DOLAR 32,8042 0%
EURO 35,2240 -0.16%
ALTIN 2.447,360,10
BITCOIN 2156367-0.91366%
İstanbul
25°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

BEDAŞ ve İstanbul Ticaret Üniversitesi sektöre yeni Ar-Ge projeleri kazandıracak
  • Haber 2023
  • Eğitim
  • BEDAŞ ve İstanbul Ticaret Üniversitesi sektöre yeni Ar-Ge projeleri kazandıracak

BEDAŞ ve İstanbul Ticaret Üniversitesi sektöre yeni Ar-Ge projeleri kazandıracak

ABONE OL
10 Haziran 2024 14:56
BEDAŞ ve İstanbul Ticaret Üniversitesi sektöre yeni Ar-Ge projeleri kazandıracak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Protokol kapsamında; Ar-Ge odaklı, eser ve uygulamaların tasarlanması, geliştirilmesi, üretim basamaklarında mevcut projelere katkı sağlanması ile yeni Ar-Ge projeleri geliştirmek üzere ortak çalışmalar yürütülecek. Proje geliştirmenin yanı sıra BEDAŞ, üniversite öğrencilerine staj imkânı sunarak dalın kapılarını gençlere açacak. 

Enerji bölümünde global çapta yaşanan büyük dönüşümde kritik bir rol üstlenen elektrik dağıtım kesiminde, teknolojik yatırımlar ve eğitimli iş gücünün değeri her geçen gün artıyor. Bugüne kadar pek çok Ar-Ge projesini kesime kazandıran Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), bu istikamette yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek İstanbul Ticaret Üniversitesi ile özel bir protokole imza attı. 10 Haziran Pazartesi günü üniversitesinin Sütlüce Kampüsü’nde BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhamit Avşar tarafından imzalanan protokol, ortak Ar-Ge çalışmalarından staj programlarına kadar uzanan geniş bir çerçeveye sahip.

“Akademik ve Sektörel İş Birliği Sağlanacak”

Protokolün imza merasiminde konuşan İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhamit Avşar, “İstanbul Ticaret Üniversitesi olarak, öğrencilerimize teorik bilgiyi öğretirken, bu bilgileri pratikte nasıl uygulayacaklarını da öğrenmelerini sağlıyoruz. Bu bağlamda, BEDAŞ ile yapacağımız protokolün üniversitemize kıymetli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. Akademik gücümüzü, BEDAŞ üzere kıymetli bir kurumla paylaşacak olmaktan da memnunuz. BEDAŞ ile yaptığımız bu protokol, çok ehemmiyet verdiğimiz, üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesinde de değerli bir konu olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, İstanbul Ticaret Odası’nın misyonunu taşıyan ve Türkiye’nin en büyük eğitim kuruluşlarından biri olan üniversitemiz, öğrencilerinin akademik ve mesleksel gelişimlerine ebediyen katkı sağlamayı da temel amaçlarından biri olarak görüyor. Üniversite-Sanayi iş birliğinin kıymetli örneklerinden biri olan bu iş birliği kapsamında, lisans ve lisansüstü öğrencilerimiz BEDAŞ’ın imkanlarından ve açık laboratuvar niteliğindeki tesislerinden faydalanarak, tez çalışmalarını ve eğitimlerini destekleyici faaliyetlerde bulunacaklar. Karşılıklı saygı ve iş birliği çerçevesinde, BEDAŞ’ın yeni jenerasyon mühendislerinin akademik amaçlarına ve misyonlarına ulaşmaları için üniversitemizin kaynaklarını kendilerine sunmaktan da gurur duyuyoruz. Böylelikle, BEDAŞ ile olan bu iş birliğiyle altyapı ve mühendislik alanlarında ülkemizin nitelikli insan gücünü ve mühendislik kapasitesini geliştirmeye de katkı vermeyi amaçlıyoruz” dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile yapılan iş birliğinin dal için ehemmiyetine dikkat çeken BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit de, “Protokol kapsamında uzmanlık alanlarına nazaran Ar-Ge odaklı, eser ve uygulamaların tasarlanması, geliştirilmesi, üretim etaplarında mevcut projelere katkı sağlanması ile yeni Ar-Ge projeleri geliştirmek üzere ortak çalışmalar yürüteceğiz. İmzaladığımız bu protokol ile proje çıktılarının bilimsel niteliğinin geliştirilmesi, süreçlere ait modellerin üretilmesi, sistem tahlili ve genel Ar-Ge hususlarında dair akademik ve sektörel iş birliği sağlanacak. Bu sırada ulusal ve memleketler arası hibe projeleri yüklü olarak devlet takviyeli yahut özel kuruluşların sağladığı kaynaklar için ortak proje müracaatları gerçekleştirmek ismine çalışmalar da yürüteceğiz. Kapsamı epeyce geniş olan bu iş birliğinin hepimize iyi olmasını diliyorum” değerlendirmesinde bulundu. 

Öğrencilere BEDAŞ’ta Staj İmkânı

Ortak proje geliştirilmesinin yanı sıra protokol kapsamında BEDAŞ, kendi kesiminde gereksinim ve şartlara nazaran İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencilerine staj imkânı da sunacak. Yeniden protokole nazaran üniversite ve BEDAŞ iş birliğinde dala ve ilgili akademik çevrelere yönelik düzenlenecek toplantı, konferans, seminer, söyleşi ve tertiplerde üst seviye iş adamı ve yönetici konusunda konuşmacı dayanağı sağlanırken, üniversitenin uygun görmesi halinde BEDAŞ idaresinden üst düzey bir yönetici Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği İstişare Şurasında üye olabilecek. Bu ortada İstanbul Ticaret Üniversitesi, lisansüstü programlar için, kontenjanların müsaitliği ve YÖK’ün kıymetlendirme standartları dahilinde BEDAŞ çalışanları ile eş ve çocuklarına makul oranda indirim yapabilecek. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.