Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Yüz felcinde erken teşhis tedavi şansını artırıyor

Yüz felcinde erken teşhis tedavi şansını artırıyor

admin admin -
42 0
Yüz felcinde erken teşhis tedavi bahtını artırıyor

Kalıcı olma riski olan yüz felcinin nedeni tedaviye istikamet veriyor

Yüz felcinin, yüzün kaslarını hareket ettiren hududun (facial sinir) iletiminin durması ve kasları hareket ettirmemesiyle oluşan bir hastalık olduğunu lisana getiren uzmanlar, yüz felçlerinin içinde en çok bells palsi denilen kemik içindeki ödeme bağlı felçlerin görüldüğünü söylüyor. Felcin santral (beyinde) yahut periferik (sinir trasesi) boyunca oluşmuş bir hastalık olup olmadığı konusuna işaret eden KBB Uzmanı Op. Dr. K. Ali Rahimi, “Bu hastalıkta kalıcı olma riski fazla olduğu için ek tedavilere başlarız. Her vakit ve her hastalıkta söylendiği üzere erken teşhis ve tedavi muvaffakiyet bahtımızı büyük ölçüde artırır.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. K. Ali Rahimi, yüz felci hakkında bilgi verdi. 

Yüz felci nasıl olur?

Yüz felcinin, yüzün kaslarını hareket ettiren hududun (facial sinir) iletiminin durması ve kasları hareket ettirmemesiyle oluşan bir hastalık olduğunu lisana getiren Rahimi, “Yüz sonu motor kısımları beyinden çıktıktan sonra kulak kemiği (temporal kemik) içinde dar bir kanaldan ilerler, bu kanaldan çıktıktan sonra yanaktaki tükürük bezesinin içine girip çeşitli kısımlarla yüzümüzdeki mimikleri oluşturan kasları hareket ettirir. Bilhassa dar kanalın içinden geçerken rastgele bir ödemle karşılaştığında sonun iletimi kesilir ve kasları hareket ettiremez buna yüz felci denir.” diye anlattı.

Az bir oranda kalıcı yüz felci olabilir 

Ancak tükürük bezi ameliyatları ve çeşitli baş travmalarında da bu hududun birtakım kısımlarının kesilebildiğini ve iletimin durarak o bölgenin mimik kaslarının çalışmadığını ve o tarafta yüz hareketlerinin asimetrik olduğunu kaydeden Rahimi, “Yüz felçlerinin içinde en çok bells palsi dediğimiz kemik içindeki ödeme bağlı felçleri görürüz. Bu felçler büyük oranda kendi kendilerine düzeldiği üzere, az bir oranda da olsa düzelmeyebilir ve kalıcı yüz felci bırakır. Yüzde asimetri ve estetik olarak hal bozukluğu meydana gelir. Bu türlü bir durumla karşılaşıldığında hiç vakit kaybetmeden bir sıhhat kuruluşuna başvurulmalı.” dedi.

Felcin nereden kaynaklandığı tedaviye de taraf veriyor

Rahimi, hastada birinci evvel bakılacak şeyin ‘Bu felcin santral (beyinde) yahut periferik (sinir trasesi) boyunca oluşmuş bir hastalık olup olmadığı’ konusu olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Bu ayrım bizim için çok kıymetlidir, zira tedavide tarafımızı belirler. Tabibin ikinci bakacağı şey tıpkı tarafta kulakta enfeksiyon kolestatoma yahut fraktür olup olmadığıdır. Tükürük bezi kitleleri ameliyatları, kesileri olup olmadığı tedavi halimizi değiştirir. Göz kapağı hududu facial sonunun bir kısmıdır, yüz felcinde gözün kapanmaması göz enfeksiyonlarına yol açabileceği için ehemmiyet arz eder. Tedaviye mümkün olduğu kadar erken başlamamız her biçimde başarımızı artırır.”

Herpes zosler virüsü kulak etrafında döküntülerle birlikte yüz felci de yapıyor

Tedavide ilaçlar, fizik tedavi, masaj, sıcak uygulama ve başka sistemlerin kullanıldığını kaydeden Rahimi, “Herpes zosler virüsü kulak etrafında döküntüler ile birlikte işitme kaybı, çınlama ve yüz felci birebir anda yapabilir. Bu hastalıkta kalıcı olma riski fazla olduğu için ek tedavilere başlarız. Her vakit ve her hastalıkta söylendiği üzere erken teşhis ve tedavi muvaffakiyet talihimizi büyük ölçüde artırır.” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Sanal ikizler, meme kanseri rekonstrüktif cerrahisinde devrim yaratıyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar