DOLAR 32,8210 0.07%
EURO 35,2049 -0.13%
ALTIN 2.450,380,23
BITCOIN 2155474-0.66805%
İstanbul
25°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Çevre Günü’nde İzmir’den sevindiren haber İzmir’in Mavi Bayraklı plaj sayısı 64 oldu
  • Haber 2023
  • Gündem
  • Çevre Günü’nde İzmir’den sevindiren haber İzmir’in Mavi Bayraklı plaj sayısı 64 oldu

Çevre Günü’nde İzmir’den sevindiren haber İzmir’in Mavi Bayraklı plaj sayısı 64 oldu

ABONE OL
5 Haziran 2024 10:56
Çevre Günü’nde İzmir’den sevindiren haber İzmir’in Mavi Bayraklı plaj sayısı 64 oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl 40 halk plajında mavi bayrak mükafatını koruyan İzmir’de toplam mavi bayraklı plaj sayısı 64 oldu. Mavi bayrakların dalgalanacağı marina sayısı da 4’ten 6’ya çıktı.  

Uluslararası Mavi Bayrak heyeti geçtiğimiz günlerde Mavi Bayrak mükafatlarını açıkladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü etraf yatırımları ve Mavi Bayrak Uyum Birimi’nin çalışmaları ile 40 halk plajında mavi bayrak dalgalanan İzmir, bu sayıyı muhafazaya devam etti. Antalya ve Muğla’nın akabinde mavi bayrak ödüllü plaj sayısında Türkiye üçüncüsü olan İzmir’de mavi bayrak ödüllü plaj sayısı 64 oldu. Ayrıyeten, bir evvelki yıla nazaran mavi bayrak mükafatı alan marina sayısı 4’ten 6’ya yükseldi. İzmir Körfezi’ndeki tek marina olma özelliğini taşıyan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından halkın kullanımına sunulan İzmir Marina’da mavi bayrak dalgalanmaya devam ediyor.

Tugay: Gurur duyuyoruz

Dünyanın 49 ülkesinde uygulanan Mavi Bayrak Programının, turizm dalında plaj ve marinalara verilen çok değerli milletlerarası bir etraf mükafatı olduğunu aktaran İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “İzmir bir deniz kenti. Türkiye’nin en hoş plajlarına konut sahipliği yapan hoş kentimizin denizini, Körfezi’ni, tabiatını korumak ve gelecek nesillere pak bir etraf bırakmak en değerli misyonumuz. Bunun için yatırımlarımız, projelerimiz sürüyor. Mavi bayrak dalgalanan plajlarımızla gurur duyuyoruz. Deniz turizmine kıymetli katkılar sağlayan mavi bayraklı plajlarımızın sayısını daha da artırmak için gereken tüm çalışmaları ihtimamla yürüteceğiz ” dedi.

İzmir arıtmada lider

İzmir, Mavi Bayraklı Plaj sayısıyla Antalya ve Muğla’nın akabinde Türkiye’de üçüncü sırada bulunuyor. Dünyada 49 ülkede uygulanan Mavi Bayrak programı kapsamında ise Türkiye, ödüllü plaj sayısıyla İspanya ve Yunanistan’ın akabinde üçüncü sırada yer alıyor. İzmir’in yüzülebilir Körfez gayesiyle başlattığı arıtma seferberliği kentin Mavi Bayraklı plaj sayısının artmasında oldukça etkili. Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı ve kişi başına düşen atık su arıtma ölçüsü ile Türkiye’nin başkan kenti olan İzmir Büyükşehir Belediyesi toplam 70 atık su arıtma tesisiyle hizmet veriyor.

Neler yapıldı?

Mavi Bayrak Uyum Ünitesi, İzmir plajlarının yüzme suyu kalitesi, etraf idaresi ve can güvenliği mevzularında standartlarının yükseltilmesini ve Mavi Bayrak kriterlerinin en âlâ biçimde uygulanmasının sağlanmasını hedefliyor. Ünite birebir vakitte inançlı plajlar için yetersiz olan cankurtaran sayısının arttırılması maksadıyla kurslar düzenleyerek 227 gence Türkiye Su Sporları Federasyonu onaylı Gümüş Cankurtaran Brövesi kazandırdı. Plajların hem numune hem müracaat için gerekli eksikleri tespit edilerek sağlıklı bir biçimde müracaat yapmaları sağlandı. Dönem boyunca deniz suyundan denetim numuneleri alınarak denetimi yapıldı. Sürdürülebilir plajlar yaratmak maksadıyla yıl boyunca etraf eğitimi ve bilinçlendirme çalışmaları yapıldı.

2867 öğrenciye eğitim

İzmir Büyükşehir Belediyesi Etraf Muhafaza ve Denetim Dairesi Başkanlığı’na bağlı hizmet veren Mavi Bayrak Uyum Birimi  “Plajların rengi: Mavi“ sloganıyla okul ve eğitim kurumları ile Mavi Bayraklı plajlarda etraf eğitimi ve bilinçlendirme aktiflikleri düzenliyor.  Bu yıl Ocak ayından itibaren verilen eğitim, atölye ve düzenlenen deniz temalı ziyaretlerle 2 bin 867 öğrenci ve 41 öğretmene ulaşıldı.  Paklık kampanyaları, çocuklarla yapılacak etraf atölyeleri, istekli gençlerle düzenlenecek sağlıklı ömür aktiflikleri ile plajların sürdürülebilir kullanımının desteklenmesi hedefleniyor.

Mavi Bayrak nedir?

Uluslararası bir etraf mükafatı olan Mavi Bayrak, günümüzde 30’u Avrupa’da olmak üzere Dünya’da 49 ülkede uygulanıyor. Türkiye,  2024 datalarına nazaran 567 Mavi Bayraklı plajla Dünya üçüncüsü. Mavi Bayrak nitelikli plaj, marina ve yatlara verilen milletlerarası bir etraf mükafatıdır. Plajlar için 33, marinalar için 38, yatlar için ise 17 mavi bayrak kriteri bulunuyor. Bu kriterler plajda yüzme suyu kalitesi, etraf eğitimi ve bilgilendirme, etraf idaresi, can güvenliği ve hizmetler başlıkları altında toplanıyor. Plajlardaki sıhhi tesislerin tamamının paket arıtma tesisi yahut belediye arıtma tesisine bağlı olması da zarurî kriterler ortasında. Mavi Bayrak adayı plajlar için Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği mucibince yaz dönemi boyunca (Mayıs- Ekim ayları arası) 15 gün ortayla deniz suyu numunesi alınıp mikrobiyolojik tahlilleri yapılıyor. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan tahlillerin sonuçları tertipli olarak paylaşılıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.