DOLAR 32,8594 0.09%
EURO 35,2370 -0.14%
ALTIN 2.450,730,24
BITCOIN 2153696-0.80988%
İstanbul
25°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Harran Üniversitesinde TÜBİTAK Destekli TÜMTÜRKÇE Projesinin Tanıtım ve Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
  • Haber 2023
  • Eğitim
  • Harran Üniversitesinde TÜBİTAK Destekli TÜMTÜRKÇE Projesinin Tanıtım ve Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Harran Üniversitesinde TÜBİTAK Destekli TÜMTÜRKÇE Projesinin Tanıtım ve Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

ABONE OL
11 Haziran 2024 10:56
Harran Üniversitesinde TÜBİTAK Destekli TÜMTÜRKÇE Projesinin Tanıtım ve Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Harran Üniversitesi’nin konut sahipliğinde ve yürütücülüğünde hazırlanan, TÜBİTAK tarafından 1001 – Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenerek hayata geçirilen ‘İlkokul Türkçe Dersinde Tümleşik Lisan Hünerleri Yaklaşımına Dayalı Öğrenme-Öğretme Süreci Tasarımı ve Geliştirilmesi Projesi’nin tanıtım ve kıymetlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

TÜBİTAK’ın desteklediği, Millî Eğitim Bakanlığı, Manisa Celâl Bayar Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi’nin paydaşları olduğu projenin tanıtım ve kıymetlendirme toplantısı, Harran Üniversitesi Rektörlük Senato Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, Ulusal Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Lider Yardımcısı Mehmet Nezir Gül, Ulusal Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Eğitim Araştırmaları Daire Lideri Dr. Yasin Elçi, Şanlıurfa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, Haliliye İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Mehmet Vural ve Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ahmet Demir, kurum ve kuruluşların temsilcileri, akademisyenler ve öğretmenler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okumasıyla başlayan programda, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, Ulusal Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Lider Yardımcısı Mehmet Nezir Gül, Şanlıurfa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu ve proje yürütücüsü Doç. Dr. Fatih Mehmet Ciğerci birer açış konuşması gerçekleştirdiler.

Açış konuşmasında bu projenin geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin lisan maharetlerini güçlendirmek ismine büyük bir adım olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, bu tıp projelere çok değer verdiklerini ve bu tıp verimli çalışmaları her vakit destekleyeceğini belirtti. Güllüoğlu konuşmasının devamında, “Üniversitemiz TÜBİTAK projelerinde bölgemizdeki tüm üniversiteleri geride bırakarak birinci sıraya yerleşmiştir. Harran Üniversitesinin Türkiye’nin en değerli üniversiteleri ile yarışır duruma gelmesi bizi keyifli etmektedir. Kurumlar ortası işbirliğine çok ehemmiyet veriyoruz. Üniversite kentin lokomotifidir. Biz de üniversitemizi daha fonksiyonel hale getirmek ismine bilim ve teknoloji ile ön plana çıkarıyoruz” formunda konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Lider Yardımcısı Mehmet Nezir Gül: Türkçe öğretiminde yeni yaklaşımların benimsenmesinin, ulusal eğitim alanında kıymetli bir gelişme olduğunu belirtti. Türkiye Yüz Yılı Maarif Modeli, Öğrencilerin Kelam Varlığının Tespiti, Geliştirilmesi ve İzlenmesi Projesi, Türkçe ve Lisan Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Merkezi, Yabancı Lisan Eğitimin Geliştirilmesi Projesi ve Türkçe ve Lisan Eğitiminde Uygun Uygulamalar Konferansı hakkında bilgilendirmeler yapan Gül, bu projenin lisan maharetlerinin gelişimi açısından epeyce kıymetli olduğunu vurguladı. Bunun tarihin en eski üniversitesi olan Harran Üniversitesinde yapılıyor olması bizler açısından çok daha manalıdır. Harran Üniversitesi Rektörüne ve akademisyenlerine bu türlü manalı bir proje yaptıkları için teşekkürlerini sunarak konuşmasını tamamladı.

Şanlıurfa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu ise: “Öğrencilerimizin lisan marifetlerini geliştirmek için yapılan bu çeşit projeler, eğitimde kalitenin artması açısından büyük kıymet taşımaktadır. Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Harran Üniversitesinin gerçekleştirdiği bu projeye dayanağımız tamdır” dedi.

Açılış konuşmalarının akabinde, Tümleşik Lisan Hünerleri Yaklaşımına Dayalı Öğrenme-Öğretme Süreci Tasarımı Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Fatih Mehmet Ciğerci, proje hakkında ayrıntılı bilgilendirme sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda dört temel lisan hünerinin tümleşik bir formda öğretilmesi bağlamında, projenin kıymeti, özgün kıymeti, ulusal çapta ne çeşit katkılar sunmayı hedeflediği detaylı bir formda açıklanarak, gelişimine yönelik geliştirilen ders dizaynlarına ve bu maharetlerin sağlıklı bir formda nasıl ölçüleceğine yönelik gerçekleştirilen proje faaliyetlerine yer verildi.

Programda, Dr. Öğr. Üyesi Mesut Yıldırım, proje kapsamında geliştirilen ölçme araçlarına ait bilgilendirme hususuyla ve Öğr. Gör. Mehmet Nuri Öğüt, proje kapsamında geliştirilen dijital araç gereçlere ait tanıtım sunumlarını gerçekleştirdiler.

Program, soruların cevaplandırılmasının akabinde toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.