Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Vodofone türkiye 2023-24 mali yılı ilk yarıyıl sonuçlarını açıkladı

Vodofone türkiye 2023-24 mali yılı ilk yarıyıl sonuçlarını açıkladı

admin admin -
48 0
VODAFONE TÜRKİYE 2023-24 MALİ YILI 

İLK YARIYIL SONUÇLARINI AÇIKLADI

 

  • Mobil abone sayısı 25.4 milyon
  • Sabit genişbant abonesi 1.4 milyon
  • “Dijital etkileşim” 415 milyon’luk dijital etkileşim

 

14 Kasım 2023 – Vodafone Türkiye, 2023-2024 mali yılına ilişkin birinci yarıyıl (Nisan-Eylül 2023) sonuçlarını açıkladı. Şirketin servis gelirleri 20.8 milyar TL olarak gerçekleşirken, Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr’ı (FAVÖK) 8.0 milyar TL’ye yükseldi. 

 

Abone sayısında artış 

 

Vodafone Türkiye’nin taşınabilir abone sayısı 25.4 milyona ulaşırken, M2M (Makinelerarası İletişim) dahil toplam taşınabilir abone sayısı 29.3 milyona ulaştı. Şirket, faturalı abone sayısını ise 19.1 milyona yükseltti. Genişbant teknolojilerinde de müşterilerine en yeterli hizmeti sunma gayesiyle çalışmaya devam eden Vodafone Türkiye’nin sabit genişbant abone sayısı 1.4 milyon olarak gerçekleşti. 

 

415   milyonluk “dijital etkileşim”

 

Tüm kanallarda dijitalleşme odağıyla faaliyetlerini sürdüren Vodafone’un Vodafone Yanımda ve Online Self Servis üzere dijital kanallarını kullanan aylık faal müşteri sayısı 17 milyonu aştı. Vodafone’un dijital kanallarını kullanan müşterilerin aylık toplam etkileşimi ise 415 milyona ulaştı. 

Data kullanımında %22.2 artış

 

Mali yılın birinci 6 ayında, Vodafone Türkiye müşterilerinin toplam taşınabilir veri kullanımı geçen yılın tıpkı devrine kıyasla %22  artışla 2,403 petabyte‘a yükseldi.

 

Dijital servislerde büyüme 

 

Vodafone Türkiye, bu devirde dijital servis şirketi olma yolunda da kıymetli gelişme kaydetti. Şirketin Vodafone Yanımda taşınabilir uygulaması üzerinden hayata geçirdiği Her Şey Yanımda online alışveriş platformunun ziyaret edilme sayısı 50 milyona yaklaştı. Vodafone’un yeni jenerasyon taşınabilir finans tahlili Vodafone Pay’in eserlerini kullanan toplam kullanıcı sayısı ise 4.8 milyona ulaştı. Şirketin 1.000’e yakın farklı süreç yapabilen ferdî dijital asistanı TOBi’nin aylık tekil kullanıcı sayısı 9.7 milyona, aylık sohbet sayısı ise 43 milyona yükseldi.

 

Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, 2023-24 mali yılı birinci yarıyıl sonuçlarını şöyle kıymetlendirdi: 

 

“Vodafone olarak, dijitalleşmenin Türkiye iktisadını dönüştürecek, kalkınma amaçlarının gerçekleştirilmesi sürecine ivme katacak bir öge olduğuna inanıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında da bir yandan Türkiye’nin dijitalleşmesi için çalışırken, bir yandan da bu alanda gelişim fırsatlarını inceleyen, kamu siyaseti için kıymetli datalar sağlayan tahlillerin üretilmesine liderlik ediyoruz. Bu anlayışla hazırladığımız ‘Dijital Türkiye 2030’ raporunda, ülkemizin dijital dönüşüm sürecinin en değerli ögeleri olan toplum, şirketler, devlet ve altyapıyı mercek altına aldık. Bu dört alanda Türkiye’nin dijital dönüşümdeki durumunu, potansiyel gelişim alanlarını ve muhtemel ekonomik tesirleri, gelişmiş ülkelerle mukayeseli bir perspektifle değerlendirdik. Vodafone olarak, müşterilerimizin, ekosistemimizin ve ülkemizin dijital geleceğine yarar sağlayacak siyasetlerin geliştirilmesine katkı vermeye hazırız. 

 

İlginizi Çekebilir;  Metrobüs'te yolcu rekoru

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar