DOLAR 33,0610 -0.02%
EURO 36,1704 -0.1%
ALTIN 2.619,860,23
BITCOIN 2137446-0.88152%
İstanbul
35°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Otokar’ın Otonom Zırhlısı Alper İle Arama II Aracı Dünya Sahnesinde
  • Haber 2023
  • Teknoloji
  • Otokar’ın Otonom Zırhlısı Alper İle Arama II Aracı Dünya Sahnesinde

Otokar’ın Otonom Zırhlısı Alper İle Arama II Aracı Dünya Sahnesinde

ABONE OL
17 Haziran 2024 12:08
Otokar’ın Otonom Zırhlısı Alper İle Arama II Aracı Dünya Sahnesinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin birinci ağır sınıf paletli insansız zırhlı aracı ALPAR ile Otokar’ın dünyaca tanınan ARMA araç ailesinin yeni üyesi ARMA II birinci kere dünya sahnesinde sergileniyor.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Türk savunma endüstrisini yurtdışında muvaffakiyetle temsil etmeye devam ediyor. Yıl başından bu yana Brezilya’dan Endonezya’ya, Romanya’dan Suudi Arabistan’a kadar farklı ülke fuarlarına katılarak kara sistemleri alanındaki eser ve kabiliyetlerini tanıtan Otokar, bu sefer Fransa’ya çıkarma yaptı. Şirket, Avrupa’nın en büyük savunma sanayii fuarı olan ve Paris’te bugün kapılarını aralayan Eurosatory 2024’te, 7 aracı ve kule sistemleriyle yer aldı.

62 ülkeden 2 bini aşkın iştirakçinin yer alması beklenen fuarda, Otokar Türkiye’nin birinci ağır sınıf paletli insansız zırhlı aracı ALPAR ile hareket ve beka kabiliyetiyle farklı coğrafyalarda kendini kanıtlayan ARMA araç ailesinin yeni üyesi ARMA II’nin birinci dünya tanıtımını yapıyor. Otokar’ın Eurosatory 2024’te sergilediği başka araçlar ortasında ise COBRA II, ARMA 6×6, ARMA 8×8, TULPAR ve AKREP II yer alıyor.

Fuarda ayrıyeten, Otokar’ın EDGE Group ile ortak teşebbüs şirketi olan Al Jasoor’un standında RABDAN 8×8 Zırhlı Tıbbi Tahliye Aracı’nı sergilenecek. Aselsan standında ise ARMA 8×8 Korkut Kuleli Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi Aracı sergilenecek.

“AVRUPA’NIN ARTAN SAVUNMA SANAYİİ GEREKSİNİMLERİNİ KARŞILAMAYA HAZIRIZ”

Otokar’ın 1990’lı yıllarda zırhlı araçlarını birinci defa Eurosatory’de dünyaya tanıttıklarını, bugün ise dünyanın sayılı kara sistemleri üreticileri ortasında yer aldığını belirten Otokar Genel Müdürü Aykut Özüner fuar katılımına ve şirket maksatlarına ait şunları söyledi: “Dünya genelinde yaşanan gelişmeler ve tehditler nedeniyle yükselen savunma sanayii harcamaları, kullanıcıların askeri fuarlara olan ilgisini arttırıyor. Avrupa’nın en büyük savunma sanayii fuarları olan Eurosatory’de dünyanın dört bir yanından gelen mevcut ve potansiyel kullanıcılarımız ile bir ortaya gelme imkanı bulacağız. NATO standartlarındaki eserlerimiz, gereksinimlere yanıt verme ve teslimat süratimiz, satış sonrası hizmetlerimizle küresel rakiplerimiz ortasından sıyrılıyoruz. Otokar olarak Avrupa’nın kara sistemleri konusunda artan savunma sanayii gereksinimlerine en süratli ve aktif halde yanıt vermeye hazırız.” 

Şirketin yakın geçmişteki iş birliklerine de dikkat çeken Özüner, “Ürün, teslimat ve satış sonrası alanlarında fark yaratan yetkinliklerimiz sayesinde, bilhassa Doğu Avrupa ülkeleri için önde gelen aday üreticilerden biri haline geldik. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Estonya Silahlı Kuvvetleri’ne 6×6 zırhlı araç tedariki için görevlendirildik. Teklif kıymetlendirme süreci devam eden Romanya’nın 4×4 zırhlı araç gereksinimini karşılamaya hazır ve istekliyiz” dedi. 

“SAYISIZ MİSYONDA YER ALAN ARAÇLARIMIZ KENDİNİ KANITLADI”

NATO ve Birleşmiş Milletler’in kara sistemleri tedarikçilerinden Otokar’ın ürettiği araçların dünya genelinde birçok farklı misyonda, iklim ve arazi şartında hizmet verdiğine dikkat çeken Otokar Savunma Sanayii Genel Müdür Yardımcısı Sedef Vehbi, “Beş kıtada, 40’tan fazla ülkede 33.000’den fazla askeri aracımız misyon alıyor. Bu araçlar, muharebe şartlarından barış güçleri hizmetlerine kadar en kuvvetli yerlerde yüksek performans ve güvenlik sunarak, en kritik misyonlarda gereksinim duyulan dayanağı sağlıyor. Bugüne kadar dünyanın dört bir yanında sayısız misyonda yer alan araçlarımız kendini kanıtladı, muvaffakiyetle isminden kelam ettirdi. Eurosatory’de yeni kuşak araçlarla güçlü bir iştirak yaptık. İki zırhlı aracımızı birinci kere Eurosatory’de dünyaya tanıtıyoruz. Silahlı kuvvetlerin robotik ve insansız kara aracı muhtaçlığını karşılamak üzere geliştirdiğimiz ALPAR ve klasik muharebe şartlarının yanı sıra günümüzde sıkça rastlanan asimetrik tehditleri de göz önünde bulundurarak geliştirdiğimiz 8×8 zırhlı aracı ARMA II’nin dalda yeni referans noktası olacağına inanıyoruz” dedi.

Askeri araç tedarikinin yanı sıra kullanıcıların isterlerine uygun tahliller geliştirildiğini belirten Vehbi, kelamlarına şöyle devam etti: “Kullanıcılarımızın gereksinimleri ve şimdiki tehditleri yakından takip ediyor ve silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri için optimum tahliller sunmak için çalışıyoruz. Sahip olduğumuz yetkinlikler ve kabiliyetler sayesinde kullanıcımızın gereksinimleri doğrultusunda mahallî üretim, teknoloji transferi üzere tüm seçenekleri sağlıyoruz.”

MUHAREBE SAHISININ GÜÇLÜ, ÇEVİK VE AKILLI KANAT ELEMANI: ALPAR

Türkiye’nin birinci ağır sınıf paletli insansız kara aracı olma özelliğini taşıyan ALPAR, muharebe alanında oyunu değiştirecek güç ve yetenekle donatıldı. Silahlı Kuvvetlerin robotik ve insansız kara aracı gereksinimini karşılamak üzere, muharebe alanında beşerli ve insansız ögelerle bir arada misyon icra edebilecek biçimde insansız bir platform olarak geliştirilen ALPAR’ın, 15 ton azami yüklü tartısı bulunuyor. Otonom ve yapay zeka sistemlerle muharebe alanında işçi riskini azaltmak, alandaki işçi sayısını düşürmek, vazife muvaffakiyetini artırmak, insansız hava araçları ve muharebe alanındaki başka ögeler ile haberleşerek aktifliği artırmak için tahlil olarak geliştirilen ALPAR, otonom ve uzaktan komuta ile misyon yapabiliyor. Düşük termal izi, uçakta taşınabilme özelliği ve süratli değiştirilebilen batarya altyapısı ile dikkat çeken ALPAR, bünyesinde taşıyabildiği bir küçük insansız kara aracı sayesinde misyon kabiliyetini de arttırıyor. İleri keşif, gözetleme üzere misyonlar ile ateş dayanak aracı, lojistik takviye aracı, hava savunma aracı, tanksavar aracı üzere farklı misyonlara uygun modüler bir dizayna sahip olan ALPAR’ın etraf algılama ve karar verme algoritmaları yerli imkânlarla geliştirildi. Seri hibrit elektrikli tahrik yapısıyla büsbütün sessiz misyon yapabilen ALPAR, Otokar tarafından geliştirilen Adaptif Sürüş Dayanak Sistemleri’ni üzerinde barındırıyor.

ASİMETRİK TEHDİTLERE GÜÇLÜ TAHLİL: ARMA II

Otokar’ın günümüzde sıkça rastlanan asimetrik tehditleri göz önünde bulundurarak geliştirdiği ARMA serisinin yeni üyesi ARMA II, John Cockerill 105 mm kule ile Eurosatory 2024’te yer alıyor. ARMA II, dünyada kendi sınıfındaki en yüksek balistik, mayın ve el üretimi patlayıcı (EYP) müdafaasını, yüksek arazi kabiliyetiyle birlikte optimum formda sunuyor. 40 ton azami yüklü tartıya sahip araç muharebe şartlarında daha fazla taşıma kapasitesi, daha fazla muhafaza özelliklerinin yanı sıra 120mm kalibreye kadar ağır silah sistemlerinin entegrasyonuna imkân veriyor. Yüksek teknolojiye sahip bir araç olan ARMA II’de 12.7 litre, 6 silindirli, turbo dizel, 720 BG gücünde motor yer alıyor. Üç yıllık çalışma sürecinin akabinde tüm testleri muvaffakiyetle geçen ARMA II, zırhlı muharebe aracından zırhlı işçi taşıyıcıya; komuta denetim aracından hava savunma misyonlarına kadar pek çok farklı vazifeye uygun bir platform sunuyor. Büyütülebilen gövde ana yapısının sağladığı ek hacim ile hem bakım-onarım hem de ambulans üzere çeşitli vazifeleri de yerine getirebilen sınıfının en üstün aracı olma özelliğini taşıyor.

YENİ JENERASYON ZIRHLI MUHAREBE ARACI: TULPAR 

Otokar’ın dünyaca tanınan zırhlı araçları ortasında son yıllarda en çok dikkat çeken aracı ortasında yer alan TULPAR, Eurosatory 2024’te Leonardo 120 mm kule ile sergileniyor. TULPAR Yeni Kuşak Zırhlı Muharebe Aracı, hareket kabiliyeti, yüksek ateş gücü ve beka özellikleri ile dikkat çekiyor. 28.000 kg ile 45.000 kg ortasında genişleme potansiyeline sahip modüler tasarımı, farklı konfigürasyonlar için ortak gövde yapısı ve alt sistemler kullanılmasını sağlıyor. En sert iklim şartlarında ve ağır arazi kaidelerinde test edilen TULPAR, üstün balistik ve mayın muhafazasına sahip. 120 mm’ye kadar yüksek ateş gücü gerektiren misyonlarda faal tahliller sunan TULPAR, üstün hareket kabiliyeti sayesinde Ana Muharebe Tanklarının tartıları nedeniyle misyon yapamadığı dar sokaklar, hafif köprüler ve ağaçlık topraklarda de vazife yapabiliyor.

HER VAZİFEYE AHENK SAĞLAYAN MODÜLER GÜÇ: COBRA II

Dünyada 15’ten fazla ülkede faal misyon yapan COBRA II 4×4 taktik tekerlekli zırhlı aracı yüksek müdafaa ve taşıma düzeyi ve büyük iç hacmi ile öne çıkıyor. Üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra kumandan ve şoför dahil 10 kişilik işçi taşıma kapasitesine sahip COBRA II, balistik, mayın ve EYP tehditlerine karşı üstün muhafaza özelliği sayesinde üst seviye güvenlik sunuyor. En güçlü arazi ve iklim şartlarında yüksek performans sağlayan COBRA II gereksinim duyulan farklı misyonlara kusursuz ahenk sağlıyor. Geniş silah entegrasyon ve vazife donanım ekipman opsiyonları sayesinde bilhassa tercih edilen COBRA II, sahip olduğu modüler yapı sayesinde işçi taşıyıcı, silah platformu, kara gözetleme radarı, KBRN keşif aracı, komuta denetim aracı ve ambulans olarak vazife alabiliyor. Otokar, Avrupa’nın en büyük savunma sanayi fuarında COBRA II’yi Keskin Kule ile sergiliyor.

MUHAREBE ALANININ GÖRÜNMEZ GÖZÜ: AKREP II

Otokar’ın düşük silueti, çevikliği ve arazi kabiliyeti ile dikkat çeken aracı AKREP II, John Cockerill 90 mm kule sistemiyle Eurosatory’de yer aldı. Birincisi 1990larda geliştirilen ve global ölçekte kendini kanıtlayan AKREP zırhlı araç ailesi baz alınarak geliştirilen AKREP II, zırhlı keşif, gözetleme ve silah platformu olarak tasarlandı. Düşük silueti, yüksek hareket ve bekâ kabiliyeti ile çağdaş orduların yeni ve gelecek gereksinimlerine yanıt verebilmek için tasarlanmış AKREP II ailesi, 90 mm’ye kadar silah taşımaya uygun modüler yapısı ile dikkat çekiyor. 

AKREP II’nin daima dört çeker sistemi ve opsiyonel olarak sunulan direksiyonlanabilir art aksı araca eşsiz bir hareket yeteneği sunuyor. Çamur, kar ve su birikintisi üzere her türlü arazi şartında üstün hareket ve yol tutuş kabiliyetine sahip olan AKREP II aracın art kısmına yerleştirilmiş U tipi güç paketi ile kullanıcılara kompakt bir tasarım ve yüksek muhafaza sunuyor. Birçok farklı vazife profiline uyarlanabilir olarak geliştirilen AKREP II gözetleme, zırhlı keşif, hava savunma, tanksavar aracı, atış dayanak aracı ve ileri gözetleme üzere misyonlarda yer alabiliyor.

AKREP II alternatif güç kaynaklarının kullanılmasına imkan veren bir altyapıya sahip. AKREP II düşük siluet, yüksek mayın müdafaası ve tesirli atış gücünü tıpkı platformda sunuyor. 

ÇOK TEKERLEKLİ MODÜLER ZIRHLI: ARMA

Otokar’ın yüksek taktik ve teknik özelliklere sahip çok tekerlekli modüler zırhlı aracı ARMA, iki farklı modeliyle sergileniyor. Üstün hareket kabiliyeti, yüksek mayın, balistik müdafaa özelliğinin yanı sıra orta ve yüksek kalibre silah sistemi entegrasyonu opsiyonları bulunan ARMA, en sıkıntı arazi ve iklim şartlarında, barış muhafaza ve insani yardım operasyonlarında hizmet veriyor. Amfibik opsiyonu da bulunan ARMA, yüksek muharebe yükü ve geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor. Gereksinimler doğrultusunda farklı silah ve kule sistemleri ile donatılabilen ARMA ailesi zırhlı işçi taşıyıcı, zırhlı muharebe aracı, komuta denetim, KBRN keşif aracı üzere farklı vazifelerde kullanılabiliyor. Otokar’ın Eurosatory 2024 standında ARMA 6×6 Mızrak 25 mm Kule, ARMA 8×8 ise Mızrak 30 mm Kule ile sergileniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.