Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. WANO Destek Mı̇syonu Akkuyu NGS Personelı̇ne Eğı̇tı̇m Verdı̇

WANO Destek Mı̇syonu Akkuyu NGS Personelı̇ne Eğı̇tı̇m Verdı̇

admin admin -
26 0
WANO Destek Mı̇syonu Akkuyu NGS Personelı̇ne Eğı̇tı̇m Verdı̇

Eğitim, nükleer santral operasyonel güvenlik doğrulama faaliyetleri için hazırlık planının bir kesimini teşkil ediyor

Dünya Nükleer Operatörleri Birliği (WANO) Moskova Merkezi’nin dayanak misyonu takımı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat alanını ziyaret etti. WANO Moskova Merkezi’nden takımın devreye alma öncesi ortak kontrol için yapılan hazırlıkların bir modülünü teşkil eden çalışma ziyareti, NGS güç ünitelerinin inançlı işletimi için ekipman ve işçinin hazır olup olmadığını pahalandırmak gayesiyle yapıldı. 

Destek misyonunda takım önderi olarak Dünya Nükleer Operatörleri Birliği Moskova Merkezi’nden Dmitry Chichikin, Rus nükleer güç şirketi Rosenergoatom’dan Alexander Kornyushkin ve Novovoronej NGS’den Maxim Tuchkov yer aldı. Uzmanlar, tecrübe paylaşımı, Akkuyu NGS güç ünitelerinin işletme güvenliğinin ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş süreçlerinin verimliliğinin artırılmasını amaçlayan “Süreç Öz Kıymetlendirme Metodolojisinin Uygulanması” konusunda işçiye eğitim verdi.

Misyon temsilcileri, devreye alma öncesi ortak kontrolüne yönelik hazırlıkların mevcut durumu hakkında bilgi aldı ve nükleer güç santralinin işletme işçisinin niteliklerini geliştirmek üzere tasarlanan Akkuyu NGS eğitim merkezini de ziyaret etti.

NGS Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butckikh, bahisle ait yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Güvenlik, Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’un en değerli önceliklerinden biridir. Akkuyu NGS’nin inançlı ve muteber bir formda çalışmasını sağlamak için bölüm uygulamalarını öğrenmeye ve uygulamaya çalışıyoruz. WANO’nun takviye misyonları, devreye alma öncesi ortak kontrolün, iş süreçlerinin verimliliğinin ve en kıymetlisi de tüm operasyonel basamaklarda güvenlik denetimi için hazırlığın yapılmasını sağlar”.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  SPK Atakey'in halka azr başvurusunu onayladı 

İlgili Yazılar