DOLAR 32,8195 0.02%
EURO 35,2270 -0.16%
ALTIN 2.449,960,21
BITCOIN 2152582-1.06468%
İstanbul
25°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Sivas Belediye Başkanı Dr. Adem Uzun, kentte görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi
  • Haber 2023
  • Gündem
  • Sivas Belediye Başkanı Dr. Adem Uzun, kentte görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi

Sivas Belediye Başkanı Dr. Adem Uzun, kentte görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi

ABONE OL
7 Haziran 2024 00:00
Sivas Belediye Başkanı Dr. Adem Uzun, kentte görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sivas Belediye Lideri Dr. Adem Uzun, kentte misyon yapan basın mensuplarıyla bir ortaya gelerek geride kalan 2 aylık misyon sürecinde yapılan hizmetleri kıymetlendirdi. Sivas’a kazandırmayı planladıkları projelerden de bahseden Lider Uzun, gazetecilerin gündeme dair sorularını da yanıtladı.

“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ SAĞLIK”

Karşıyaka ve Esenyurt Mahallelerine yeni içme suyu çizgisi yaptıklarını lisana getiren Lider Uzun, “Benim için birinci öncelik sıhhat demiştim. Seçim vaktinde Karşıyaka ve Esenyurt bölgelerinde vatandaşlarımız bilhassa sulardan çok şikâyetçiydi. Bu suların kuyulardan alındığını ve çok sağlıklı olmadığını biliyorduk. Çabucak gelir gelmez Karşıyaka ve Esenyurt bölgelerinde şu an itibariyle üç bin metrelik bir boru döşeniyor. Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı’ndan aldık, Karşıyaka ve Esenyurt bölgelerine taşıdık. Bundan sonraki süreçte yaklaşık yirmi gün sonra burada yaşayan vatandaşlarımız artık arıtılmış su içecekler. Yeniden seçim vakti Danişment Gazi Mahallesi’nde ‘suları içemiyoruz’ diye çok sık şikâyet alıyorum. 2 bin metre de burada bir altyapı çalışması yapılacak.” dedi.

“YENİ YEŞİL ALAN PROJELERİ İÇİN YER TESPİTİ YAPIYORUZ”

“Şehir genelinde farklı yeşil alan projesi uygulanabilecek bölgelerin tespitine başladık.” diyen Uzun, “İlgili arkadaşlarımızla ziyaretlerimizi yaptık ve Kılavuz ve Pir Şamil bölgelerinde ve birtakım nüfusun ağır olduğu başka mahallelerde gerekli yerlerin tespitini yaptık. Arkadaşlarımız çalışmalara başlayacaklar. Bulvar, cadde ve kavşakların mevsimine uygun olacak halde süslenmesi için peyzaj çalışmalarına başladık. Kene, sivrisinek ve haşerelerle yaz uzunluğu gayret etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bilhassa kentin etrafında bulunan ahırlar bölgesi olsun, etrafımızdaki köylerle ilgili ya da bataklık alanlarla ve sulak topraklarla ilgili arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyor. Park-bahçe ve cadde-sokaklarımızda genel bakım ve paklık çalışmalarını yürütmek için İŞKUR üzerine 160 kişiyi aldık. Bunlar Kasım ayının ortası üzere misyondan ayrılacaklar.” diye konuştu.

“E-TİCARETE GİRİYORUZ”

“Hanım kardeşlerimizin kültür merkezlerinde ürettikleri eserleri internet ortamı üzerinden satışını yapmayı planlıyoruz.” diyen Lider Uzun, “Bunun için ‘E58’ ismi verilen bir projeyi harekete geçirdik. Bu proje mevcut Hanımeli Çarşısı üzere değil. Burada internet üzerinden bayanlarımız ürettikleri eserleri satabilecekler. Biz bunları hatta internet satışı yapan sitelere entegre edeceğiz. Bu eserleri üreten bayanlarımızın, kardeşlerimizin hesaplarına bu paralar yatacak.” sözünü kullandı.

DEMİRYOLU LOJMANLARI KÜLTÜR-SANAT MERKEZİNE DÖNÜŞECEK

Başkan Uzun; “Demiryolu Lojmanları var biliyorsunuz. Etraf ve Şehircilik Bakanlığına 6 Mayıs tarihinde bir yazı yazdım. Burada tam yirmi tane bina var. Her binada dört tane toplam seksen daire var. Bunların hepsinin tahsisini istedim. Daha evvel tahsisi belediyeye yapılmamış. Bunların tahsisini birinci defa biz istedik. Şu an yazı Etraf Şehircilik Bakanlığı’nda. Geçen hafta da Etraf ve Şehircilik Bakanımızla görüştüm. Kendisi de uygun gördü. Yazı geldikten sonraki mühlet içerisinde burada Sivas’ın sanatı, kültürü ve zanaatını ön plana çıkaracağız. Bayanlarımızın ürettikleri eserleri satabilecekleri, gençlerimize ilişkin yerlerin yer alacağı çok nezih bir proje olacak. Burayı da süratli tren istasyonumuza entegre edeceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımıza da başladık.

Aynı vakitte çabucak kongre binasının art tarafında biliyorsunuz büyük bir dükkân var. Bununla ilgili de ben ünlü bir tasarımcıyı Sivas’a davet ettim, şu an çalışmalarını yapıyor. Burasını da Kongre Müzesi ile entegre etmeyi planlıyoruz. Maksadımız ‘Sivas 1919’ markasıyla burada bir müze kafe açmayı planlıyoruz. Bunun içerisinde ne olacak? Ulusal gayret olacak, Cumhuriyet periyodu olacak ve Sivas’ın kültürü olacak. Gelen şahıslar Kongre Binasını gezdikten sonra art tarafta bizim oluşturduğumuz yaklaşık 600 metrekarelik bir alanda hem yemek yiyebilecek hem de bizim oluşturduğumuz müzeyi gezebilecek. Bu türlü nezih bir ortamı inşallah kentimize kazandıracağız.” formunda konuştu.

DANİŞMENT GAZİ TOKİ’NİN ALTYAPI SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Danişment Gazi Mahallesi’ndeki altyapı problemine değinen Uzun, “Danişment Gazi TOKİ bölgesinin bilhassa üçüncü etabında çeşitli altyapı meseleleri var. Burası hala TOKİ’de ancak vatandaşlarımız mağdur olmasın diye biz elimizden gelen her türlü takviyesi sağlıyoruz.” dedi.

“TAZİYE KONUTLARINA BİRİNCİ YEMEK BİZDEN”

Cenaze hizmetleri ile ilgili Lider Uzun, “Taziye konutlarına de birinci yemek bizden dedik. Kırk yemekle başladık. İnşallah bunu 60 yemeğe çıkarmayı düşünüyoruz. Taşınabilir taziye araçlarıyla ilgili çalışmalarımıza başladık. Yakında taşınabilir taziye araçlarını tekrar devreye alacağız. Şu an hayırseverlerin kimilerinden da talepler aldık. İnşallah yaz aylarında bu taşınabilir taziye araçlarını kentimize, halkımızın hizmetine sunacağız. 5 tane firmaya teknik şartnameleri hazırladık, gönderdik. Şu an onlardan da teklif bekliyoruz. Bunlar da belediyemizin bütçesinden değil, hayırseverlerin takviyesi ile yapacağız. Zira çok sayıda hayırsever bu hususta takviye vermek istiyor.” sözlerini kullandı.

ALTYAPIDA BÜYÜK BİR DEĞİŞİM BAŞLIYOR

Başkan Uzun, “Ekonomik istikametini tamamlayan içme suyu borularını şu an yenilemeye başladık. Kentin en kıymetli sorunu su sorunu… Hatta bununla ilgili bir farkındalık görüntüsünü dün kamuoyuyla paylaştık. Geçenlerde baraja gittim. Barajdaki doluluk oranı şu an %9. Barajın toparlanması için herkesin tasarruf etmesi lazım. Artık 11 kilometre çelik boru çizgisi var. Bu çizginin ömrü dolalı beş yıl olmuş. Bu sınırların çok acil değişmesi lazım… Bir yeri yapıyoruz, 200 metre ileriden suyu açtığımızda tekrar patlıyor. Basıncı da yönetebilir hale gelmemiz lazım. Bunun için ben Türkiye’nin en âlâ takımını getirdim. Kocaeli su idaresi konusunda Türkiye’de şu an bir numara. Kocaeli’nin sistemini kuran grup buraya geldi. Bizde kayıp-kaçak oranı şu an %51… Biz bunu %25’e çekebilirsek büyük bir muvaffakiyet yakalamış olacağız. Bu yüzden SCADA sistemi kuracağız. Tıpkı vakitte çelik boru çizgileri değişecek. Kayıp-kaçağın ağır olduğu bölgelerin kırmızı haritasını da çıkarttık. Bu bölgelerde de sınırlara gireceğiz. Vatandaşların biraz huzuru bozulacak, esnafın tahminen biraz huzuru bozulacak lakin çok acil girmemiz lazım. Global iklim krizinin şu an gündemimizde… Bakın bir kış atlattık, kar yağmadı. Yağmur yeniden birebir şekilde… 2029-2030 yılı dünyanın geçmiş 1000 yılının en kurak yılı olacağı söyleniyor. O yüzden benim birinci önceliğim SCADA basınç idare sisteminin oluşturulması, çelik sınırlarının değiştirilmesi, kayıp-kaçak oranın yüksek olduğu mahallelerde bilhassa sınırların değiştirilmesi. Yalnızca bu saydıklarımın maliyeti 250 milyon TL… Arıtma sistemi çökmüş durumda neredeyse. On yıldır hiç bakım yapılmamış. Tesiste bakımsızlıktan önemli bir problem var. Tam 4 tane firmadan teklif aldık. Yıldız Teknik’ten en son hocalar geldi. Onlara da incelettirdim. Arıtma tesisini de katiyetle elden geçirmemiz gerekiyor. Hatta OSB buraya bağlanmış. Üniversite buraya bağlanmış. O kadar yük binmiş ki ayrıyeten tıbbi atıkla endüstriyel atık karıştığı için oradaki çamuru da kıymetlendiremiyoruz. Üniversiteye yazı yazdık, kendi atık tesisinizi harekete geçirin dedik. OSB’ye yazı yazdık, kendi atık tesisinizi kurun dedik. Onlar da çalışmalara başladılar. Kentsel atığa döndüğümüz vakit çıkan çamurdan da inşallah gübre yapabilecek bir hale geleceğiz. Tesisimizin yükünü azaltmış olacağız. Tesisin bakım maliyeti şu an itibariyle 100 milyon TL… Seçimden evvel teklif alınmış yaklaşık 5 ay evvel 30 milyon TL olan bir bakım şu an 100 milyon TL’ye çıkmış…” diye konuştu.

“AKSU’YA TEKRAR SU VERDİK”

Atıl vaziyette olan Aksu’ya tekrar su verdiklerini söz eden Uzun, “Aksu yıllardır atıl vaziyetteydi biliyorsunuz. Arkadaşlarımız kırk gün çalıştılar. Elektrik tesisatı, aydınlatmaları, kayıp kaçaklar derken hepsini elden geçirdiler. Aksu’ya geçen hafta itibariyle suyu verdik. Bu suyu da kullanılmayan Çayboyu’ndaki kuyulardan verdik. Bu kuyulardaki tuzluluk oranı çok yüksek. Barajdan muhakkak vermedik. Çalışmalarını yaptık, Çayboyu’ndan suyu bastık. Şu an itibariyle vatandaşlarımız çok mutlu. Oradaki esnaf kardeşlerimiz çok şad. İnşallah Aksu’ya da bu halde sahip çıkmış olduk.” dedi.

“KALE PROJESİNE LANSMAN ALANI YAPACAĞIZ”

Kale Projesine de vurgu yapan Uzun, “Kale projesi durmuştu. Gelir gelmez birinci el aldığımız yerlerden biri de Kale Projesi oldu. Güvenlik yoktu, alkol alınan bir yer haline gelmişti. Uygunsuz manzaralar vardı. Çabucak süratli bir halde 6 tane üç vardiya olacak formda güvenlik vazifelisi görevlendirdik. Tarihi eserler ortada geziyordu, bunların hepsine güvenlikçiler koyduk. Hava sistemleri vardı. Bunlar çabucak etkin hale getirilmesini istedik. Artık bir çalışma başlattık. Kale projesiyle ilgili bir lansman alanı hazırlıyoruz. Projenin büsbütün bitmesi yaklaşık 1,5-2 yılı buluyor. Yani bu vakte kadar baya bir toparlamış oluyoruz. Biz de dedik ki bir lansman alanı belirleyelim ve gelen ziyaretçiler alanı gezsinler…” tabirlerini kullandı.

