DOLAR 32,8042 0%
EURO 35,2240 -0.16%
ALTIN 2.447,360,10
BITCOIN 2156367-0.91366%
İstanbul
25°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Konak Belediye Meclisi ayın ikinci oturumunu gerçekleştirdi

Konak Belediye Meclisi ayın ikinci oturumunu gerçekleştirdi

ABONE OL
8 Haziran 2024 00:04
Konak Belediye Meclisi ayın ikinci oturumunu gerçekleştirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mutlu ayrıyeten, oturumda kaldırım işgallerine karşı yürütülen çalışmaları kıymetlendirdi ve “Bütün Konak’a dair bir yönetmelik çıkaralım istiyoruz. Konak’ta bir kentsel dizaynımız olacak” dedi.

Konak Belediyesi’nin haziran ayı ikinci olağan toplantısı Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu’nun yönettiği oturumu CHP Konak İlçe Başkanı Ozan Ali İlgazi, CHP İzmir vilayet ve ilçe yöneticileri, AK Parti Konak İlçe Lideri Mehmet Sait Başdaş, MHP Konak İlçe Başkanı Ahmet Yeniçırak, CHP Konak İlçe Bayan Kolları aday adayları, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Lideri Yalçın Cet ve oda liderleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlar da takip etti. Meclis gündeminin yanı sıra Konak’ın problemlerinin, tahlil yollarının ve belediye idaresinde takip edilen yol haritasının da konuşulduğu toplantıda Lider Memnun, misyona gelirken “Mazereti olmayan Kent Konak” diyerek yola çıktığını hatırlattı ve iktidarı işaret ederek, 2028’de CHP’nin iktidarına belediye liderlerinin başarılarıyla öncülük edeceğini söyledi.

Mazereti olmayan kent Konak

Başarılı belediye liderlerinin öncülüğünde Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2028 yılında iktidara geleceğini vurgulayan Lider Keyifli, şöyle konuştu: “Ben her vakit iş odaklı bir beşerim. Yaptığımız işi güzel yapmak ve başarılı olmak benim için değerli. Genel Merkezimizde aday adaylığım sürecinde hazırladığım kitapçık örnek olarak gösterilmişti. Başında ‘Mazereti Olmayan Kent Konak’ yazıyordu. Kelama lakin diye başlayanlarla da yolumu daima ayırarak devam ettim. Bir şey varsa yapılır, o yapılamıyorsa diğer bir şey yapılır. Münasebetiyle biz burada başarılı olacağız. Siyasi amacınız ne derseniz, 2028 yılında biz çok başarılı belediye liderlerinin öncülüğünde Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı. Partimizin 2028 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin iktidarında olduğunu görmek istiyoruz. Burada bize düşen çok uygun belediyecilik yapmak. Konak’ın dezavantajlarını gideren, umut olan ve umut veren, insanların yaşamak istediği ve ayrılmak istemediği bir Konak’ı başaracağız, ben bunun için vazifeye talip oldum. Ben önümüzdeki beş yılda elbirliğiyle bu türlü bir Konak yaratacağımızı düşünüyorum.”

Rapor kurullara gönderildi

Meclisin birinci gündem hususu olan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine 25 yıl müddet ile yer tahsisi için alınan 01.02.2024 tarih ve 31/2024 sayılı meclis kararının iptali hakkında önerge, oybirliğiyle İmar, Hukuk, Bütçe ve Esnaf kurullarına gönderildi. Husus hakkında açıklama yapan CHP Lider Vekili Kazım Umdular, yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz mecliste bu mevzu üzerine uzun uzun istişare ettik. Hukuksal altyapısı olmayan kararın iptalini yapalım fakat bununla birlikte bir işbirliği protokolü oluşturmak için adım atalım dedik ve çalışmalara başladık. Bugün, İzmir Valiliği Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğünden 1 Şubat 2024 meclis kararı ile 25 yıllığına tahsis edilen sürecin iptal edilmesini, 18. Unsur uygulaması sonucu bedelsiz bir halde kamunun kullanımına sağlanmasını, aksi takdirde isimli süreç uygulanacağının bildirildiğine dair bir yazı elimize ulaştı. Ortaklaştığımız husus baki kalmak kaydıyla bir öbür mecliste pahalandırmak üzere zarurî bir görüştür” tabirlerini kullandı.  

Ücret tarifeleri başka belediyelerle eşitlendi

2024 yılı fiyat tarifelerinin güncellenmesine ait rapor hakkında konuşan Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, bu çalışmanın gayesinin borç kapatmak değil ülkedeki öbür ilçe belediyelerle eşitleme olduğunu vurguladı. Lider Memnun mevzuya şu sözlerle açıklık getirdi: “Bu çalışma yapılırken şu kadar artıralım diyerek afaki bir çalışma yapılmadı. Tüm Türkiye’deki ilçelerin sayıları örneklem yoluyla seçildi, oradan bakıldı. Ülkenin içinde bulunduğu enflasyon ortamı, daima artan sarfiyatlar ortada. Borç bu türlü kapanmaz yani bunları borç kapamak için yapmıyoruz. Biz hiçbir vakit bu biçimde bakmadık. Ülkemizde temel sarfiyatların çok arttığını hepimiz biliyoruz. Her şey çok kıymetli ve bu pahalılıktan biz de nasibimizi alıyoruz.   Sadece öteki belediyelerdeki sayılar ne ise biz de o sayılara çekiyoruz. Onların üzerinde bir artış yapmış olsak eleştiriyi hak ederiz lakin biz şu anda yalnızca eşitliyoruz. Diğer mahallî idarelerle eşitleme çalışması bu. Ülkedeki yüksek enflasyonist ortamı da unutmadan yapılan bir çalışma.”

