamalarını devreye almaya devam ediyor. Tüpraş’ın teşebbüs sermayesi şirketi Tüpraş Ventures, güç kesimindeki dijital dönüşümü hızlandıracak teknolojilerle ana şirketi Tüpraş’ı destekliyor. 

Enerji kesiminde stratejik iş birlikleri oluşturma ve dijitalleşmeye takviye olma emeliyle gelecek vaat eden başarılı teşebbüsleri destekleyen Tüpraş Ventures, robotik teknolojiler alanındaki birinci yatırımını robotik muayene ve bilgi idaresi alanında faaliyet gösteren, Ankara’da yerleşik teşebbüs şirketi AISField ile gerçekleştirdi. 

Tüpraş’ın yenilikçi robotik eser portföyünün genişletilmesi hedefiyle yatırım yapan Tüpraş Ventures, önümüzdeki periyotta bu alanda yeni yatırımlar yapacağı iş iştiraklerine odaklanmayı sürdürecek. 

AISField; tahribatsız muayene alanında robotik teknolojiler, otomasyon ve ileri yazılım tahlillerine odaklanıyor. Şirket, geliştirdiği robotik teknolojiler ve yazılımlar ile güç üretim tesisleri ve santralleri, depolama tesisleri, petrol, akaryakıt, doğalgaz, savunma üzere çeşitli endüstriyel bölümlerde tahribatsız muayene tahlilleri ve sistemleri ile hizmet veriyor. 

Rafinaj alanında depolama tanklarında içi doluyken de taban muayenesi yapılabiliyor.

Tüpraş’ın müşteri kuruluş olarak yer aldığı TÜBİTAK Siparişe Dayalı Ar-Ge Projeleri için KOBİ Destekleme programı altında yürütülen Ar-Ge projesiyle geliştirilen RUVI OilDiver robotu, akaryakıt tanklarının içi doluyken de taban denetimini ve bakımını sağlıyor.

İlginizi Çekebilir;  CBOT, Chatbotlarla E-ticaret'te Yenilikçi Bir Dönüşüme Öncülük Ediyor!

RUVI Diver sualtı dronu, rafineri ve yakıt depolama başta olmak üzere endüstriyel tesislerin su tanklarına görsel ve ultrasonik muayene yapabiliyor. I-Cleaner robotu, su tanklarında kirlilik olması durumunda tank temizleme operasyonunu muvaffakiyetle yerine getiriyor. 

ATEX sertifikalı birinci robot Tüpraş rafineri sahalarında

Çalışma ortamında yüksek emniyetin yanı sıra yüzde 95 oranında vakit tasarrufu gerçekleştiren robot, tıpkı vakitte Avrupa Birliği çatısı altında oluşturulmuş, öncelikle insan sıhhatini ve güvenliğini muhafaza emeli taşıyan, milletlerarası ATEX sertifikasına sahip dünyadaki sayılı uygulamalardan biri olma özelliği taşıyor. 

Tüpraş alanlarında birinci uygulamaları gerçekleştirilen RUVI OilDiver robotu, tank devre dışı edilmeden denetim ettiği için yarattığı vakit ve maliyet tasarrufunun yanında; çalışanların tankın içerisine girmesine gerek bırakmadığı için de iş sıhhati ve güvenliği manasında katkı sunuyor. Klasik yollarda olduğu üzere hidrokarbon paklığı yapılmadığı için, atık oluşturma ve atıkların bertaraf edilmesi de ortadan kaldırılıyor, böylelikle çevresel kurallar da korunmuş oluyor. Eserin saha testleri ve birinci hizmetleri Tüpraş alanında muvaffakiyetle gerçekleştirildi. 

Tüpraş İnovasyon, Yatırımlar ve Planlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Zağra şunları tabir etti: “Tüpraş olarak emniyet yaklaşımımızı destekleyen teknolojilerden en üst seviyede faydalanarak çalışma arkadaşlarımızın riskli ortamlara girmelerine gerek kalmadan, inançlı bir iş ortamı hazırlamak en temel iş amacımız. Bu doğrultuda; rafinerilerimizde tehlikeli, güçlü muayene ve bakım çalışmalarını robotik teknolojiler sayesinde daha emniyetli, süratli ve ayrıntılı formda gerçekleştiriyoruz.

 

Rafinerilerde depolama tanklarının periyodik denetimleri; tahliye, paklık, muayene, tamir, boya üzere adımlar sebebiyle vakit ve emek gerektiren bir süreç. Tüpraş OilDiver projesi kapsamında Tüpraş ekiplerinin de yer aldığı multidisipliner çalışma kümesinin takviyesiyle Türkiye’de birinci sefer uzaktan pilot denetimli olarak depolama tankları operasyondayken taban muayenesi yapabilen robotik teknoloji geliştirildi. Türkiye’de birinci niteliği taşıyan bu robotik sistemin kullanılması ile dolu tanklara muayene yapılabiliyor ve sorunlar erkenden tespit edilebiliyor.”

İlginizi Çekebilir;  Renault group yeni kimliği renew ile ikinci el pazarında devrim başlatıyor 

 

Tüpraş OilDiver projesi sayesinde tahliye ve paklık basamaklarına gerek kalmadığını, böylelikle muayene müddetinde ve maliyetinde değerli avantajlar sağlandığını belirten Zağra: “Bu teknoloji depolama tankı devredeyken insansız kapalı alan çalışmasına imkân veriyor. Etraf ve insan sıhhati riskini minimuma indirmesiyle de farklı bir kıymete sahip. Ayrıyeten, gerçekleştirilen iş birliği ve yatırımın girişimcilik ekosistemi için de değerli bir örnek olacağına inanıyoruz. Girişim-kurum iş birliği projesi olarak başlayan süreçte ortaya çıkan eser ile operasyonel süreçlerimizi düzgünleştirme ve stratejik dönüşüm gayelerimizi desteklemenin yanında, robotik alandaki gelişmeleri yakından takip etme fırsatı yakalayacağız” dedi.

Tüpraş Ventures

 2022 yılı sonunda kurulan Tüpraş Ventures, Tüpraş’ın stratejik planı kapsamında odaklandığı sürdürülebilir rafinaj, biyoyakıtlar, sıfır karbonlu elektrik ve yeşil hidrojen başta olmak üzere karbon idaresi, akıllı bilişim teknolojileri, Sanayi 4.0, güç verimliliği, etraf, geri dönüşüm ve atık idaresi alanlarında yurt içi ve yurt dışı teknoloji teşebbüslerine yatırımlarına başladı.

Kuzey Amerika ve Avrupa öncelikli olmak üzere geniş bir coğrafyada stratejik odak alanlarına yatırım yapan Tüpraş Ventures, teşebbüslere teknolojilerini deneme ve ölçeklendirme fırsatı sunarken Tüpraş’ın dal deneyimi ve bilgi birikimini de aktarıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar