DOLAR 32,8620 0.08%
EURO 35,2176 -0.16%
ALTIN 2.446,330,06
BITCOIN 2158865-0.71308%
İstanbul
25°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Geleceğin Yıldızlarını Keşfetmek Adına Harran Üniversitesinden Özgün Bir Panel
  • Haber 2023
  • Eğitim
  • Geleceğin Yıldızlarını Keşfetmek Adına Harran Üniversitesinden Özgün Bir Panel

Geleceğin Yıldızlarını Keşfetmek Adına Harran Üniversitesinden Özgün Bir Panel

ABONE OL
11 Haziran 2024 11:24
Geleceğin Yıldızlarını Keşfetmek Adına Harran Üniversitesinden Özgün Bir Panel
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Harran Üniversitesi, son vakitlerde gerçekleştirdiği kıymetli projelerle Türkiye’de gündem olmaya devam ediyor. Farklı projelere imza atan Harran Üniversitesi, bu defa “Öğretmenim Yeteneğimi Keşfeder Misin?” aktifliğiyle dikkatleri üzerine çekti.

Tarihin sıfır noktası olarak bilinen Şanlıurfa, Müzik alanında UNESCO Yaratıcı Kentler Ağı’na dahil edilmesiyle yeni bir periyoda girerken, Harran Üniversitesinde de genç yetenekli öğrencilerin tespiti için öğretmenlere ve kurum idarecilerine eğitimler veriliyor.

Türküleri, folkloru ve kültürüyle “UNESCO Müzik Şehri” unvanını kazanan Şanlıurfa’da, yetenekli çocukların keşfedilmesi ve büyük kazanımlar elde edilmesi ismine Harran Üniversitesi öğretim üyeleri öncülüğünde farklı programlar düzenleniyor. Bu kapsamda Harran Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Mehmet Fatih Karacabey, Doç. Dr. Ahmet Suat Karahan ve Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Ömer Erdimez, Siverek üzere genç nüfusun ağır olduğu ilçede kamu kurum kuruşlarının işbirliğinde bir eğitim düzenlediler.

Harran Üniversitesi, Siverek Kaymakamlığı, Siverek Belediyesi ve Siverek Sosyal Hizmetler Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen “Öğretmenim Yeteneğimi Keşfeder Misin?” paneli, Siverek Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panele, kaymakamlık, sosyologlar, toplumsal hizmetler uzmanları, ilçe belediyesi yetkilileri ve öğretmenler katıldı.

Program, hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Moderatörlüğünü Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Fatih Karacabey’in yaptığı panelde Karacabey, yetenek tespitinde ‘Okul Yöneticilerinin Rolü’ üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Karacabey, sunumunda “Türkiye genelinde misal bir projenin bulunmaması, bu projenin ehemmiyetini ve gerekliliğini daha da artırmaktadır. Harran Üniversitesi olarak, bu projeyi Şanlıurfa’da başlatmış olmaktan gurur duyuyoruz” sözlerini kullandı.

Panelde, Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Suat Karahan, “Türkiye’nin Müziksel Yeteneklerini Tespit Yöntemleri” hakkında bilgiler verdi. Karahan, “Müziksel yeteneklerin gerçek usullerle tespit edilmesi, öğrencilerin potansiyellerini en güzel biçimde değerlendirmeleri için büyük kıymet taşımaktadır” dedi.

Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Ömer Erdimez ise “Özel Yeteneklerin Tanımlanmasında Öğretmenlerin Rolleri” bahisli sunumunu gerçekleştirdi. Erdimez, “Özel yeteneklerin küçük yaşta tespit edilmesi, bu çocukların gerçek yönlendirilmesi ve geliştirilmesi açısından kritik bir rol oynamaktadır. Bu potansiyelin erken keşfi, hem ilimiz hem de ülkemiz için büyük bir kar olacaktır” biçiminde konuştu.

Siverek İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı merkez ilçelerde misyon yapan müzik, resim-iş, okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile Siverek Toplumsal Hizmet Müdürlüğü’nde vazife yapan toplumsal hizmet uzmanları, psikologlar, ruhsal danışmanlar, sosyologlar, öğretmenler ve meslek elemanlarının gaye kitle olarak yer aldığı panelde, özel yetenekli çocukların küçük yaşta keşfedilmesi konusunda kıymetli ve faydalı eğitimler verildi.

Panel, soru-cevap kısmının akabinde toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.