Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın aktifleri 123,6 milyar TL’ye ulaştı

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın aktifleri 123,6 milyar TL’ye ulaştı

admin admin -
13 0

Yılın üçüncü çeyreğinde aktiflerini bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 56,78 artırarak 123,6 milyar TL seviyesine taşıyan Banka, Türkiye’nin geleceği için kıymet arz eden projelere sağladığı finansman dayanağı ile kredi hacmini bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 41,73 artırarak 78,1 milyar TL’ye yükseltti.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıkladı. Banka, 2023 yılının birinci dokuz ayında aktiflerini bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 56,78 artırarak 123,6 milyar TL’ye yükseltti. Bankanın net kârı ise yüzde 151’lik artışla 2,9 milyar TL’ye yükselirken kredi meblağı bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 41,73 artışla 78,1 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın özkaynak kârlılığı ise yüzde 44,2 civarında gerçekleşti. Brüt takipteki kredilerin toplam kredilere oranı ise yüzde 1,12 seviyesinde seyrederek Bankacılık kesim ortalamasının altında yer aldı. 

 

“Uluslararası alanda iş birliklerimiz devam ediyor”

Bankanın 2023 yılının üçüncü çeyreğinde yurtdışından kaynak getirmeye devam ettiğini belirten Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, “Bankamız sürdürülebilir kalkınma maksatları doğrultusunda milletlerarası finansman kuruluşları ile iş birliğini sürdürmeye tüm çabası ile devam ediyor. Bu kapsamda Bankamız, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne yaklaşık yüzde 80 oranında direkt ya da dolaylı istikametten katkı sağladı. Yapılan muahedeler kapsamında yılın birinci 9 ayında, ülkemize 101,5 milyon Avro ve 136,7 milyon Dolarlık kaynağı ülkemize kazandırdı.  Ayrıca bu yıl, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ikrazı ile Alman Kalkınma Bankası KfW ile imzaladığımız 110 milyon Avro fiyatındaki İklim Finansmanı Kredi ve Hibe muahedesi ile, sürdürülebilir kalkınma maksatlarına kıymetli bir katkı daha sağladık. Tüm bu gelişmeler ile birlikte Bankamız, kredi ve hibelerle birlikte ülkemizdeki sera gazı emisyonlarının azaltılmasına ve ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına yönelik çalışmalarına tüm süratiyle devam edecek” dedi.

İlginizi Çekebilir;  'Uluslararası Uzamış Yas Bozukluğu Ölçeği' çalışmasında Üsküdar Üniversitesi imzası

Yatırım bankacılığı alanındaki faaliyetlerine devam ettiklerini lisana getiren Öztop, “Bankamız, restoran zinciri Big Chefs’in 832,5 milyon TL büyüklüğe sahip halka arzını gerçekleştirmiş ve tarım ekosistemini teknolojiyle buluşturan Tarfin’in 170 milyon TL dengeli,  dünyanın en büyük kakao ve kahve üreticilerinden olan Altınmarka’nın 50 milyon TL dengeli, güç üretimi – entegre atık idaresi – karbon ticareti alanında faaliyet gösteren Biotrend’in 100 milyon TL dengeli sukuk (kira sertifikası) ihracına aracılık etmiştir. Eylül ayında da çalışmalarına tüm süratiyle devam eden Bankamız, Tarım Kredi Tedarik’in 150 milyon TL dengeli, 6 ay vadeli; CarrefourSA’nın 250 milyon TL dengeli, 6 ay vadeli sukuk ihracını gerçekleştirdi” dedi.

Yılın üçüncü çeyreğinde 2022 Entegre Raporu’nu açıkladıklarını lisana getiren Öztop, “Sürdürülebilirlik, etraf, net sıfır emisyon gayesi ajandamızın her vakit birinci sıralarında yer alıyor. İşimiz sırf finans idaresi değil, yarınlarımız için çalışmak. Yeşil bir gelecek için çalışmaya, yenilenebilir güç ve güç verimliliği projelerinin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.  

 

“Türkiye Kalkınma Fonu ile teşebbüs ekosisteminde değerli bir rol üstleniyoruz”

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın kurucusu olduğu Türkiye Kalkınma Fonu ile Türkiye’deki teşebbüs ekosisteminde faal rol almayı önemsediklerine vurgu yapan Öztop, “Bu yıl, Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altında yönetilen Bölgesel Kalkınma Fonumuzun birinci yatırımını laboratuvar ortamında elmas üreten Appsilon Enterprise’a yaptık. 2022’nin son çeyreğinde ODTÜ Teknokent ile birlikte kurulan ve erken etap teşebbüsleri hedefleyen Invest101 fonumuz ile siber güvenlik şirketi DefensX’e, görsel bilgi anonimleştirme tahlilleri sunan Syntonym’e ve çevrimiçi oyun geliştiren Clay Token’a birinci üç yatırımımızı gerçekleştirerek yolumuza devam ettik. Hem ülkemiz için kritik bir ehemmiyete sahip savunma endüstrinde faaliyet gösteren hem de bu teknolojilerin sivil alanlarda kullanımı için gayret gösteren şirketlere yatırım yapmak için kurduğumuz Yenilikçi ve İleri Teknolojiler İştirak GSYF aracılığıyla siber güvenlik alanında faaliyet gösteren Beam Teknoloji ve endüstriyel dijital tahliller sunan Simularge şirketlerine yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Teknoloji ve İnovasyon Fonumuz aracılığıyla dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren Wask’e ve TKYB Sermaye Fonumuz aracılığıyla bütünsel kaynak idaresi alanında çalışmalarını gerçekleştiren Fazla şirketine yapılan yatırımlarla Türkiye Kalkınma Fonu, Türkiye teşebbüs sermayesine değerli katkılarda bulunmaya devam etti. Üçüncü çeyrek Türkiye Kalkınma Fonu için son derece kıymetli bir dönemdi. Bu devri ODTÜ Teknokent GSYF aracılığıyla oyun geliştirici Veloxia’ya sermaye yatırımı, yapay zekâ takviyeli klinik doğrulama platformu Gesundai’a SAFE yatırımı, üç boyutlu yazıcı üreten Zaxe’ye Bölgesel Kalkınma Fonu’ndan ve dijital patoloji dalında hizmet veren Virasoft’a Teknoloji ve İnovasyon Fonu’ndan sermayeye dönüştürülebilir borç yatırımı yaparak geçirdik. Türkiye’nin gelişiminde fonumuzun varlığının değerini gün geçtikçe daha da çok hissediyoruz. Yapılan tüm bu çalışmalar ışığında Türkiye Kalkınma Fonu’nun teşebbüs ekosisteminde kıymetli bir rol üstlenmesi bizler için sevindirici” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu Milano'da Gerçekleştirildi

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar