Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TÜRKÇİMENTO: Alternatif Yakıt Kullanımı Düşük Karbonlu Üretimin Olmazsa Olmazı

TÜRKÇİMENTO: Alternatif Yakıt Kullanımı Düşük Karbonlu Üretimin Olmazsa Olmazı

admin admin -
56 0

Küresel CemFuels Konferansı’nda konuşan TÜRKÇİMENTO Etraf ve İklim Değişikliği Müdürü Canan Derinöz Gencel, dünyanın en büyük özel alternatif yakıtlar konferansı ve standı olarak kabul edilen konferansta buluşan dünya çimento sanayicilerine öncelikle Türk çimento kesimi hakkında şimdiki bilgileri aktardı. 

Türk çimento kesiminin yeşil dönüşüme hazırlığının her geçen gün artarak devam ettiğini söyleyen Canan Derinöz Gencel, “Bu süreci biz üreticiler olarak bir fırsat olarak kıymetlendiriyor, çalışmalarımızı bu kapsamda yürütüyoruz” vurgusunu yaptı. Gencel, kelamlarını şöyle sürdürdü: 

“Türk çimento dalı olarak yeşil dönüşüme ahenk, alternatif yakıt ve hammadde kullanımı, güç verimliliği üzere değerli hususlar üzerinde çalışıyoruz. Düşük karbonlu üretim noktasında öncü bölümler ortasında yerimizi alıyoruz. Emisyon azaltımı maksadıyla dal olarak alternatif yakıt kullanımına büyük kıymet veriyoruz. Hesaplarımıza nazaran 2022 yılında 1,6 milyon ton atık kullanarak %10,1 oranında alternatif yakıttan güç elde ettik. Biyokütle içeren yakıtlar sera gazi emisyonları açısından nötr özelliğe sahiptir. Hasebiyle biyokütle içeren alternatif yakıtların tedariki ve kullanımı dalımızın önceliğidir. Lakin mevcut durumda ülkemizde bu çeşit alternatif yakıt, bölümümüzün talebini karşılayacak seviyede değil.”

 

TÜRKÇİMENTO’YA KÜRESEL CEMFUELS ÖDÜLÜ

Global CemFuels Konferansı etkinliğinde ayrıyeten düzenlenen ödül merasiminde TÜRKÇİMENTO “Atık Kullanımına Dayanakta Üstün Uğraş Ödülü”ne layık görüldü. Mükafatı TÜRKÇİMENTO ismine alan Çevre ve İklim Değişikliği Müdürü Canan Derinöz Gencel, “TÜRKÇİMENTO olarak üyelerimizin atık kullanımını artırmaya yönelik verdiğimiz dayanakla bugün bu mükafatı almaktan memnunluk duyuyoruz. Bu ödül için tüm kesim temsilcilerimize ve çalışma gruplarımıza çok teşekkür ederiz.” formunda konuştu. 

 

 

TÜRKÇİMENTO Hakkında

TÜRKÇİMENTO, 1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 52’si entegre, 16’sı öğütme tesisi olmak üzere, toplam 68 tesisi temsil etmektedir. TÜRKÇİMENTO, ülkenin kalkınma ve yapılandırılmasında en kıymetli malzemeyi üreten çimento kesiminin Sivil Toplum Kuruluşu biçiminde örgütlenmiş bir temsilcisidir. Türkiye çimento bölümünün memleketler arası temsilcisi olarak Avrupa Çimento Birliği’ne 1972 yılından beri üye olan TÜRKÇİMENTO, birebir vakitte araştırma geliştirme hizmetlerinden başlayarak, eğitim, milletlerarası iş birliği, sertifikasyon, sektörel data derleme, üniversite, sivil toplum örgütleri ve öteki ilgili kuruluşlarla iş birliği üzere birçok sorumluluğu da muvaffakiyetle üstlenmiştir. Avrupa Çimento Birliği’nin (CEMBUREAU) üyesi olan TÜRKÇİMENTO, Türkiye çimento bölümünün memleketler arası bağlarını de yürütmektedir.

 

İlginizi Çekebilir;  Cisco Geniş Bant Araştırması: Dijital yaşamda ilk 3 öncelik: Hız, güvenlik ve sürdürülebilirlik

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar