Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Türkiye’yi Teknoloji Toplumuna Dönüştürüyoruz

Türkiye’yi Teknoloji Toplumuna Dönüştürüyoruz

admin admin -
52 0

Toplumsal Teknoloji Enstitüsü Önderi ve Sözcüsü Murat Yazgı, Van Teknokent, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Van Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile hayata geçirilen Yazılım Van projesi kapsamında 40 yazılımcı adayı ve 15 akademisyenle bir ortaya geldi. Yazılım bölümü ve teknoloji okur müellifliği hakkında epeyce çarpıcı bir seminere imza atan Yazgı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nin teknolojik kalkınma açısından stratejik değerine dikkat çekerek, bilhassa Van üzere hudut sınırında bulunan vilayetlerin, nitelikli yazılımcı yetiştirme ve teknoloji üssü olma açısından hayli güçlü potansiyele sahip olduğunun altını çizdi. 

 

Yazılımın İktisada Domino Etkisi 

 

Kader, yazılım dünyasının, iktisatta zincirleme tesir yaratma gücünden kaynaklı hayli stratejik bir pozisyonda olduğunu belirtti ve şöyle devam etti; “Sadece son 10 yılda internet, taşınabilir telefonlar ve artan kurumsal bilişim teknolojileri yatırımlarının tesiriyle oyun, dijital dönüşüm ve taşınabilir uygulamalar üzere birçok dijital kesimin doğuşuna sebep oldu. Bu bölümlerin toplam büyüklüğü, yazılım bölümünün 5 katına yaklaştı ve büyüme suratı yazılım dalının en az üç katı düzeyinde. Bir ülkenin ekonomik büyümesi, bölümlerinin dijital dönüşümü, şirketlerinin verimliliği, klasik mesleklerin sürekliliği, yazılım bölümünün gelişmesiyle ve yayılmasıyla direkt bağlantılı. 

 

Yazılımcı Gereksinimi Artıyor

 

Teknoloji şirketlerinin yazılımcı gereksinimi daima artıyor, lakin birebir süratte yazılımcı yetişmiyor ve arz talep dengesizliği oluşuyor. İşte tam bu nedenlerle harekete geçtik. Yazılımcı yetiştiren tertiplere katkılar sunmaya, yazılımcı adaylarına tecrübelerimizi anlatmaya başladık ve seyahatimize Türkiye’nin en doğusundaki Van kentini ziyaret ederek başladık.”

 

Sosyal Teknoloji Enstitüsü olarak, bölgede daha fazla nitelikli yazılımcı yetiştirilmesi için mahallî ve merkezi idare yetkilileriyle de görüştüklerini belirten Murat Yazgı, “STE çatısı altında başlattığımız eğitim-kariyer-istihdam faaliyetlerimizle Türkiye’yi teknoloji üreten bir topluma dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bilhassa üniversite ve teknokentlerdeki yazılım ekosistemini büyütmemiz ve teşebbüsçü potansiyelini hakikat yönlendirmemiz gerekiyor.” sözlerini kullandı. 

İlginizi Çekebilir;  Teknopark İstanbul'un kuluçka merkezi Cube Incubation'un girişimcilerine TEKNOFEST Ankara'da ödül

 

Teknoloji toplumuna dönüşebilmemiz için dijital yetkinliği yüksek insan kaynağına muhtaçlığımız olduğunun altını çizen Mukadderat, “Teknolojik kalkınmanın 81 vilayette eş vakitli gerçekleşebilmesi için kamu ve özel kesim başkanları ile omuz omuza çalışıyoruz. Maksadımız Türkiye’nin dijital iktisattaki pozisyonunu global çapta güçlendirmek. Bu da lakin yazılım ve teknoloji üretiminin günlük hayatımızın bir modülü haline gelmesiyle mümkündür” dedi.

 

Üniversite ve teknokent ziyaretlerine sürat kesmeden devam edeceklerini belirten Murat Baht, yazılım odaklı bir tepe düzenleyeceklerini, bu dorukla yurt içinden ve yurt dışından yazılım dünyasına ilgi duyan on binlerce üniversite öğrencisiyle, teknokentleri, teknoloji şirketlerinin başkanlarını bir ortaya getirmeyi planladıklarını söyledi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar