DOLAR 32,8195 0.02%
EURO 35,2270 -0.16%
ALTIN 2.449,960,21
BITCOIN 2152582-1.06468%
İstanbul
25°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

EÜ’de “3. Uluslararası Ege Sosyal Bilimler Lisansüstü Öğrenci Kongresi” gerçekleştirildi
  • Haber 2023
  • Eğitim
  • EÜ’de “3. Uluslararası Ege Sosyal Bilimler Lisansüstü Öğrenci Kongresi” gerçekleştirildi

EÜ’de “3. Uluslararası Ege Sosyal Bilimler Lisansüstü Öğrenci Kongresi” gerçekleştirildi

ABONE OL
11 Haziran 2024 11:28
EÜ’de “3. Uluslararası Ege Sosyal Bilimler Lisansüstü Öğrenci Kongresi” gerçekleştirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi (EÜ) Toplumsal Bilimler Enstitüsü tarafından bu yıl üçüncü düzenlenen “Uluslararası Ege Toplumsal Bilimler Lisansüstü Öğrenci Kongresi” gerçekleştirildi. Onur şurasında Ege Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan ve Toplumsal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Mutluer’in yer aldığı kongrede, yurt içinden ve yurt dışından 115 lisansüstü öğrencisi çalışmalarını yüz yüze ve online olarak sundular. Kongrede yüz yüze sunumlar Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Konferans Salonunda, online sunumlar ise Google Meet üzerinden yapıldı.

14 oturum yüz yüze, 11 oturum online olarak düzenlenen lisansüstü öğrenci kongresinde oturumlar 15 dakikalık sunumlar ve her oturum sonunda tekrar 15 dakikalık tartışma kısmı olarak gerçekleştirildi. Açılış sunumunu Toplumsal Bilimler Enstitü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Burcu Türkcan’ın yaptığı kongreye enstitüye bağlı programların anabilim kısmı liderleri, akademisyenler,  yurt içi ve dışından öğrenciler katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Bizler daima birlikte üniversitemizi yükseköğretim sistemi içerisinde daha üstlere taşımak ismine büyük bir değişim ve dönüşüm hareketi başlattık. Ege Üniversitesi, Cumhuriyetin ikinci asrında Türkiye’nin birinci kurumsal tam akreditasyon dokümanını almış, öğrenci memnuniyetinde A Plus olmuş, tüm yükseköğretim kurumlarına örnek olan bir üniversite haline gelmiştir. Üniversitemiz, dijitalleşme maksadımız doğrultusunda hayata geçirdiğimiz uygulamalar sonucunda, ‘Dijital İnovasyon İşbirliği Platformu’nun kurucu 8 üyesinden birisi olarak yer almaktadır. Ayrıyeten üniversitemiz, milletlerarasılaşma gayeleri doğrultusunda, Azerbaycan ile Cumhuriyet tarihimizde birinci olan ‘Çift Diploma Programı’nı başlatmış ve bu yıl birinci mezunlarımızı verecek duruma gelmiştir. Erasmus dışında Türk Devletleri Teşkilatı’na üye üniversitelerle yapmış olduğumuz mutabakatlar ile öğrenci teşvikimiz başarılı bir halde sürdürülüyor. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak öncülüğünde birçok alanda başlatılan bu gelişmelere ve değişmelere Toplumsal Bilimler Enstitümüz de çok fazla katkı sağlamıştır. 3. Memleketler arası Ege Toplumsal Bilimler Lisansüstü Öğrenci Kongresinin verimli geçmesini diliyorum” dedi.

“Üniversitemiz son 5 yılda kıymetli başarılara imza attı”

Ege Üniversitesinin son yıllardaki başarılarına değinen Toplumsal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Mutluer, “Ege Üniversitesi, bilhassa son 5 yıldır akademik ve idari manada çok büyük ilerleme sağlamıştır. Araştırma üniversitesi olma, eğitim ve öğretimde kalitenin tescillenmesi ve öğrenci odaklılık üzere başarılarımız var. Biliyoruz ki bu muvaffakiyetlerde Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın eforu çok kıymetlidir. Enstitü olarak, Rektörümüzün, Ege Üniversitesinin geleceği ismine hedeflediği milletlerarasılaşma ve dijitalleşme gayeleri doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Enstitümüz,   üniversitemizin milletlerarasılaşma maksatları kapsamında Özbekistan ve Azerbaycan Üniversiteleri ile lisansüstü alanda Çift Diploma Programı açma çalışmaları yapmaktadır. Tekrar Üniversitemizin dijitalleşme amacı kapsamında enstitümüzde bugüne kadar yapılan tüm tezlerin tamamının dijital ve basılı kopyaları hazırlanmış ve kullanıma sunulmuştur. Tıpkı vakitte şimdiye kadar yapılan tüm Enstitü Yönetim Kurulu ve Enstitü Heyeti kararları yeniden basılı ve dijital olarak düzenlenmiştir. 2021 yılından bu yana Enstitümüze bağlı lisansüstü öğrencilerimizin de evrakları dijital olarak tutulmaktadır.  Tabi ki tekrar depomuzda bulunan arşivimizde basılı olarak da durmaktadır. Bunların değerli çalışmalar olduğunu düşünüyorum. Lisansüstü Eğitim ve Tahsil Strateji Belgesi’nin hazırlanarak hayata geçirilmesi sayesinde lisansüstü eğitim kalitesi de artmıştır. Açılışını gerçekleştirdiğimiz 3. Milletlerarası Ege Toplumsal Bilimler Lisansüstü Öğrenci Kongresi kapsamında lisansüstü öğrencilerimizin gerek tez mevzuları ile ilgili, gerekse farklı bahislerde hazırlamış oldukları bildirilerini dinleyeceğiz” diye konuştu.

Düzenleme Komitesi ismine konuşan Doç. Dr. Burcu Türkcan ise, “Bu sene üçüncüsünü düzenlediğimiz bu geniş çaplı kongre kapsamında, daha evvel düzenlediğimiz iki kongrenin akabinde yurt dışı ve yurt içinden fazlaca bildirimler aldık. Puanları sıralamak, mükafatları pahalandırmak çok ağır ve meşakkatli bir süreçti. Bu süreç boyunca bize çok yardımcı olan tüm hocalarıma teşekkür ederim. Bu süreçte büyük bir efor harcadık ve birebir vakitte kongremizi her vakit yanımızda olan Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın ve rektörlüğümüzün dayanaklarıyla gerçekleştirdik” dedi.

         Üç gün sürecek kongre kapsamında Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli üniversitelerinden katılan lisansüstü öğrenciler; Edebiyat, Tarih, Filoloji, Milletlerarası Bağlar, İktisat, Müzik, Sanat, Arkeoloji, Sosyoloji, Psikoloji, Sinema, Turizm, Bağlantı, Spor, Siyaset, Reklamcılık üzere alanlarda hazırladıkları tezlerini ve özgün çalışmalarını sundular. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.