“ESENTEPE-YUNUS EMRE KENTSEL DÖNÜŞÜME SÜRATLİ FORMDA BAŞLAYACAĞIZ”

Başkan Uzun, “Esentepe ve Yunus Emre kentsel dönüşüm içinden çıkılmaz bir hal almış. Geçenlerde Etraf Şehircilik Bakanımızla görüştük. Burayla ilgili taleplerimizi ilettik. Bizden resmi yazı istediler, yazışmalarımıza başladık. Dün itibariyle de yazışmalarda bayağı bir ara kat edildi. Dün de imzaya çıktı, süratli bir halde Yunus Emre Mahallesi’nde Türk-İş bloklarından başlayacağız. Esentepe Mahallesi’nde de en üst bölge var, o bölgeden başlayacağız.” dedi.

“ULAŞIM MASTER PLANI HAZIRLAYACAĞIZ”

Ulaşımın kentte önemli bir sorun olduğunu kaydeden Uzun, “İTÜ’den hocalarımızı davet ettik. Yıldız Teknik’ten hocalarımızı davet ettik. Ulaşım master planını hazırlayacağız. Toplu taşıma, kavşaklar ve sinyalizasyon bahislerini ele alacağız. Birinci Konutçular kavşağından başladık. Artık arkadaşlarımız çalışmayı yapıyorlar. İnşallah hafta sonu itibariyle çalışmayı bitireceğiz. Gece-gündüz çalışıyor arkadaşlarımız. Pek hoş oluyor kavşak.” halinde konuştu.

“YENİŞEHİR’DE ALTYAPI ÇALIŞMASI BAŞLATTIK”

Başkan Uzun, “Yenişehir Mahallesi’nde altyapı ile ilgili çalışmalarımızı başlattık. Biliyorsunuz burası yaklaşık 500 dönümlük bir arazi. Daha evvel 5 kat verilmiş. Ön taraflar dükkân, art taraflarda beş kat müsaade verilmiş. Dün de o bölgedeki vatandaşlarımızla bir ortaya geldik. Oranın altyapı maliyeti belediyemize 2 milyar TL. Şu an itibariyle bu türlü bir bütçemiz var mı? Yok. Lakin ben arkadaşlarımızla görüştüm. Geçenlerde Vilayetler Bankası Müdürümüz de gelmişti. Burada bir vizyon ortaya koyacağız, Avrupa’da olduğu üzere galeri ve tünel sistemine dayalı bir altyapı uygulayacağız. Pis su gitsin, yağmur suyu gitsin, pak su gitsin, elektrik gitsin ve internet sınırları gitsin. Artık şu yol kazma işi, asfalt kesme işini bitirelim istiyoruz. Her yer yamalı, bir yer yapıyorsunuz, yaptığınız her yerde yamalık var. Sınırı götürelim. Bir arıza olduğunda ne trafik aksasın ne fen işleri bununla uğraşsın ne vatandaşlarımız için vakit kaybına neden olsun. Bir sefer alt üst yapısını yapalım. Bu türlü bir çalışmayı bu bölgede inşallah başlatacağız. Şayet yaparsak bu Türkiye’de birinci olacak.” tabirlerini kullandı.

“ŞİMDİYE KADAR 40 MİLYON TL TASARRUF YAPTIK”

Kamu tasarruf önlemlerine değinen Lider Uzun, “Biz de bu manada belediye olarak elimizden geleni yapacağız. Şimdiye kadar yaklaşık 2 ay müddet içerisinde tasarruftan elde ettiğimiz gelir belediye olarak 40 milyon TL geri elde ettik ve her şeyi kestik. Pekala, belediyemizin borcu ne kadar diyeceksiniz. 31.03.2024 tarihi itibariyle borcumuz 752 milyon TL. Belediyenin borcu artı 9 milyon 277 bin Euro da bizim atık su arıtmadan ötürü borcumuz var. 2032 yılında bitiyor. Bu da 9 milyon Euro’nun biraz üzerinde bir borç. Her yıl da neredeyse bir milyon Euro’dan biraz daha fazla bir borç ödüyoruz. Bu 752 milyon borcun dışında olan bir borç. 752 milyon borç içerisinde Vilayetler Bankası’na borç, DSİ’ye ödediğimiz baraj ödemesi var, piyasaya borçlarımız var, Özbelsan’dan emekçi çalışıyoruz ona ilişkin ödeyeceğimiz borçlar var. Emanetler var, kıdem tazminatları var. Tabiat kültür varlıklarına olan borçlar var. Kalkınma Ajansı’na olan borçlar var. Bunları topladığımızda 752 milyon borç çıkıyor. Bunların büyük bir kısmı da çok kısa vadede ödenecek olan borçlar. 752 milyon borç içerisinde bunlar rutin olarak taksitle ödenen borçlar var. 2 ay içerisinde bunları rutin olarak ödedik.” dedi.

“SİVAS İZLEME MERKEZİNİ KURDUK”

Yeni bir sistem kurduklarını lisana getiren Uzun “Bu izleme merkezinde çok sayıda araç görüyorsunuz. Araçlarda iş makineleri var, kamyonetler, greyderler, kamyonlar, cenaze aracına kadar her şey var. Sivas izleme merkezini kurduk. Belediyemize ilişkin bütün araçlar buradan izlenebiliyor. Biz bu sistem ile birlikte arkadaşlarımızın hangi bölgelerde çalıştıklarını, araçlarımızın hangi bölgelerde yer aldıklarını görebiliyoruz. Araç takip sistemlerini etkin hale getirdik. İnternette hoş bir program halinde bizim bilgi süreçten arkadaşlarımız hazırladılar. 9 milyar insan artık bu sistemi izleyebiliyor. Siz de izleyebiliyorsunuz. sim.sivas.bel.tr Burada sistem 32 saniyede bir kendini yeniliyor, güncelliyor. Buradan çok rahatlıkla kendi mahallenizde, sokağınızda, caddenizde iş makinesi çalışıyor mu, çalışmıyor mu görebiliyorsunuz. Depoda arkadaşlarımızın plakalarına kadar görebiliyoruz. O araçların hangi üniteye ilişkin olduğunu görebiliyoruz. Bu sistemi de faaliyete geçirdik. Bu sistemde örnek bir çalışma oldu. Kamu tasarruf önlemleri kapsamında bizler filo kontrol sistemi istiyorlardı. Biz bu çalışmayı birinci geldiğimizde başladık. Buradan da çok önemli manada vakit tasarrufu sağlayacağız. Bilhassa yakıt tasarrufu sağlayacağız.” halinde konuştu.

“SAMİ BEYEFENDİDEN 1 TL ALDIĞIMI İSPATLASINLAR, İSTİFA ETMEYE HAZIRIM”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Uzun, “İşte Sami Bey Adem Uzun’a 35 milyon verdi, 60 milyon verdi diyenler var. 100 diyen var. 10 milyon diyen var. Bakın ben seçim vakti Doğan beyefendisi ziyaret ettim. Sami beyefendisi de ziyaret ettim. Bakın Sami beyin bana dediği şey bir devlet adamlığına yakışır bir tavır. Aynısını Doğan Bey de söyledi. Doğan Bey seçim vakitte bana dedi ki ‘aday olana kadar ben muhakkak taraf değilim. Aday olduktan sonra partimin adayını desteklerim’ dedi. Bir ağabey olarak, bir kardeş olarak destekleyelim dedik. Sami beyin yanına gittiğimde kentle ilgili istişare yaptık. Bana dediği şey şu. ‘Ben AK Parti belediye başkanlığı yaptım. Hoş de hizmetler yaptı, yanlışsız. Dediği şey şu; ‘Seçilirsin, gelirsin. Bu kapı her vakit açık. Kentimizle ilgili istişare yaparsan her vakit istişareye açığım. Ben senin bir abinim’ dedi. Konuşulan şeylerin hepsi bu odada kalır. Dışarıda da şunu ya işte Adem Uzun’a bu fikri ben verdim demem dedi. Burada kalır dedi. Yakışan devlet adamının tavrı buydu. Benim hesaplarım açık. Sami beyin hesapları da açık… Bir lira, bir lira ispatlasınlar, ben belediye başkanlığından istifa ederim. Kaldı ki değiştirme konusu… Sami Lider; ister vilayet lideri olsun, ister bakan olsun, otursun ne pazarlık yaparsa yapsın ben Büyük Birlik Partisi’ni bırakmam. Açık ve net söylüyorum. Bunu teşkilata da yapmam. Muhsin Başkan’ımın ben kemiklerini sızlatmam. Bu da açık ve net bu partiden ben bu periyot belediye lideriyim. Büyük Birlik Partisi’nin belediye başkanı olarak devam edeceğim. Bunu da net olarak söylüyorum. Bunlar dedikodu, öteki bir şey değil…” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.