“Bu bir para sorunu değil, kenti nasıl algıladığınızla ilgili bir mesele”

Kaldırım işgalleriyle ilgili yapılan çalışmaları da kıymetlendiren Lider Memnun, 20 yıl evvel ‘kaldırımlar yayalarındır’ broşürünü basıp, o zamanki İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin meclisine gidip meclis üyelerinin masasına bıraktığını hatırlattı. “Ben bu kaldırım işgali konusuna ömrümü verdim. Münasebetiyle yöneticisi olduğum bir belediyede bunu göz gerisi etmem beklenemez” diye konuşan Lider Memnun esnafa ceza kesmediklerine dikkat çekerek kelamlarını şöyle sürdürdü: “Esnafa bilhassa para cezası kesmiyoruz. Zira ben buna para olarak bakmıyorum. Bu para sıkıntısı değil. Bu, kenti nasıl algıladığınızla, nasıl yaşadığınızla, nasıl bir kent hayal ettiğinizle ilgili bir bahis. Biz yayaların rahatça yürüdüğü bir kent hayal ediyoruz. Çocuğum oldu, bebek otomobiliyle yürüyebildim mi, yürüyemedim. Daha sonra ileri yaşta annem ve teyzem engelli oldu, tekerlekli sandalyeyle de gezemedim. Bunun için de pek çok proje ürettik. Bir kaldırım dizaynına bile yıllarınızı vermesi gerekiyor.”

“Konak’ta bir kentsel dizaynımız olacak”

Başkan Keyifli, kaldırımların hiç kullanılmamasının kelam konusu olmadığını,  kurallar dahilinde ve kentsel dizaynla ilgili olarak düzenleme yapacaklarını belirtti ve “Her esnaf tıpkı vakitte bu kentin bir kullanıcısı, bir kentli. O dükkandan adımını attığı an o da bizimle birebir dertleri yaşıyor. Biz kaldırımlarında hiçbir şeyin olmadığı bir kent için yola çıkmadık. Burası bir Akdeniz kenti, biz sokaklarda yiyeceğiz, içeceğiz, keyfimize bakacağız. Yalnızca bunu kurallarla yapacağız. Şu anki uygulamamızda, çok büyük şikayetler olmazsa masa sandalyelere müdahale de etmiyoruz. Şu anda kentsel tasarım çalışması yapılıyor. Kaldırım genişliklerine nazaran masa, sandalye nasıl konacak, yaya hangi aksta geçecek. Bütün Konak’a dair bir yönerge çıkaralım istiyoruz. Konak’ta bir kentsel dizaynımız olacak. İleride bunun içinde tabelalar ve tenteler de olacak” dedi.

Muhalefet kümelerine dayanak çağrısı

Meclisteki muhalefet kümelerine dayanak daveti da yapan Lider Memnun konuşmasında şu sözleri kullandı: “Bütün marketlerin işgallerini çıkardık. İşgal mühletleri dolduğunda yenilemeyeceğiz ve içeri almalarını isteyeceğiz. Sizden çok büyük bir dayanak bekliyorum açıkçası. Hiç olmasın demiyoruz ancak dışarıya konulacak şeyler aşikâr. Lakin yayanın geçişi öncelikli olacak. Bunların hepsini tasarlıyoruz. Şu hususta çok netiz. Bu beş yılda beşerler ‘Konak Belediyesi bize kıymet veriyor’ desin. Lakin öncelikle bize bir yardım edin ki hepimizin çok keyifle yürüdüğü, çocuklarımızı, engellilerimiz rahatça gezdirdiğimiz, kendimizin de rahatça dolaştığımız, nefes aldığımız bir kent olsun. Biz mimar belediye başkanı olduğu, bu mimar belediye lideriyle çalışan çok hoş bir meclis olduğu halka teneffüs etsin istiyoruz. El birliğiyle bir kent kültürünü yerleştirelim.”

Doğalgaz ve kentsel dönüşüm birlikte başlayacak

Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, kentsel dönüşüm ve doğalgaz çalışmalarının birlikte başlayacağını da kelamlarına ekleyerek konuşmasını şu cümlelerle tamamladı: “Kurumlarla iş birliği içerisinde, adaylık sürecinde kelam verdiğimiz üzere Konak’ın tüm mahallelerine doğalgaz götürmek için çabalarımızı sürdüreceğiz. İlçemizde doğalgaz ve kentsel dönüşüm çalışmalarını birlikte süratlice yürüteceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.