Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yeşil Gezegen Fikir Maratonu’nda Çocuklar İklim Dostu Kentler için Fikir Üretti

Yeşil Gezegen Fikir Maratonu’nda Çocuklar İklim Dostu Kentler için Fikir Üretti

admin admin -
54 0

Türkiye Vodafone Vakfı ve Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Ekibi’nin Habitat Derneği ile birlikte hayata geçirdiği “Yeşil Gezegen” projesi, etrafa hassas ve sürdürülebilirlik farkındalığına sahip kuşaklar yetiştirmeye devam ediyor. Proje kapsamında “İklim Dostu Kentler” temalı yeni bir fikir maratonu düzenlendi. Toplam 9 takım halinde 24 öğrencinin yarıştığı maratonu Sismik Enerjiyi Elektriğe Dönüştürme fikriyle “Hailstrom” takımı kazanırken, denizlerdeki plastik atıkları yok etmeye yönelik fikirleriyle “Fırtına Beyinler” takımı ikinci, metro çizgilerine yönelik güç dönüşümü projesiyle “Tornado” takımı üçüncü oldu. Ayrıyeten, “Kuşların Evi” takımı da okullardaki çeşitli atıkların geri dönüşümünü hedefleyen projeleriyle heyet özel mükafatına layık görüldü. Dereceye giren grupların her biri 10 bin TL değerinde armağan çeki ile ödüllendirildi. 

 

Türkiye Vodafone Vakfı İdare Heyeti Lider Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, şunları söyledi: 

“Yoksulluk, sıhhatsiz ve yetersiz beslenme, sıhhat hizmetlerine erişimde yetersizlik üzere problemlerden en çok etkilenen kısımların başında çocuklar geliyor. Bu durumun iklim krizi ile daha da derinleşmesi bekleniyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu tarafından 2021’de yayınlanan ‘İklim Krizi Bir Çocuk Hakları Krizidir’ başlıklı rapora nazaran, dünyada 1 milyar çocuk fırtınalar, sıcak hava dalgaları, seller ve salgın hastalıklar üzere iklim krizine bağlı sonuçlara maruz kalıyor. Etraf problemleri hakkında çocuklarımıza küçük yaşta farkındalık kazandırmak ve alacakları eğitimlerin yanlışsız vakitte, hakikat biçimde verilmesi büyük değer taşıyor. Bu fikirden yola çıkarak 2 yıl evvel ‘Yeşil Gezegen’ projesini hayata geçirdik. Bu projeyle eğitim alan çocuklarımızın dünyamızı müdafaa şuuruyla yetişen bireyler olarak yakın etraflarında iklim elçileri olacaklarına gönülden inanıyoruz. Projede emeği geçen tüm paydaşlarımıza ve kıymetli heyet üyelerimize teşekkür ediyoruz. Ödül alsın yahut almasın, bugün burada olup, yaşadığı kentin iklim uyumlu bir hale gelmesi için fikir üreten, proje geliştiren tüm öğrencileri en içten dileklerimle kutluyorum.”  

İlginizi Çekebilir;  Sabancı Vakfı'nın hibe desteği vereceği projeler açıklandı

 

Habitat Derneği İdare Konseyi Lideri Sezai Hazır ise şöyle konuştu:

Habitat Derneği olarak tüm çalışmalarımızda sürdürülebilirliği ön planda tutmaktayız. İçinde bulunduğumuz gezegenin bir yedeğinin olmadığının farkındayız. Biz insanların bu gezegende öteki tüm canlı ve cansız varlıklarla uyumlu halde yaşaması gerektiği şuurunu yaygınlaştırmak bizler için ziyadesiyle değerli. Sürdürülebilirlik konusunda toplumsal şuurun arttırılması ve tüm kurumların sürdürülebilirliği öncelikli hususları ortasına alması gerekliliği ortadadır. Bu bağlamda Türkiye Vodafone Vakfı iştirakinde Yeşil Gezegen projesini yürütmekten büyük memnunluk ve gurur duyuyoruz. Proje kapsamında çeşitli eğitimler ve müsabakalar düzenliyoruz. Bunlardan biri olan İklim Dostu Kentler Fikir Maratonu gerçekleştirmekten büyük memnunluk duyuyoruz. Fikir maratonunda iştirakçilerinin iklim krizi özelinde kendi yerellerindeki sıkıntıları tespit edebilecek yetkinliği kazanması ve bu sıkıntılara tahlil üretmelerinin desteklenmesi amaçlandı. Bugün bu hedefe ulaşıldığını görmek de bizleri epey sevindiriyor. Daha sürdürülebilir bir dünya için çalışmalarımıza tüm süratimizle devam edeceğiz.

 

Toplam 11 mentör takviye oldu

 “Yeşil Gezegen İklim Dostu Kentler Fikir Maratonu” öncesi ekiplere Tasarım Odaklı Düşünme, Tesirli Sunum Teknikleri, Yeşil Gezegen Etraf Şuuru ve Afet Farkındalığı eğitimleri verildi. Ortalarında 5 Vodafone Türkiye çalışanının da bulunduğu toplam 7 mentör, proje fikri geliştirme kademesinde gruplara dayanak oldu. Grupların yaptığı çalışmalar; Esmiyor Yönetici Ortağı Naz Yaman, İklim Habercisi Görkem Gömeç, UNDP Özel Kesim Programları ve Stratejik İşbirlikleri Proje Yöneticisi Simay Kardeş, Gazeteci ve Muharrir Ömür Kurt, Akademisyen ve Müellif Prof. Dr. Itır Erhart ve Vodafone Türkiye Kamu Siyasetleri ve Kurumsal İlgiler Yöneticisi Senem Görel’den oluşan heyet tarafından değerlendirildi.

                                                                                                 

İlginizi Çekebilir;  Başkan Arslan, Altınkum'da çalışmaları denetledi

81 vilayette 15 bini aşkın çocuğa ulaşıldı

“Yeşil Gezegen” projesi kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında 7-14 yaş ortası çocuklara iklim değişikliği, geri dönüşüm, sürdürülebilirlik ve afet mevzularında online eğitimler veriliyor. Bu eğitimlerde “Çevre Nedir?”, “Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği”, “Atıklar, Geri Dönüşüm ve Elektronik Atıklar”, “Afet Eğitimi” üzere başlıklar işleniyor. Online eğitimlerin akabinde “Yarını Kodlayanlar” eğitimi sunuluyor. Çocuklar, tüm eğitimleri bittikten sonra online platformda paylaşılan, sürdürülebilirlik ve afet hususlarında farkındalıklarının artmasını sağlayan “Peki artık ne yapabilirim?” içeriklerini izleyebiliyor. Proje kapsamında bugüne kadar  81 vilayette 15 bin 225 çocuğa ulaşıldı. Projeye yapılan her 1 TL’lik yatırım 5,6 TL’lik paha üretti.

 

Online fikir maratonlarına 101 çocuk katıldı

Proje bünyesinde fikir maratonları da yapılıyor. Bu yarışlarda öğrencilerden çevresel sıkıntılarla ilgili tahliller üretmeleri bekleniyor. Böylelikle, çocukların iklim krizi özelinde kendi yerellerindeki problemleri tespit edebilecek ve bu sıkıntılara tahlil üretebilecek yetkinliğe kavuşmaları hedefleniyor. Bugüne kadar online fikir maratonlarına 35 grup halinde 101 çocuk katıldı. Başka yandan, atık idaresi üzere bahislerde düzenlenen atölyelerle çocukların günlük tempo içinde daha sürdürülebilir bir hayatın mümkün olabileceğini deneyim etmeleri sağlanıyor. Bu atölyelerle 390 çocuğa ulaşıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar