Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye Sigorta’dan Sürdürülebilir Kalkınma İçin Sağlık Sigortaları 

Türkiye Sigorta’dan Sürdürülebilir Kalkınma İçin Sağlık Sigortaları 

admin admin -
13 0
Türkiye Sigorta’dan Sürdürülebilir Kalkınma İçin Sıhhat Sigortaları 

Sigorta kesiminin başkan şirketi olan Türkiye Sigorta, Sıhhat ve Sigorta Yöneticileri Derneği (SASDER) tarafından Antalya’da gerçekleştirilen 10.Ulusal Kongresi’nde sponsor olarak yerini aldı. Kongre’de konuşan Türkiye Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Tuba Buldu; “Sürdürülebilir kalkınma amacı doğrultusunda Türkiye Sigorta olarak herkesin kaliteli sıhhate erişiminin sağlanması ve hastanın merkezde olduğu şahsileştirilmiş bir sıhhat sistemi için çalışıyoruz.” dedi.

Ulusal sıhhat ve toplumsal güvenlik siyasetlerinin oluşumunda ve uygulanmasında faal paydaşlardan biri olmak vizyonuyla yola çıkan Sıhhat ve Sigorta Yöneticileri Derneği (SASDER)’in düzenlediği 10. Ulusal Kongresi 2-5 Kasım tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi. Sigorta bölümünün öncü şirketi Türkiye Sigorta’nın sponsor olarak yerini aldığı kongreye; sıhhat hizmet sunucuları, sigorta şirketleri, ilaç firmaları, medikal firmalar ve teknoloji firmaları üzere daldan 500’ün üzerinde paydaş iştirak sağladı. 

“Cumhuriyetin 100. Yılında Sigortacılık Kesiminde Sürdürülebilirlik ve Verimlilik” başlıklı panelde sunum yapan Türkiye Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Tuba Buldu, konuşmasına Dünya ve Türkiye’de sigorta bölümünün gelişimini kıymetlendirerek başladı. Sigorta bölümünde global prim üretiminin 2022 yılında 6,8 trilyon dolara ulaştığını ve bu üretimin yüzde 60’ının hayat dışı, yüzde 40’ının ise hayat branşlarından sağlandığını söyleyen Buldu, toplam 4 trilyon dolarlık hayat dışı branşı prim üretiminin yüzde 49’unu sıhhat branşının oluşturduğuna dikkat çekti. 

Buldu, “Ülkemiz prim üretimi 2022 yılında 235 Milyar TL olarak gerçekleşmiş ve bu üretimin yüzde 87’si hayat dışı, yüzde 13’ü ise hayat sigortalarından sağlanmıştır. Hayat dışı prim üretiminin yüzde 16’sını sağlık branşı oluşturmaktadır. Ülkemizdeki sıhhat sigortalarının yükü düşük görünse de 2003 yılında başlatılan ‘Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ ile genel sıhhat sigortası uygulamaları dünya örneklerine nazaran çok daha kapsayıcıdır. Genel devlet sıhhat harcamasının toplam sıhhat harcamasına oranı 2021 yılında yüzde 79,2, özel bölüm sıhhat harcamasının ise yüzde 20,8 olarak gerçekleşmiştir.” diye konuştu. 

Hastanın merkezde olduğu şahsileştirilmiş bir ekosistem

Türkiye Sigorta olarak herkesin kaliteli sıhhate erişimini hedefledikleri bir sürdürülebilirlik yaklaşımları olduğunu belirten ve yeni sağlık ekosisteminde değişen müşteri muhtaçlıkları ile farklı uygulamaları dikkate alarak strateji oluşturduklarını kaydeden Buldu: “Türkiye Sigorta olarak “Herkes için her yaşta sağlıklı hayatların sağlanması ve refahın teşvik edilmesi” sürdürülebilir kalkınma gayesi doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Değişen müşteri beklentileri nedeni ile geleceğin sıhhat modelinde hastanın merkezde olduğu şahsileştirilmiş bir ekosistem oluşturuyoruz. Örneğin; Tamamlayıcı Sıhhat Sigortası bizim için çok kıymetli. Bu mevzuda pek çok farklı alternatif paketler geliştirdik. Mikro eserler ile eser yelpazemiz çeşitlendiriyor, sıhhat turizmini destekliyoruz. Üyelerimize, uzaktan sıhhat hizmeti sağlarken, kronik hastalıklarla çabayı önceliklendiriyoruz. Bu esnada müşteri platformunda sağlıklı kalmak üzerine bütünsel iyilik hizmetleri de veriyoruz. Sürdürülebilirlik süreçlerimizde yeşil bir dünya için kağıtsız ofis ile gelecek kurgularken, dijitalleşme, yapay zekâ ve robotik süreçleri odağımıza alarak verimliliği hedefliyor, paydaşlarımızla iş ve süreç geliştirip tedarikçilerimize finansal kolaylık sağlıyoruz.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Muğla Büyükşehir Makine Desteği İle Üreticinin Yanında

İlgili Yazılar