Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. UNDP, Türkiye’de deprem sonrası ekonomik toparlanmayı hızlandırmak için kadın girişimcilere yatırım yapıyor

UNDP, Türkiye’de deprem sonrası ekonomik toparlanmayı hızlandırmak için kadın girişimcilere yatırım yapıyor

admin admin -
9 0

UNDP, Türkiye’de sarsıntı sonrası ekonomik toparlanmayı hızlandırmak için bayan girişimcilere yatırım yapıyor

 

Hibe takviyesi Kahramanmaraş vilayetinde bayanların yönettiği 257 işletmenin tekrar faaliyete başlaması yahut faaliyetlerini genişletmesini sağladı

 

Kahramanmaraş, 8 Kasım 2023 – Zelzelede ağır yıkıma uğrayan Kahramanmaraş vilayetinde restoran, mağaza, dokumacılık firması ve eczaneler dahil olmak üzere bayanların yönettiği 257 işletme, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) sağladığı ortalama 2.000 ABD Doları nakit hibeyle faaliyetlerini tekrar başlattı yahut genişletti. Türkiye’nin güneyinde 11 vilayette büyük yıkım yaratan sarsıntılardan dokuz ay sonra, UNDP ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO), yarım milyon insan için ekonomik faaliyetlerin eski haline getirilmesinde hayati kıymet taşıyan mal ve hizmetleri sunmak üzere işletmelerini tekrar faaliyete geçiren bayan girişimcilerin muvaffakiyetlerini kutlamak hedefiyle bugün bir ortaya geldi.

Girişimin finansmanı, İsveç’in zelzele sonrası toparlanmayı desteklemeye yönelik 15 milyon ABD Doları fiyatındaki katkısıyla sağlanıyor.

Yüzlerce mahallî iş beşerinin ve İsveç Ankara Büyükelçiliği’nden bir heyetin katıldığı bugünkü aktiflikte konuşan UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton “Bu hibe programı, mali takviye sağlamanın ötesinde, bayan teşebbüsçüler ortasında topluluk ve dayanışma hissini güçlendirmeyi hedefliyor. Bayanların yönettiği işletmelerin desteklenmesi, bölgenin sürdürülebilir toparlanması ve ekonomik kalkınması için kritik kıymet taşıyor, ve bizler de UNDP olarak takviyemizi sürdürmeye kararlıyız.” dedi.

İsveç Büyükelçiliği Kalkınma Kısım Şefi Nasrin Pourghazian “Türkiye’de bayan girişimcilerin sergilediği dayanıklılık ve azim her türlü övgüye layık. Bu teşebbüsün ortağı olarak İsveç, bölgedeki bayan girişimcilerin depremler sonrasında, kendi işletmelerini yeniden ayağa kaldırmakla kalmayıp, birebir vakitte umut ve dayanıklılığın güçlü simgeleri haline geldiklerini bizzat görmekten memnunluk duyuyor.” dedi. 

UNDP’nin erken toparlanma faaliyetlerinin bir modülü olan bu ortak teşebbüs, en ağır yıkıma uğrayan dört vilayetten biri olan Kahramanmaraş’ta bayanların yönettiği 257 işletmeye toplam 550.000 ABD Doları mali dayanak sağladı. Hibe başvurusu, bayanların yönettiği ve azami 10 kişi çalıştıran işletmelere açıktı ve Ağustos başlarında 35.000 TL (1.300 ABD Doları) ila 200.000 TL (7.400 ABD Doları) ortasında değişen ölçülerde hibe dağıtıldı. Hibeden yararlananlar ortasında küçük imalat firmaları, mağazalar, restoranlar, eczaneler ve hoşluk salonlarının yanı sıra mali müşavirler, emlakçılar, hukuk ofisleri ve hizmet danışmanları da yer aldı.

İlginizi Çekebilir;  Kartepe Yaz Spor Okullarından 3000 Öğrenci Faydalandı

KMTSO Lider Yardımcısı Hikmet Gümüşer “Bugünkü aktiflik, olumsuz şartlar karşısında güçlü ve azimli duran bayan girişimcilerin adanmışlık ve kararlılığını ortaya koyuyor. Onların muvaffakiyetlerini gördükçe gurur duyuyoruz ve daha kapsamlı bir toparlanmanın kıvılcımı olmasını diliyoruz.” dedi.

Düzenlenen panelde, hibe yararlanıcıları UNDP’den aldıkları hibeyle işletmelerini tekrar faaliyete geçirmek için gerekli makine yahut hammaddeleri nasıl edindiklerini anlattı. Tekstil işletmesi sahibi Esma Alagöz, hibe sayesinde yeni ekipmana yatırım yapabilmiş ve işgücünü koruma edebilmiş. Hibe sayesinde yalnız işletmesini tekrar ayağa kaldırmakla kalmayıp, sarsıntılardan bu yana ihracat faaliyetlerini de kapsayacak biçimde işletmesini büyütmüş.

Kahramanmaraş’ta bayan girişimcilere yönelik hibe programı, zelzeleden etkilenen 11 ilin tamamını kapsayan, 10 milyon ABD Doları bütçeli daha büyük bir UNDP hibe programının birinci kademesini oluşturuyor. UNDP, şu ana kadar alınan toplam 22.824 başvuruyu kıymetlendirerek, Kasım ortasına kadar yaklaşık 4.500 küçük işletmeye hibe dağıtmayı planlıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar