Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Uzmanlar Uyarıyor! Yaşam Tarzı Alışkanlıkları Alzheimer Riskini Artırabilir

Uzmanlar Uyarıyor! Yaşam Tarzı Alışkanlıkları Alzheimer Riskini Artırabilir

admin admin -
58 0

Sigara içmek, yüksek tansiyon, obezite, şeker hastalığı, düşük fizikî aktivite, yetersiz uyku ve yüksek gerilim düzeylerinin Alzheimer riskini artırdığını vurgulayan uzmanlar, yaşam biçiminde yapılacak olumlu değişikliklerin Alzheimer riskini azaltmada değerli bir rol oynayabildiğini söylüyor. Uzman Klinik Psikolog Zeynep Betül Alp, “Ancak unutulmamalıdır ki ömür üslubu değişiklikleri, mevcut Alzheimer hastalığını tedavi etmez; yalnızca riski azaltabilir yahut hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Zeynep Betül Alp, hayat üslubu ve Alzheimer münasebeti hakkında bilgi vererek, Alzheimer riskini azaltmanın yollarını anlattı.

Alp, Alzheimer hastalığının, yaşlı bireyler ortasında hafıza kaybına ve zihinsel işlev bozukluğuna yol açan yaygın bir nörodejeneratif hastalık olduğunu tabir ederek, hastalığın oluşumu üzerinde genetik faktörlerin yanı sıra ömür stili faktörlerinin de tesirli olabildiğini söyledi.

Yaşam üslubunu optimize ederek Alzheimer riskini azaltabileceğimizi tabir eden Alp, sigara içmek, yüksek tansiyon, obezite, şeker hastalığı ve düşük fizikî aktivite üzere faktörlerin Alzheimer riskini artırabildiğine dikkat çekti. Alp, ayrıyeten yetersiz uyku ve yüksek gerilim düzeylerinin de riski yükseltebildiğini kaydetti.

Sosyal izolasyon ve yalnızlık Alzheimer riskini artırabilir 

Düzenli fizikî aktivitenin, beyin sıhhatine katkıda bulunduğunu ve Alzheimer riskini azaltabildiğini belirten Alp, şöyle devam etti:

“Özellikle yüzme, koşu, bisiklet üzere kardiyovasküler antrenmanlar ve yük idmanları yararlı olabilir. Bu idmanlar, kan akışını artırarak ve inflamasyonu azaltarak beyin işlevlerini muhafazaya yardımcı olur. Antioksidan açısından güçlü meyve ve sebzeler, omega-3 yağ asitleri ve düşük doymuş yağ içeren diyetler, Alzheimer riskini azaltabilir. Akdeniz diyeti üzere sağlıklı beslenme planları, bu bahiste tesirli olabilir. Bulmaca çözme, satranç oynama yahut yeni bir lisan öğrenme üzere zihinsel aktiviteler, beyin plastisitesini artırabilir ve kognitif rezervi güçlendirebilir. Bu, Alzheimer’ın tesirlerini geciktirebilir yahut hafifletebilir.

İlginizi Çekebilir;  BAREM'de "Sevgi İzi" projesi uygulandı

Kronik gerilim, kortizol düzeylerini yükseltir ve beyin sıhhatini olumsuz tesirler. Ayrıyeten toplumsal izolasyon ve yalnızlık da Alzheimer riskini artırabilir. Gerilim idare teknikleri ve toplumsal etkileşim, bu riski azaltmada yardımcı olabilir. Yetersiz uyku, beynin “temizlik” sistemlerini pürüzler ve toksik proteinlerin birikmesine yol açabilir. Uykusuzluk, bu nedenle Alzheimer riskini artırabilir.”

Alzheimer riskini düşürmek için hayat usulünde olumlu değişiklikler yapılmalı

Uzman Psikolog Zeynep Betül Alp, Alzheimer ve hayat usulü değişiklikleri konusunda yeni araştırmalara atıfta bulunarak, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Güncel araştırmalar, hayat biçimi değişikliklerinin Alzheimer riskini azaltabileceğini gösteriyor. Bilhassa beslenme, antrenman, kognitif eğitim üzere çoklu müdahalelerin bir ortada uygulandığı çalışmalar, en umut verici sonuçları veriyor. Örneğin, aerobik antrenmanın amiloid plak birikimini azaltabileceği belirtildi. Sağlıklı bir diyetin, bilhassa Akdeniz diyetinin, bilişsel işlevleri müdafaada tesirli olabileceği gösterildi. Ayrıyeten, uyku kalitesinin iyileştirilmesinin Alzheimer’ın tesirlerini hafifletebileceği belirlendi. 

Sonuç olarak, hayat biçiminizde yapacağınız olumlu değişiklikler, Alzheimer riskinizi azaltmada kıymetli bir rol oynayabilir. Lakin unutulmamalıdır ki hayat stili değişiklikleri, mevcut Alzheimer hastalığını tedavi etmez; yalnızca riski azaltabilir yahut hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir. Her vakit bir sıhhat uzmanıyla konsültasyon yapmanız önerilir.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar