Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. VakıfBank’tan Türkiye ekonomisine kesintisiz destek: Aktif büyüklüğü 2,4 trilyon lirayı aştı

VakıfBank’tan Türkiye ekonomisine kesintisiz destek: Aktif büyüklüğü 2,4 trilyon lirayı aştı

admin admin -
9 0

VakıfBank’tan Türkiye iktisadına kesintisiz dayanak:

Aktif büyüklüğü 2,4 trilyon lirayı aştı

VakıfBank’ın nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla Türkiye iktisadına sağladığı finansman takviyesi, yıllık bazda yüzde 70 artarak 1,8 trilyon liraya ulaştı. Tıpkı devirde nakdi krediler, yıllık yüzde 74 artışla 1,4 trilyon liraya yükselirken; VakıfBank’ın faal büyüklüğü ise yıllık yüzde 77 artışla 2,4 trilyon lira düzeyini aştı. Böylelikle nakdi krediler ve toplam etkinler için pazar hisseleri, sırasıyla bir evvelki yılın birebir periyodundaki düzeyler olan yüzde 11,6 ve yüzde 10,6’dan, yüzde 12,9 ve yüzde 11,6’ya yükseldi.

Aktif büyüklükte Türkiye’nin iki büyük bankasından biri olarak gerçek iktisada dayanağını kesintisiz sürdüren VakıfBank, 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 2023 yılının üçüncü çeyreğinde etkin büyüklüğünü geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 77 oranında artırarak 2,4 trilyon liraya yükselten VakıfBank, ulaştığı 18 milyar 542 milyon lira brüt kârından 3 milyar 519 milyon lira vergi karşılığı ayırarak, 15 milyar 23 milyon lira net kâr elde etti.

Bankanın üçüncü çeyrek finansal sonuçlarına ait değerlendirmelerde bulunan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “2023 yılının üçüncü çeyreği, iktisat idaremizin attığı sıkılaşma adımlarının ve makro ekonomik siyasetlerdeki olağanlaşmanın bilhassa dalımızda hissedildiği bir periyot oldu. Tüm bu müspet gelişmeler ışığında biz de iktisat idaremizle uyumlu olarak bilançomuzu verimli bir biçimde yönetmeyi sürdürdük. VakıfBank olarak seçici kredi siyasetimiz doğrultusunda, bilhassa ihracat ve yatırım odaklı, ülkemiz istihdamına katkı sağlayan ticari ve KOBİ segmentindeki müşterilerimizi desteklemeye devam ettik” dedi. İzlenen stratejilerle VakıfBank’ın toplam ticari kredi portföyü büyüklüğünün 1,1 trilyon lira düzeyini aştığının altını çizen Üstünsalih, “Bu alandaki öncülüğümüz ile gerçek iktisada ve firmalarımıza muhtaçlık duydukları finansal takviyesi devir gözetmeksizin sağlamaya devam ettiğimizi göstermiş olduk. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü kutladığımız bu devirde ülkemize sağladığımız dayanakta sürat kesmemek Bankamız ismine gurur kaynağıdır” sözlerini kullandı

İlginizi Çekebilir;  Yurt içinde ikamet eden 8 milyon 601 bin kişi seyahate çıktı

“Toplam mevduatlar ana fonlama kalemimiz olmaya devam etti”

Üstünsalih fonlama tarafında toplam mevduatların yıllık bazda yüzde 78 artışla 1,7 trilyon lirayı aşarak VakıfBank’ın ana fonlama kalemi olmaya devam ettiğine dikkat çekerek, “Böylece bu alandaki pazar hissemiz bir evvelki yıl yüzde 11,9 olan düzeyinden 12,8’e yükseldi. Buradaki en büyük önceliğimiz, tabana yaygın müşteri ve mevduat yapımızı korumak ve mümkün olduğunca daha çok sayıda müşterimize ulaşmak. Böylelikle müşterilerimizin tasarruflarını en hakikat formda değerlendirmeleri için gereksinimleri olan dayanağı onlara sağlamak. Ayrıyeten iktisat idaremizce atılan adımlar sayesinde hem Bankamız özelinde hem de bölüm genelinde KKM eser kümesindeki mevduatlarda kademeli lakin bariz bir azalış eğilimi olduğunu gözlemliyoruz. Bu alanda iktisat idaremiz öncülüğünde uygulamaları takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

VakıfBank, 2 yıl ortadan sonra 5 yıllık vadede piyasayı açan birinci Türk Bankası oldu

VakıfBank’ın 2023 yılının Ağustos ayında milletlerarası bir banka ile 500 milyon dolar fiyatında ve 5 yıl vadeli yeni bir teminatlı fonlama sürecini muvaffakiyetle tamamladığı ve akabinde da Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile, birinci 3 yıl anapara ödemesiz olmak üzere, toplam 10 yıl vadeli ‘Yeşil Konut Projesi’ kapsamında 100 milyon Euro’luk ikinci dilimin kullandırılması konusunda muahedeye vardığını hatırlatan Üstünsalih, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“VakıfBank tekrar dala öncülük eden bir gelişmeye imza attı. Çok kısa bir mühlet evvel Eylül ayı başında 5 yıl vadeli 750 milyon dolarlık sürdürülebilir eurobond ihracını da muvaffakiyetle tamamlayarak iki yıl ortadan sonra bu vadede piyasayı açan birinci Türk bankası olduk. Sürece, farklı kıtalardan 180’e yakın kurumsal yatırımcıdan 2,6 milyar dolar meblağında, süreç büyüklüğünün 3,5 katı kadar talep toplandı. 2023 yılında şu ana kadar altı Türk bankası toplam yedi farklı eurobond süreciyle piyasaya geldi. Hakikat strateji, zamanlama ve yatırımcılar nezdinde yarattığımız olumlu algı sayesinde, olağanda bir ortaya gelmesi güç üç bileşeni olan en düşük maliyet, en yüksek meblağ ve en uzun vadeyi tek bir süreçte bir ortaya getirmeyi başaran banka olduk.”

İlginizi Çekebilir;  Fedex, İGA İstanbul Havalimanında yeni küresel hava transit tesisi açıyor

Üstünsalih, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Ekonomi idaremiz tarafından alınan makro ihtiyati önlemler ve eş vakitli uygulanan para siyasetindeki sıkılaşma adımları Türkiye’ye ve Türk bankalarına olan inancı yine arttırdı. Görüldüğü üzere memleketler arası fonlama alanındaki en etkin Türk bankası olarak bir yandan pek çok yeni yabancı kaynağı ülkemize getirmeye devam ederken, başka yandan bu kaynakları vakit kaybetmeden gerçek dalın kullanımına sunuyoruz. Bunun en hoş örneği olarak 2020 yılında Dünya Bankası ile imzaladığımız 250 milyon dolarlık kaynağın tamamının hedefine uygun bir biçimde firmalarımıza kullandırdığımızı bir defa daha hatırlatmak isterim. Bu manada ilerleyen periyotlarda de reel kesimdeki firmalarımıza takviye olmaya devam edeceğiz.”

VakıfBank’ın konsolide olmayan 30 Eylül 2023 tarihli bilançosunun kıymetli finansal göstergeleri:

Vergi Öncesi Kâr                

18.542 milyon TL

Net Kâr

15.023 milyon TL

Toplam Aktifler

2.449 milyar TL

Toplam Nakdi-Gayri Nakdi Krediler

1.775 milyar TL

Nakdi Krediler

1.383 milyar TL

Gayri Nakdi Krediler

391.638 milyon TL

Toplam Mevduat

1.701 milyar TL

Özkaynaklar

153.234 milyon TL

Alınan Krediler

199.683 milyon TL

İhraç Edilen Menkul Kıymetler

108.762 milyon TL  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar