Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Yapay zeka teknolojileri göz sağlığında devrim yaratabilir

Yapay zeka teknolojileri göz sağlığında devrim yaratabilir

admin admin -
10 0

Yapay zeka teknolojileri göz sağlığında 

devrim yaratabilir

 

Türkiye’de 1928 yılında kurulan ülkemizin en esaslı derneklerinden, Türk göz hekimlerini temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği 57’nci Ulusal Kongresi 8-12 Kasım 2023 tarihleri ortasında Türk Oftalmoloji Derneği Erzurum Trabzon Şubesi katkılarıyla Antalya’da düzenleniyor. Türk Oftalmoloji Derneği Genel Lideri Prof.Dr. Ziya Kapran yapay zeka teknolojilerinin, göz sıhhati alanında, erken teşhiste, hastalık varsayımında ve tedavi süreçlerinin güzelleştirilmesinde ihtilal yaratma potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

 

Türkiye Oftalmoloji Derneği (TOD), kuruluşunun 95. yılında Türkiye’nin en esaslı meslek kuruluşlarından biri olarak Türk göz hekimlerinin mesleksel hünerlerini ve tecrübelerini artırmak gayesiyle eğitim çalışmaları ve etkinlikler düzenliyor. Dernek, tüm yıl boyunca çok sayıda eğitim seminerleri yaparken, Ulusal Oftalmoloji Kongresi de TOD’un en kıymetli bilimsel aktivitesi olarak yer alıyor.  57. Ulusal Kongrenin bilimsel programında paneller, kurslar, yuvarlak masa toplantıları, etkileşimli toplantılar, görüntü oturumları, sözel sunumlar ile poster aktiflikleri, milletlerarası genç oftalmologlar oturumları, UKOK panelleri ve sanayi uydu toplantıları yer aldığı kadar gelişen teknoloji çerçevesinde geleceğin teşhis ve tedavi metotlarının neler olabileceği de tartışılıyor. Kongre kapsamında göz hastalıkları ve tedavi teknikleri ile ilgili farklı başlıklar altında seminerler düzenleniyor.  Yeni teknolojilerin teşhis ve tedavi formüllerine, göz sıhhatine tesirleri uzmanlar tarafından irdeleniyor.

 

Yapay zeka bireye özel tedavi metotları oluşturulmasında kilit rol oynuyor

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Lideri Prof.Dr. Ziya Kapran yapay zeka uygulamalarından oftalmolojinin kıymetli ölçüde faydalandığını paylaştı. Yapay zeka teknolojilerinin, göz sıhhati alanında, erken teşhiste, hastalık varsayımında ve tedavi süreçlerinin güzelleştirilmesinde ihtilal yaratma potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Ziya Kapran açıklamalarına şöyle devam etti : “Diyabetik retinopati üzere yaygın görme bozukluklarının tespitinde kullanılan otomatik imaj tahlil sistemleri, yapay zeka sayesinde büyük data kümelerinden öğrenerek, retina katmanı fotoğraflarını tabiplerle muadil yahut bazen daha düzgün bir doğrulukla tahlil edebilmektedir. Bu sistemler, göz damarlarının, hudut liflerinin ve başka anatomik yapıların mikroskobik değişikliklerini tespit ederek, erken müdahalenin kapısını aralamaktadır. Göz hastalıklarının idaresinde, yapa zekanın sunduğu bir başka avantaj da şahsileştirilmiş tıbbın önünü açmasıdır. Bilhassa genetik predispozisyonu olan bireylerde, hastalıkların ilerleyişini modelleyebilen algoritmalar, hasta özelinde risk değerlendirmesi ve erken ihtar sistemleri geliştirebilmektedir. Bu algoritmalar, büyük ölçüde hasta verisini işleyerek, hangi tedavi tekniğinin hangi hastaya en uygun olduğunu belirleyebilir. Bu da göz hastalıkları tedavisinin daha aktif ve verimli hale gelmesini sağlar. Yapay zeka, bu sayede tedaviye yönlendirmede ve şahsa özel tedavi planlarının oluşturulmasında kilit bir rol oynar.”

İlginizi Çekebilir;  Çocuklu Aileler Tatile Giderken Bunlara Dikkat

 

Etik meselelere dikkat 

Prof.Dr. Ziya Kapran yapay zeka teknolojilerinin oftalmolojideki uygulamalarının kimi etik ve pratik problemleri da beraberinde getirdiğinin altını çizdi. Yapay zeka sistemlerinin karar verme süreçlerinin şeffaflığı, data kapalılığı ve algoritmaların mümkün yanlışlıkları, bu teknolojinin güvenilirliği ve kabul edilebilirliği konusunda soru işaretleri yarattığını paylaştı. Ziya Kapran açıklamalarına şöyle devam etti: “Bu sistemlerin eğitilmesi için gereken geniş ve çeşitli data setlerinin oluşturulması, farklı etnik kümelerden ve coğrafyalardan kâfi bilginin toplanması gerekliliğini doğurur ki bu da kendi başına bir zorluktur. Bu nedenle, yapay zekanın oftalmolojide muvaffakiyete ulaşması, sırf teknolojinin gelişimiyle değil, tıpkı vakitte etik standartların, data paylaşımı siyasetlerinin ve memleketler arası iş birliklerinin güçlendirilmesiyle mümkün olacaktır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar