DOLAR 33,0728 0.01%
EURO 36,2260 0.03%
ALTIN 2.619,200,21
BITCOIN 21520970.48962%
İstanbul
35°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Siber güvenlik spot ışığı altında: Halka açık uygulamaların arkasına gizlenen risklere dikkat
  • Haber 2023
  • Teknoloji
  • Siber güvenlik spot ışığı altında: Halka açık uygulamaların arkasına gizlenen risklere dikkat

Siber güvenlik spot ışığı altında: Halka açık uygulamaların arkasına gizlenen risklere dikkat

ABONE OL
10 Haziran 2024 11:04
Siber güvenlik spot ışığı altında: Halka açık uygulamaların arkasına gizlenen risklere dikkat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Web sitelerinden API’lere ve web hizmetlerine kadar uzanan bu uygulamalar, kuruluşların dijital vitrini olarak hizmet veriyor ve dünya genelindeki kullanıcılara temel hizmetleri ve bilgileri sağlıyor.

Ancak Kaspersky, en son Olay Müdahale raporunda, halka açık uygulamaların siber hatalılar tarafından kurbanların sistemine sızmak için kullanılan en yaygın hücum vektörü olmaya devam ettiğini ortaya koydu. Bu bulgular ışığında, siber güvenlik uzmanları bu üzere uygulamaları kullanan işletmelerin siber dayanıklılıklarını müdafaalarına yardımcı olmak için yönerge yayınladı.

En son Kaspersky Olay Müdahale Raporu 2023’e nazaran, halka açık uygulamaları tehlikeye atmak en yaygın siber taarruz prosedürü olmaya devam etti ve kelam konusu uygulamaların üçte biri bilinen güvenlik açıkları üzerinden hücuma uğradı. Bu güvenlik açıklarının yarısından fazlasının 2021 ve 2022’de keşfedilmiş olması dikkat cazipti. Tespit edilen birinci vektöre hadiselerin %42,37’sinde rastlandı.  

Bu telaş verici gelişmeler üzerine Kaspersky, halka açık uygulamaların siber güvenlik risklerine ait kurumların farkında olması gereken bulguları şöyle sıraladı:

Halka açık uygulamaları anlamak

Halka açık uygulamalar, internet üzerindeki kullanıcılar tarafından erişilebilen yazılım uygulamalarını ve hizmetlerini kapsar. Ekseriyetle bir kuruluşun ağındaki çalışanlar tarafından kullanılan dahili uygulamaların bilakis, halka açık uygulamalar internet irtibatı olan herkes tarafından erişilebilecek biçimde tasarlanmıştır. Bu uygulamalar e-ticaret platformları, müşteri portalları, toplumsal medya ağları ve çevrimiçi bankacılık sistemleri üzere çeşitli emellere hizmet eder.

Siber güvenlik riskleri

Dijital iş operasyonlarındaki kritik rolleri göz önüne alındığında, halka açık uygulamalar internete maruz kalmaları nedeniyle çoklukla siber hatalılar tarafından sıkça amaç alınırlar. Halka açık uygulamalarla bağlı siber güvenlik tehlikelerinden kimileri şunlardır:

  • Veri ihlalleri: Halka açık uygulamalar ekseriyetle müşteri bilgileri, ödeme ayrıntıları ve fikri mülkiyet üzere hassas bilgileri depolar. Bu uygulamalara yönelik başarılı bir siber akın, bilgi ihlallerine yol açarak kapalı bilgilerin açığa çıkmasına ve mali kayıplara neden olabilir.
  • Kötü maksatlı yazılım bulaşmaları: Siber hatalılar, kullanıcıların aygıtlarını tehlikeye atmak yahut hassas bilgileri çalmak için halka açık uygulamalara berbat maksatlı yazılım enjekte edebilir. Web sayfalarına gizlenmiş makûs hedefli kodlar, kullanıcıların aygıtlarına bulaşarak datalara yetkisiz erişime yahut finansal dolandırıcılığa yol açabilir.
  • Kimlik avı hücumları: Halka açık uygulamalar, siber hatalıların kullanıcıları kandırarak oturum açma bilgileri yahut finansal detaylar üzere hassas bilgileri ifşa etmeye çalıştığı oltalama hücumları için esas amaçlardır. E-posta, geçersiz web siteleri yahut toplumsal medya kontakları aracılığıyla gerçekleştirilen oltalama taarruzları, durumdan şüphelenmeyen kullanıcıları kandırmak için halka açık uygulamalardaki güvenlik açıklarından yararlanabilir.
  • DDoS atakları: Siber hatalılar, halka açık uygulamaların kullanılabilirliğini bozmak ve legal kullanıcılara hizmet verilmesini engellemek için bu uygulamalara karşı DDoS atakları düzenleyebilir. DDoS atakları, uygulamanın sunucularını ağır trafik eşliğinde kullanılamaz hale getirerek altyapıyı alt üst edebilir ve kuruluşlar için kesinti müddetlerine ve mali kayıplara neden olabilir.
  • SQL enjeksiyonu ve siteler ortası komut evrakı oluşturma (XSS): SQL enjeksiyonu ve siteler ortası komut belgesi oluşturma üzere güvenlik açıkları, siber hatalılar tarafından halka açık uygulamalardaki bilgileri manipüle etmek yahut çalmak için kullanılabilir. Bu taarruzlar, web uygulamalarının temel kodunu gaye alarak saldırganların rastgele komutlar yürütmesine yahut web sayfalarına makus hedefli komut belgeleri enjekte etmesine imkan tanıyabilir.

Kuruluşlar, halka açık uygulamalarla bağlantılı siber güvenlik risklerini anlayarak ve proaktif güvenlik tedbirleri uygulayarak siber tehditlere karşı dayanıklılıklarını artırabilirler ve günümüzün birbirine bağlı dünyasında dijital varlıklarını ve prestijlerini koruyabilirler.

Kaspersky Küresel Acil Durum Müdahale Grubu Başkanı Konstantin Sapronov, mevzuya dair şu bilgileri paylaştı: “Kuruluşlar dijital etkileşimi artırmak için halka açık uygulamalara giderek daha fazla güvenirken, bu platformlarla bağlantılı siber güvenlik riskleri de buna bağlı olarak yükseliyor. Bilgi ihlalleri ve makûs maksatlı yazılım bulaşmaları üzere olaylar, işletmeler ve müşterileri açısından yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Kaspersky olarak, siber olaylara süratli ve tesirli karşılık vermenin değerini anlıyor ve kurumların siber tehditleri tespit etmesine, bunlara cevap vermesine ve bunlardan kurtulmasına yardımcı olmak için özel Olay Müdahale hizmetleri sunuyoruz. Sağladığımız bu takviye sayesinde işletmeler siber güvenlik duruşlarını güçlendirebilir ve dijital varlıklarını inanç altına alabilirler.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.