Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Sigorta Birliği:  “BES 20. yılında 700 milyar TL fon büyüklüğünü aştı.”

Türkiye Sigorta Birliği:  “BES 20. yılında 700 milyar TL fon büyüklüğünü aştı.”

admin admin -
41 0

Türkiye Sigorta Birliği: 

“BES 20. yılında 700 milyar TL fon büyüklüğünü aştı.”

Türkiye Sigorta Birliği Lideri Uğur Gülen, BES’in 20. yılına ait açıklama yaptı. Açıklamada, 20 yıldır bireylerin tasarruflarını ve emeklilikte ömür standartlarını müdafaaları açısından olduğu kadar, ülke iktisadı için de kritik kıymet taşıyan BES’in 700 milyar TL fon büyüklüğünü aşarak gücünü ispat ettiği vurgulandı. 

Sigorta ve emeklilik dalının çatı kuruluşu Türkiye Sigorta Birliği (TSB), son yıllarda yapılan düzenlemelerle bütünsel yapıya kavuşarak ‘tasarrufun merkezi’ hâline gelen Ferdi Emeklilik Sistemi (BES)’nin 20. yılına ait değerlendirmelerde bulundu. 

Kurulduğu 2003 yılından itibaren istikrarlı büyümesini sürdüren BES’in iştirakçi sayısı Emeklilik Nezaret Merkezi’nin şimdiki datalarına nazaran 16 milyona yaklaşmış olup, Devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğü ise bir rekora daha imza atarak 700 milyar TL’yi aştı. BES’in son yıllardaki lokomotifi olarak isimlendirdiğimiz 18 yaş altında ise, kısa müddette çok süratli bir büyüme ile her yaş kümesinden çocuğumuza 1 milyonu aşkın mukavele kuruldu. 

2001 yılı Ekim ayında yürürlüğe giren BES Kanunuyla birinci kontrat 27 Ekim 2003 tarihinde düzenlendi. BES’in bu günlere gelmesinde en kıymetli gelişmelerden biri 2013 yılında başlayan Devlet Katkısı takviyesi oldu. 2017 yılı başında ise Otomatik İştirak Sistemi ile milyonlarca çalışan BES’le tanıştı. Son devirdeki en kıymetli gelişmeler ise; 2021 Mayıs ayı itibariyle 18 yaş altı iştirakçilerin sisteme dahil olması ve birebir yılın Temmuz ayında tüm şirketlerin fonlarına yatırım yapma imkânı sağlayan BEFAS’ın faaliyete geçmesi ile 2022 başından itibaren devlet katkısı oranının %30’a çıkması olarak sıralanabilir.

Bu yıl 20. yaşını kutlayan BES, finans sisteminin en tesirli araçlarından biri olarak başarılı performansıyla vatandaşların yüzünü güldürmeye devam ediyor. BES’teki fon fiyatı ve iştirakçi sayısı artışının istikrarlı bir halde devam ettirilmesi için son periyotta konut alımı, evlilik, üniversite eğitimi ve doğal afet durumlarında kısmi çekiş hakkı tanınması ve iştirakçilerin finansal gereksinimlerini karşılarken birikimlerinin temlik edilmesine imkan sağlanması, vatandaşın BES’e olan ilgisini daha da artırmakta.

İlginizi Çekebilir;  Türkiye Finans'ın Yönetim Kurulu'na yeni atama

Her türlü risk profiline uygun fonun bulunduğu BES’te kısa vadeli yatırım tercihleri ekonomik dalgalanmalardan etkilenebilse de uzun vadeli fonlar sayesinde önemli kazanımlar elde edilebiliyor.  TSB, sistemin uzun vadeli yapısına uygun tercihlerin iştirakçileri koruduğunu ve birikimlerini önemli manada büyüttüğünü vurguladığı açıklamasında şu bilgilere yer verdi: 

“BES, bireylere uzun vadeli tasarruf alışkanlığı kazandırma ve ülke tasarruflarını artırma rolü ile iştirakçilerimizin menfaatlerinin en yeterli biçimde korunması, getirilerinin maksimize edilmesine yönelik tüm paydaşların takviyesiyle kıymetli bir vazifesi yerine getirmektedir. Geçmişe dönük datalara baktığımızda, 5 yıllık periyotta BES ve OKS fonlarının TÜFE’nin 32 puan üzerinde ortalama getiri sağladığı görülmektedir.”

Diğer yandan, Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminin ihdası için çalışmalar tüm süratiyle devam etmekte olup OKS’nin patron katkısı ile tamamlayıcı bir emeklilik sistemine dönüşmesiyle BES’in tam manasıyla tabana yayılması ve sürdürülebilir büyümesi de sağlanmış olacak.  

BES’te kesim olarak toplam fon büyüklüğü maksadı 2024 birinci yarısı için 1 trilyon TL olup, 2024 yıl sonunda ise 1,3 trilyon TL büyüklüğe ulaşılması bekleniyor. BES 20 yıllık muvaffakiyet kıssasıyla Cumhuriyetimizin 100. yılında da vatandaşların en kıymetli tasarruf araçlarından biri olma ve iktisadın çok gereksinim duyduğu yatırım kaynağı yaratma misyonunu muvaffakiyetle sürdürmekte.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar