Haber 2023

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji
 4. »
 5. Türkiye, 2023’te de siber suçların en çok hedef aldığı bölgelerden biri oldu

Türkiye, 2023’te de siber suçların en çok hedef aldığı bölgelerden biri oldu

admin admin -
38 0

Türkiye, 2023’te de siber kabahatlerin en çok amaç aldığı bölgelerden biri oldu

 

Kurumlar dijitalleşmeye devam ederken, 2023 yılı boyunca Türkiye dünyada siber hataların en çok maksat aldığı bölgelerden biri olmaya devam ediyor. Kaspersky, 2023’ün üçüncü çeyreğinde bölgesel tehdit ortamına ait birtakım içgörü ve istatistikleri paylaştı ve 2024’te durumun nasıl gelişeceğine dair iddialarda bulundu.

Kimlik Avı Akınlarında Tehlike Büyüyor

Kimlik avı saldırısı (phishing), kullanıcının kimlik bilgilerini aldatma yoluyla elde etmeyi amaçlayan bir internet dolandırıcılığı türüdü. Şifrelerin, kredi kartı numaralarının, banka hesap bilgilerinin ve başka bâtın bilgilerin çalınmasına hizmet eder.

Türkiye’de 2023 yılının 3. çeyreğinde tespit edilen oltalama taarruzları 2023 yılının 2. çeyreğine kıyasla %20, 2022 yılının 3. çeyreğine kıyasla ise %47 oranında arttı.

Türkiye’de Endüstriyel Denetim Sistemleri Atakları Artıyor

Türkiye, endüstriyel denetim sistemlerine (ICS bilgisayarları) yönelik en fazla taarruz tespit edilen bölgeler ortasında yer alıyor. ICS bilgisayarları güç ve madencilik dallarında, otomotiv imalatında, bina otomasyon altyapılarında ve öteki alanlarda mühendislerin ve operatörlerin iş istasyonlarından denetleyici denetim ve bilgi toplama sunucularına kadar bir dizi operasyonel teknoloji fonksiyonunu yerine getirmek için kullanılıyor.

Kaspersky ICS CERT tahlillerine nazaran, 2023’ün başından itibaren Türkiye’deki ICS bilgisayarlarının %45’inde rastgele bir cinsten makûs maksatlı obje tespit edildi ve engellendi. Bu oran, %38 olan global ortalamanın üstünde.

Nesnelerin İnternetine Yönelik Saldırılar Küresel Olarak Katlanarak Artıyor

Nesnelerin İnterneti (IoT) aygıtlarına yönelik hücumların sayısı son yıllarda global olarak katlanarak artıyor. Bu durum hem kabahat aktörlerinin faaliyetleriyle hem de kişisel kullanıcılar, işletmeler ve üretim tesisleri tarafından kullanılan IoT aygıtlarının sayısının artmasıyla ilgili. IoT aygıtları ortasında sadece giyilebilir aygıtlar ve akıllı mesken aletleri değil, tıpkı vakitte akıllı kent sistemleri, şoförsüz otomobiller, otomatik perakende kasaları ve mesken ve iş kullanımı için öbür akıllı aygıtlar da yer alıyor. Bu aygıtlar, insan müdahalesi olmadan kablosuz bir ağ üzerinden bilgi toplayabiliyor ve aktarabiliyor. Siber hatalılar, DDoS akınları gerçekleştirmek yahut öbür berbat niyetli hareketleri gerçekleştirmek için virüs bulaşmış akıllı aygıtlardan oluşan ağları aracı olarak kullanıyor.

İlginizi Çekebilir;  Kaspersky, Konteyner Ortamları için Özel Güvenlik Çözümü Sunuyor

Kaspersky, 2022 yılında Türkiye’deki IoT aygıtlarına yönelik 27 milyondan fazla taarruz tespit etti. Bunlar ortasında bilhassa elektrik ve su sistemleri üzere akıllı kent altyapı bileşenleri yer alıyor. Tüm bu taarruzlar, siber hatalıların dikkatini çekmek ve faaliyetlerini tahlil etmek için kullanılan Kaspersky IoT honeypot tuzak noktaları tarafından tespit edildi.

Kaspersky Küresel Araştırma ve Tahlil Takımı (GReAT) Türkiye Siber Güvenlik Araştırmacısı Mert Değirmenci, şunları söyledi: “2024 için siber tehdit ortamının gelişimini iddia ederken, devlet dayanaklı siber hücumlarda artışla kendini belirli eden siber tehditlerin dinamik bir evrim geçireceğini ve hacktivizmin siber savaşın normlarından biri haline geleceğini kestirim ediyoruz. Erişilebilir üretken yapay zekanın yaygınlaşması, amaçlı kimlik avı taktiklerinin yaygınlaşmasına neden olurken, taşınabilir ve IoT aygıtlarındaki güvenlik açıklarının yaratıcı bir biçimde kullanılması da artacak. Günümüzde işletmeler proaktif olmalı ve tehdit beslemeleri, güvenlik bilgi ve olay idare sistemleri, uç nokta tespit ve müdahale tahlilleri ve dijital isimli tıp ve olay müdahale özelliklerine sahip araçlar üzere gelişmiş teknolojilerle bu siber tehditlere karşı koymalıdır.

Kaspersky uzmanları, kurumlara siber tehditlerden korunmaları için şunları öneriyor:

 • Kuruluşlar, çalışanlar ortasında tertipli siber marifet denetimleri yapmalı ve uzman eğitimler sunmalıdır. Kaspersky Güvenlik Farkındalığı portföyü, çalışanı eğitmek için esnek yollar sunar, basitçe özelleştirilebilir ve her boyuttaki şirketin muhtaçlıklarını karşılayacak halde ölçeklendirilebilir.
 • Kurumsal kullanıcılar sanal ortamlarda çalışırken muhtemel saklılık riskleri konusunda eğitilmelidir. Kuruluşlar ferdî ve kurumsal dataların korunmasında en yeterli uygulamaları hayata geçirmelidir.
 • Dijital aygıtlarda (sanal kulaklıklar dahil) kullanılan eser yazılımı güncellemelerini kullanıma sunulur sunulmaz yüklenmelidir.
 • Kurumsal ağlarda IoT muhafazası için Siber Bağışıklık çözümlerini kullanılmalıdır. Dahili güvenlik ve data transferinin güvenilirliğini sağlayan özel bir IoT ağ geçidi tercih edilmelidir.
 • Güvenlik araştırmacıları tarafından tespit edilen berbat hedefli ağ adreslerinden gelen ağ kontaklarını engellemek için Kaspersky Threat Intelligence kullanılmalıdır.
 • Etkili güvenlik açığı idaresi sürecinin temeli olarak daima güvenlik açığı değerlendirmesi yapılmalı ve triyajı oluşturulmalıdır. Kaspersky Industrial CyberSecurity gibi özel tahliller, bu noktada aktif bir yardımcı ve kamuya açık olmayan eşsiz harekete geçirilebilir bilgi kaynağı haline gelebilir.
İlginizi Çekebilir;  FreeBuds Pro 3'le Müziğin Keyfini Çıkarın

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar