Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Yenişehir Belediyesinden üreticilere organik solucan gübresi

Yenişehir Belediyesinden üreticilere organik solucan gübresi

admin admin -
55 0

Mersin Yenişehir Belediyesi, ilçedeki çiftçiler için ürettiği organik solucan gübresinin birinci dağıtımını kırsal mahalle Değirmençay’da gerçekleştirdi. Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, “Yıl içinde yaklaşık 40 bin litre solucan gübresini tüm kırsal mahallemizde hemşehrilerimize ulaştıracağız. Üreticilerimize iyi olsun.”ifadelerini kullandı. 

Hayata geçirdiği Ziraî Danışmanlık Hizmeti ile kırsal mahallelerde üretim yapan vatandaşlara ziraat mühendisleri aracılığıyla yerinde yanlışsız tarım teknikleri ile ilgili eğitim veren Mersin Yenişehir Belediyesi, artık de çiftçilere dağıtmak üzere organik solucan gübresi üretti. Tarımı desteklemek ve üretimde randımanı arttırmak maksadıyla organik solucan gübreleri 20 litrelik bidonlar halinde çiftçilere dağıtıldı. Değirmençay Mahallesi’nde yapılan organik solucan gübresi dağıtımında konuşan Lider Abdullah Özyiğit, “Toprağı besliyor, tarımı destekliyoruz” dedi. 

“Üretimden öteki dermanımız yok”

Üretimde kimyasal gübre kullanımının azaltmasını hedefleyen Yenişehir Belediyesi, fiyatsız dağıttığı organik solucan gübresiyle çiftçinin de gübre maliyetini de azaltıyor. Lider Özyiğit, “Ülkenin kurtuluşu üretimden geçiyor. Üretimden öteki dermanımız yok. Onun için yaptığımız işin nitelikli olması, hesaplı olması gerekiyor. Hepimizin canı yanıyor, ürettiğimiz eserin karşılığını alamıyoruz. Bu sene şeftalide istediğimiz fiyatı aldık mı, alamadık. Niçin gübre kıymetli, personellik değerli, hayat kıymetli, susuzluk var. Hasebiyle bizim yapmamız gereken buna karşı önlemler almak. Bunun için kendi gübremizi üretmek üzere bir proje geliştirdik. Bu yolu biz başlattık, sizler devam ettireceksiniz. Köyün her yerinde herkesin kendi meskeninin yakınında ya da altında bu üretimi gerçekleştirecek alt yapısı zati var. Arkadaşlarımız tekniği öğrettikten sonra siz devam ettireceksiniz. Bu projeyi gerçekleştirmede emeği geçen arkadaşlarıma buradan teşekkür ederim.”şeklinde konuştu. 

“Biz bilimi kullanmak ve dayanışma içinde olmak zorundayız”

Üretimde bilim ve teknoloji vurgusu yapan Lider Abdullah Özyiğit şunları söyledi:“Tavrımızı üretimden yana, kaliteli üretimden yana koyuyoruz. Bir de bilimi kullanıyoruz. Yani dünyada ne var. Örneğin İtalya’nın Bari kentinde Akdeniz Ülkeleri Tarım Enstitüsü var. Bu tarım enstitüsünü 1962 yılında Akdeniz ülkeleri kurmuş ve kurucuları ortasında Türkiye de var. Lakin Türkiye unutmuş orayı. Bizim mesela başımızın belası Akdeniz sineği sıkıntımız var. Bilimden, teknolojiden faydalanacağız. Bizim yaptığımız iş bilim üniversitede yapılır, orada kalır. Biz burada anneden, babadan, atadan gördüğümüz şeyleri uygulamaya devam ederiz. Ancak bu eksiktir ve bu unutulmuştur. Bu yanlış uygulanır. Bu mevzuda maalesef kâfi olmayabiliriz. Bilimi her alanda kullanacağız. Ziraat fakülteleri boşuna kurulmadı. Ziraat mühendisleri boşuna mezun edilmedi. Artık bugün köylerimize gelen 3 ziraat mühendisi arkadaşımız inanıyorum ki sizlere yanlışsız ve nitelikli bilgiler veriyor. Ve sizin üretiminizin daha kaliteli olmasına katkı sağlıyor. Bugün ham unsurumuzu sağlayan gübre konusu bunun bir başlığı yalnızca. Tohum ya da farklı alanlarda farklı girdileri düşürecek çalışmaları yapmak çok değerli.  Zira her şey çok kıymetli. Paramızın pahası çok düştü, bilhassa ithal gelen bütün eserlerin fiyatı çok yüksek, mazot yüksek. Bunun yanı sıra orada büyük harcamanız var. Buna karşılık da eserinizin karşılığını alamıyorsunuz. Artık biz bütün bu süreçlere karşı durmak için el birliğiyle davranmak zorundayız. Yaptığımız işi daha kaliteli yapmak zorundayız. Biz bilimi kullanmak ve dayanışma içinde olmak zorundayız. Bunu nasıl yapacağız; hem kendi ortamızda hem de kurumlarımızla ve belediyemizle kooperatifleşmek zorundayız. Yani bir esnaf size gelip de ‘ürününü ya bana satarsın ya da çürüyecek’ noktasında bir yaklaşım içerisinde olamamalı. Bunun önlemlerini almamız gerekli.”

İlginizi Çekebilir;  Güneş Enerji Santrali 8 Ayda 4 Milyon 500 Bin TL'lik Elektrik Üretti

Çiftçi Ahmet Cet “Bu dingin göle atılmış bir taş hesabıdır.”

Değirmençaylı çiftçi Ahmet Cet ise toplumsal belediyecilik anlayışına dikkat çektiği konuşmasında şu tabirleri kullandı: “Gerçekten yapılması gereken güç işleri başarmak diyeceğim. Belediyecilik mevzuatlara bakıldığında belediye lideri ve takımı çok kolay ve rutin çalışır. Ancak son periyotlarda Türkiye’mizde belediyecilikte bir anlayış gelişti, toplumsal belediyecilik dediğin vakit her belediye liderin yapacağı bir şey değildir. Artık Sayın Belediye Liderim ve grubu Değirmençay’da toplumsal belediyecilik manasında birçok çalışmalara imza atmaktadırlar. Bu çalışmaları Mersin merkez ilçeleri içerisinde yürütebilecek bir belediye lideri daha olduğunu göremedik şu ana kadar. Bu devir seçilen belediye liderleri içerisinde nitekim toplumsal belediyecilik ismine dediğimiz vakit nokta atışlarla Belediye Liderimiz çok ön planda bir çalışma uygulamaktadır. Kamuoyunda, basında bunu daima takip etmekteyiz. Değirmençay’da az evvel çok düzgün izahat içinde bir cümlesi var ki, çok güzelimize gitti, gönlümüzü okşadı. ‘Değirmençay’dan başlattık’ dedi. Liderimin dediği üzere ebeden, deden kalma bilgilerle tarım çalışmaları yapılırken bugün farklı bir boyutlara geldiğini görmekteyiz. İşte bizim şahsımıza hazırladığımız bir proje teklif davetine takviye oldu. Safran ekimi yapıldı, yarın bir gün farklı alanlarda farklı çıkan teklif davetlerinde öbür projelerle çalışma imkanları olur. Bu sakin göle atılmış bir taş hesabıdır. Taşı atarsınız bir tane halka oluşur o halkayı değerli olan geliştirmek art geriye halkaları geliştirmek lazım. İşte bu manada göndermiş olduğu ziraat mühendisleri arkadaşlarımızın bugüne kadar bilgi birikimlerini bizimle paylaştı. Budamadan sonra seyreltme tekniklerini gösterdiler, gübreleme tekniklerini gösterdiler. Ve bugünde ayrıyeten ürettikleri solucan gübresini dağıtarak bizleri ödüllendirmiş oluyorlar. Benim toprağımın neye muhtaçlığı var bunu bilmiyoruz. Liderimize bunu izah ettik, muhtemelen 2024 bütçesine de girdiğini gördük. Bir toprak tahlil aygıtı gelecek. Buraya koyduğun vakit toprağın neye muhtaçlığı varsa o vitaminleri vereceğiz. Artık ortalama bir çuval gübrenin fiyatı bin TL’yi geçmiş rasgele gübre vermenin bir mantığı yok. Gelirimiz zati ilaç ve gübreye gitmektedir. O yüzden bu hususta hassas davranışından ötürü Belediye Liderimize teşekkür ediyoruz.

İlginizi Çekebilir;  Burhaniye Belediyesi'nde en düşük işçi maaşı 11.400 TL'den 18.625 TL'ye yükseldi!

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar