DOLAR 33,0624 -0.02%
EURO 36,1642 -0.11%
ALTIN 2.617,670,15
BITCOIN 2127662-1.11922%
İstanbul
35°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Değiştirecek?

Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Değiştirecek?

ABONE OL
27 Nisan 2024 19:40
Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Değiştirecek?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Panelde konuşan HepsiPay Genel Müdürü Ozan Bayülgen, yapay zekanın şirketler açısından çok kıymetli bir itici güç olduğunu tabir etti.

Capital, Ekonomist, Start Up ve CeoLife mecmuaları tarafından düzenlenen Uludağ İktisat Doruğu (UEZ Sapanca 2024), bu yıl 13’üncü defa Türkiye ve dünyanın saygın siyasetçilerini, iş dünyası başkanlarını ve akademisyenlerini ağırladı.

“Sorumlu ve Hassas Liderlik: Teknoloji ve Yapay Zekâ Çağında Gezegen ve İnsanlıkla Uyumlu Bir Sisteme Öncülük Etmek” temasıyla düzenlenen tepe ikinci gününde de ağır iştirakle gerçekleşti.

UEZ Sapanca 2024’ün ikinci günündeki beşinci panelin konusu “Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Değiştirecek?” olurken, panelin sponsoru İş Bankası oldu.

Panelin moderatörlüğünü United Payment Yönetim Kurulu Lideri Emrah Silav yaptı.

Teknolojik bir ihtilalin yaşandığını ve küçük ve orta ölçekli şirketlerde de yapay zekaya ilginin arttığını aktaran Silav, “Bir ihtilalin eğişindeyiz. Bunun en kıymetli itici gücünün yapay zeka olacağını öngörüyorum” dedi.

Yapay zeka süreci hızlandırıyor

Figopara Kurucu Ortağı Bulut Arukel, bankacılık sistemi ve finansal modellerin büsbütün iş yapış formlarını değiştireceğini aktardı. Geçmişte, bir şubeye gidip hesap açtırma ve tahlilin yapılması, limitin belirleme süreçlerinin günlerce, proje finansmanlarında aylarca sürdüğünü aktaran Arukel, finansal teknoloji ile bunun minimuma indiğini belirtti. 

Arukel, “Figoparanın temel emeli ticari işletmelerin hayatını kolaylaştırmak. Son 1 yıldır yapay zekada ne yapabiliriz bakıyoruz. Yapay zekanın çok süratli veri okuma metodolojisi var, süreci hızlandırıyor. Rekabet fazla, kim hangi yapay zekayı kullanacak ona bakılıyor. Bugün değerli olan yarının hiçbir şeyi oluyor. Bu da bir yapay zeka. Yapay zeka çalışmalarımızı, birlikte çalıştığımız 22 bankaya entegre ediyoruz. Öğrenen yapay zekaya dayanan call center geliştirdik, yakında lanse edeceğiz. Önümüzdeki devirlerde süreçler daha da hızlanacak” dedi.

Zihinsel ihtilal yaşanıyor

Yapay zeka ile ilgili yazdığı kitap ile öne çıkan Girişimci–Yatırımcı Daniel Doll Steinberg, yapay zekanın bir şifre haline geldiğini aktardı. 2 yıl evvel Metaverse ve Blockchain’in gündemde olduğunu şu anda yapay zekanın daha fazla üstünde durulması gerektiğini aktaran Steinberg, “Son 50 yılda elimizdeki her şey demateryalize olmuştur. Bir pusula yahut kitap yahut haritalama sistemimiz notlarımız zekamız her şeyimiz bu telefon içinde. Ve demateryalizasyon devam edecek, bir 10 yıl sonra bir mercek olacak bedenimize girecektir. Kabul etme suratı artıyor. Bulut üzerinde apansız bir değişiklik var. Her saniyede ve her saniye araçlarınız güncelleniyor ve siz bunu bilmiyorsunuz. Bu teknolojiler artık genel bir amaç haline geldi” diye konuştu. 

Dünyanın teknoloji ile daha düzgün hale geldiğini lakin zenginliğin ve kimi sistemlerin sanayi ihtilaline bağlı olduğunu kaydeden Steinberg, artık zihinsel bir ihtilalin yaşandığını lisana getirdi. Steinberg, “İnsanlar aslında zihindir yalnızca fizikî değildir. Bizim temel noktamız değişecektir” dedi.

Teknolojide kırılma anı yaşıyoruz

Bir e-ticaret sitesi olarak ayda 63 milyon kullanıcı ve toplamda 500 milyondan fazla ziyaret ile 13-15 milyar ortasında sayfa gösterimi yapıldığını aktaran sahibinden.com CEO’su Burak Ertaş, yapay zeka konusunda nasıl yapılacağında çok ne yapılabilir konusunun öne çıktığını belirtti. Takım olarak 1.000 çalışanları olduğunu ve 300’ünün teknoloji alanında yapay zeka konusunda ne yapılacağı konusunda bilgi sahibi olduğunu belirten Ertaş, “İki gün sonra benim işimi kim daha âlâ yaparak elimden alabilir fikir usulünü yanlışsız buluyorum. Ben optimist bir realistim. Teknolojide bir kırılma anı yaşıyoruz. Bir tanesi internetti. İkinci bir orta kırılma anı internetin cebe girişiydi. Artık hepsini kırabilecek bir yapay zeka var. 

Biz grup olarak bunu düşünüyoruz; kullanıcılarımıza sanki ne üzere bir hizmet sunabiliriz ki onların hayatları daha da kolaylaşabilir. Şu anda internetin kırılması üzere devrimsel bir kırılma yaşıyoruz. 5 yıl evvel başladık yapay zeka çalışmalarına. Bir yıl sonra birinci eserimizi çıkardık. Satmak istediğiniz aracınızın yalnızca fotoğrafını çekmeniz kâfi. Yapay zeka sayesinde aracınızın tüm özellikleri sisteme girilebiliyor. Sizin doldurmanız gerekmiyor” diye konuştu.

Müşterilerin tercihleri tahlil ediliyor

HepsiPay Genel Müdürü Ozan Bayülgen, yaptıkları araştırmada tüketicinin ödeme sayfasında ödeme araçlarında metoduna çok daha evvelce belirlendiğinin ortaya çıktığını belirtti. HepsiPay olarak tüketicinin seçtiği ödeme aracı olmak için hangi müşterinin hangi kaynaklarını hangi aracı kullanmak istediğini öngörmeyi hedeflediklerini aktaran Bayülgen, “Kendi işinizi tekrar yaratma gündeminiz varsa yapay zeka sizin için çok değerli bir alet. Yapay zekanın bu dönüştürücü gücünden faydalanmak lazım. Bugün 7 milyondan fazla müşteri Hepsiburada Limit’ten faydalanıyor. Toplam harcamada hissesi yüzde 4’ten fazlaya ulaştı. Başka satıcı platformlarında da kullanıma açıyoruz. Bu hizmetin içinde kullandığımız bir yetkinlik var. Ben müşterinin geçmiş alışverişlerinden kredibilitesine ait değerli bir iç görüş yakalıyorum” dedi. 

Yapay zekanın şirketlerin varoluş sebeplerini sorgulamalarına neden olduğunu kaydeden Bayülgen, yapay zekanın çok kıymetli bir itici güç olduğunu ve bundan çok daha fazla faydalanmak için altyapı kurduklarını lisana getirdi.

Eğitim bölümünde zihniyet değişimi çok önemli

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, yapay zeka yolu ile eğitimde önemli bir geri bildirim aldıklarını belirterek, “Yapay zekayı sistemin içine dahil ettiğinizde daha süratli müdahale etmek mümkün oluyor. Bu da öğrencilerin avantajlarını değerlendirip süreçlere müdahale etmemizi sağlıyor. Gerçek vakitli bir geri bildirim var zira. Öğretmene ve öğrenciye vakit kazandırıyor. Bir öbür değerli bahis akıllı ders malzemeleri. Okul öncesinde de bu malzemelerin kullanılıyor olması… Farklı sınıflandırmalar, mevzular üzerinde çalışıyoruz. Yapay zeka bunları etkiliyor. Yeni öğrenme metotları en değerli tesir. Faal, uzaktan öğrenme ve ömür uzunluğu öğrenme de kullanıyoruz. Belirli alanlara kanalize olmaları sağlanıyor. Yapay zekanın eğitimde eşitsizikleri artırma ve giderme potansiyeli var” dedi.  

Tüm bunlara rağmen yapay zekanın bir hedef mı yoksa araç mı olduğu konusunda tartışmaların da sürdüğünü anlatan Hatipoğlu, “Bence eğitim kesiminde de zihniyet dönüşümü çok değerli bir süreç. Eğiticinin eğitimi çok kıymetli bir süreç. Mevzuatın sisteme ayak uydurması kıymetli. Siber güvenlik manasında da konuşulabilir olması lazım. Etik ile ilgili husus hâlâ gözden geçiriliyor. Lakin eğitimde tüm süreçlerin yapay zekaya dönemi mümkün değil. Eğitim yalnızca bilgi alışverişi demek değildir. Öğretmen ve öğrenci arasında bağlantı de önemli” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.