Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türk Telekom’dan “İletişimle Sürdürülebilir Dönüşüm” temalı Sürdürülebilirlik Raporu

Türk Telekom’dan “İletişimle Sürdürülebilir Dönüşüm” temalı Sürdürülebilirlik Raporu

admin admin -
8 0

Türk Telekom’dan 

“İletişimle Sürdürülebilir Dönüşüm” temalı

Sürdürülebilirlik Raporu

 

Teknolojiyi yeterliliğe ve yarara dönüştürme vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Türk Telekom, “İletişimle Sürdürülebilir Dönüşüm” başlığıyla 2022 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Türk Telekom Finans Genel Müdür Yardımcısı Kaan Aktan, “Yükselen sürdürülebilirlik performansımızla milletlerarası endekslerde yer alıyoruz. Gelecek jenerasyonlara yaşanabilir bir dünya bırakma maksadıyla iklim riski idaresine katkı sağlayan proje ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. 

 

Sürdürülebilir bir gelecek için teknoloji alanındaki birikimini hayatın tüm alanlarına yansıtan Türk Telekom, kaynakları verimli ve ihtimamlı kullanarak Türkiye’ye ‘Değer’ katmaya devam ediyor. Sürdürülebilirlik unsurlarını iş stratejilerinin merkezine yerleştiren, iklim riski idaresine katkıda bulunmak hedefiyle çalışmalarını yürüten ve Birleşmiş Milletler Global Prensipler Sözleşmesi’nin (UNGC) 10 temel üniversal prensibine uygun davranacağına dair taahhüt veren Türk Telekom, 2022 yılına ilişkin Sürdürülebilirlik Raporu’nu “İletişimle Sürdürülebilir Dönüşüm” temasıyla yayımladı. 

 

Güneş Gücü Santralleri (GES), Elektrikli Araç Şarj Ağı hizmetlerinin yanında; yapay zekâ ve IoT teknolojileriyle akıllı şehircilik, elektrik ve sulamada da tahliller sunan Türk Telekom, akaryakıt tüketimi ve karbondioksit salımının azalmasını sağlıyor. 

 

“GES yatırımlarımızı hızlandırıyoruz”

Raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Telekom Finans Genel Müdür Yardımcısı Kaan Aktan, “Türk Telekom olarak çevresel sürdürülebilirlik konusunda da öncü adımlar atıyor, gelecek kuşaklara yaşanabilir, daha yeşil bir dünya bırakma maksadıyla iklim riski idaresine katkı sağlayan proje ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yükselen sürdürülebilirlik performansımızla Türkiye’nin yanı sıra memleketler arası endekslerde de yer alıyoruz. Sürdürülebilirlik stratejimizi memleketler arası standartlarda ve başarılı bir biçimde uygulamamızın bir sonucu olarak Global e-Sürdürülebilirlik Teşebbüsü GeSI’nin raporuna nazaran dünyada elektrik tüketimini azaltan sayılı operatörlerden biriyiz. 2023 için koyduğumuz güneş gücünden elde ettiğimiz üretim kapasitemizi yüzde 60 artırma maksadına 2022 yılında ulaştık. Karbon ayak izimizi azaltmak ve iklim değişikliklerinin sebep olduğu riskleri yönetmek ismine GES (Güneş Gücü Santrali) yatırımlarımızı hızlandırıyoruz. Öncelikli yatırımlarımız ortasına aldığımız GES kurulumları kapsamında şirketimize tahsis edilen kapasiteyi 405,8 MWe’ye çıkardık. E4 Şarj-Elektrikli Araç Şarj Ağı projemiz ile elektrikli araç kullanıcılarına, her manada inançlı, çevreci ve jeneratörlerle beslenen kesintisiz şarj hizmeti sunmaya başladık. Tüm paydaşlarımızla sürdürülebilirlik temelli çalışmalar yapmak, bu doğrultuda yenilikçi eserler geliştirmek ve paylaşmaya devam etmek öncelikli gayemiz. Etrafa hassas, düşük karbon salımına sahip hizmet ve tahlillerle başta telekomünikasyon olmak üzere birçok dala ve ülkemizin 2053 Net Sıfır amacına katkıda bulunuyoruz. Türk Telekom olarak yenilenebilir güç kaynakları, elektrik ve güç verimliliği, data merkezleri, sürdürülebilir odaklı yatırımlar, akıllı tahliller üzere çok geniş bir perspektifte sürdürülebilirlik faaliyetlerimizi yürütmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

İlginizi Çekebilir;  Büyük Zafer Antalya'da coşkuyla kutlanıyor

 

Çevre dostu hedeflerini geliştirmek doğrultusunda; orta ve uzun vadeli sürdürülebilirlik maksatlarını Bilim Temelli Maksatlar Teşebbüsü (SBTi) ile uyumlu hale getirmek üzere çalışan Türk Telekom; sürdürülebilirlik yaklaşımını günlük operasyonların yanı sıra tüm kurumsal stratejilerine entegre ediyor. Türk Telekom, oluşturduğu sürdürülebilirlik siyaseti ile bu doğrultudaki odak alanlarını da “Güvene Hassas İş Yapma Odağı, Beşere Bedel Odağı, Topluma Katkı Odağı, İklim Değişikliği ve Etraf Odağı ve Müşteri Odağı” tanımlıyor. Sürdürülebilirlik stratejisini belirlemek, bu alandaki çalışmaları daha aktif bir formda yürütmek, sürdürülebilirlik yaklaşımının tüm iş süreçlerine entegrasyonunu sağlamak, amaçlara yönelik çalışmaları hayata geçirmek üzere süreçler için kurumun üst idaresinin öncülüğündeki ve uyumundaki Sürdürülebilirlik Komitesi’ni oluşturan Türk Telekom, yüksek teknoloji birikimini hayatın tüm alanlarında yarara dönüştürme vizyonuyla faaliyetlerini sürdürüyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar